Civic FC5lerde rodaj...

Aracınız
5000 km de artık normale dönmüş olması gerekiyor, ama aracı kullandığınız trafikte yakıtınızı olumsuz etkiliyor olabilir.

Eski araçlarım ile kıyaslıyorum zira yol ve trafik koşulları aynı ama onlar ile fabrika verileri tutarken civic ile tutmadı... 4.5in altına inemedim... zaten o yüzden sordum rodaj konusunu... 10 bin km'ye kadar iner mi?

Son düzenleme:
Eski araçlarım ile kıyaslıyorum zira yol ve trafik koşulları aynı ama onlar ile fabrika verileri tutarken civic ile tutmadı... 4.5in altına inemedim... zaten o yüzden sordum rodaj konusunu... 10 bin km'ye kadar iner mi?
hocam ben 2000km deyim. uzun yolda (düz ve hafif aşağı eğimli) 3.6lt yi gördüm. tabi bu oran devamlılık arz etmiyor, yokuş çıkıyorsun, hızlanman gerekiyor vs.. 605 km gittim ortalamam 4.5 lt. senin oran çok kötü değil ki. IMG_20180805_200938.jpg

6055P cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Hocam vallaha allah nazar vermesin, ben kendim trabzondan zigana tatil köyüne çıktım 70 km mesafe 0 rakımdan 2100 metrelere virajlı yokuş yukarı 60-70 km hızla giderken 3 diş lpg tüketti geri gelirken 70 kmde 1 diş harcadı yokuş yukarı 100 km de 17-18 litre lpg yakıyor araç lpg de bu da yaklaşık 100 km de 9 litre benzin demek araç lpg yi resmen içiyor. Benzinde gitmekten farkı yok o an anladım.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.
eyvallah sen sürekli yokuş çıkmışsın ama dizelle ben çıksam bemimde tüketim ciddi oranda artar. normal değil mi sence tüketimin.

NoFeaR

0
Ad Soyad
Turgut
Aracınız
Civic FC5 2016

Hocam aslında yeni motorlar da rodaj diye bir şey yok, sadece ilk 1000 - 2000 km de yakıt biraz daha fazla olabiliyor.

ywzckr

0
eyvallah sen sürekli yokuş çıkmışsın ama dizelle ben çıksam bemimde tüketim ciddi oranda artar. normal değil mi sence tüketimin.

Hocam ne kadar yokuş olsada sehir ici 100 km de 12 litre yakan arac daimi olarak yokus ciksa 13 litre olsun ama 17-18 litre yakti uzun yolda sehir icinde yaktigindan fazla yakmasi bana garip geldi. Kurus hesabinda 50-55 kurus yapiyor 9 litre benzin demek bu, sanmiyorum ki uzun yolda 9-10 litre benzinden fazla yakacagini yokus cikarken yani lpg nin yokusta hicbir avantaji yok bunu gormus oldum. Dizel senin arac 6-7 litre yakar hocam. Bana normal gelmedi arac 7000 km yi asti.

ywzckr

0
Hocam aslında yeni motorlar da rodaj diye bir şey yok, sadece ilk 1000 - 2000 km de yakıt biraz daha fazla olabiliyor.

Hocam rodaj her motor icin vardir motorun uzun omurlu olmasi ve yakit verimliligi icin surtunmeyi en az haliyle birakmak gerek, o yuzden ilk 1000 km 3 bin devir 1500 e kadarda 4 bin deviri asmamalari surekli vites degistirme parcalarin yerine oturma sureci tamamlaninca arac zorlanabilir. 0 km arac ile 6500 devire vurdurursaniz arac pistonlari ona gore yuva yapar tabi zarari size olmaz araci sattiginiz ikincil kisilerde 100-150 binden sonra motor verimliligi rodaja uyulmus ve uyulmamis arac ayni olmaz. Ben dikkat etmeleri taraftariyim en azindan ilk 1000 km olabilir.

Hocam ne kadar yokuş olsada sehir ici 100 km de 12 litre yakan arac daimi olarak yokus ciksa 13 litre olsun ama 17-18 litre yakti uzun yolda sehir icinde yaktigindan fazla yakmasi bana garip geldi. Kurus hesabinda 50-55 kurus yapiyor 9 litre benzin demek bu, sanmiyorum ki uzun yolda 9-10 litre benzinden fazla yakacagini yokus cikarken yani lpg nin yokusta hicbir avantaji yok bunu gormus oldum. Dizel senin arac 6-7 litre yakar hocam. Bana normal gelmedi arac 7000 km yi asti.

anladım hocam. belki bakıma gittiğinde bi kontrol ettirirsin.

Aracınız
Dağ ile tepe arasında fark var hocam 1-2 kilometre cikip inmek degil, balikesire gittim zeus altarini filan diyosaniz bizim icin tepe sayilir oralar. Anltalya da cok fazla degil marmaris turunc taraflarina gittiyseniz virajli daga tirmanmak kolay is degildir. Bir fiil yokus yukari virajli yoldan bahsediyorum arac doluydu 5 kisi yetiskin 70 km durmaksizin yukari dogru virajli yol duzluk yok denebilir. Virajlardan hizi 70-80 gelince virajlar keskin oldugu icin 50 ye dusersiniz karanlik yolun 1 km ilerisini gorme imkaniniz yok sis olur genelde, sansima sis de yoktu yokus asagi cok az yakti arac donerken zaten hic gaza basmadim s moduna alip motor freni kullandirdim. Hep yokus yukari gidilse depo 185km de bitiyor bu demek oluyor ki benzinle esdeger yakiyor lpg yokus yukari. Bu araca ivme kazandirip 130 ile tirmandirmak gibi degil benim anlattigim.

Antalya'ya ne taraftan gittiniz bilmiyorum ama Denizli tarafından olmadığı kesin. neresi olduğunu hatırlamıyorum fakat kamyonlar bildiğin çıkamıyordu, hemen hepsi mola veriyordu yokuşta :) Marmaris'in virajlarını çok severim bende. Altında 140 150 hp araba görenin ve yokuş çıkarken torktan dolayı altında Ferrari olduğunu düşünen 1.3, 1.5 dizelcilerin bu virajlarda maymuna döndüğü söylenir ve her gidişimde yaşatmayı çok severim :D Aracın limitlerini ve şoförü test etmek için güzel yollardandır. He bu virajlarda fotoğraf çekmek çok güzel oluyor acayip manzaralar var. Yalnız dediğiniz gibi çıkarken yakıt, inerken balata katili :)

Geri