Civic FC5 Lpg ve benzin tüketimi

ywzckr

0
Merhabalar,
Dün arkadaşların lpg tüketimindeki depolarda 400 üzeri görmesinden bende 400 geçmemesinden ben agresif kullanıyorum diye düşünüyordum, bir süre benzinde kullanayım dedim.
Mesafe: 35-40km git gel yaparak 200 km civarlarinda kullandim
Ortalama hız: 65 km
Sehir ici ve sehir disi karisik yer yer 110 yer yer 70 den yukari cikamiyoruz isiklarda var ilceden anayol ustunden sehir merkezine geciyorum karma tuketim denilebilir. Yokus yok denebilir bazen 1-3 derece egim var. Arac 8700km de
Benzin ortalamasını gösterge 5.7 litre olarak göstermekte kendimi kasmadım, ara hizlanmalarda oldu. Gosterge yanlis desek 6 litre benzin civarlarinda olmali tuketim.
Benim sorum ise 6 +%30 fazla yaksa lpg 7.8 en fazla 8 litre olmali, ben ise ayni yolda lpg tuketimim 10 litre ayni surus tarzi ayni araç lpg de neden fazla yakiyor sorun ne olabilir bilen var mı arkadaşlar ?

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Son düzenleme:

Oguz6

0
Aracınız
[MENTION=11776]ywzckr[/MENTION] benimde şehir içinde doğru düzgün trafik görmediğim halde 10 lt altına düşmüyor uzun yolda bir depoyla 400 km gittim bence sizin aracınız da bir problem yok yol bilgisayarı na pek guvenmeyin bundan önceki aracimda benzinli cvt şanzıman di onda hiç görmedim 6 litre şehir içi dışı karışık ki o araba da Honda dan az yakan bir araç

ywzckr

0
Lpg ve benzin tüketimi

[MENTION=11776]ywzckr[/MENTION] benimde şehir içinde doğru düzgün trafik görmediğim halde 10 lt altına düşmüyor uzun yolda bir depoyla 400 km gittim bence sizin aracınız da bir problem yok yol bilgisayarı na pek guvenmeyin bundan önceki aracimda benzinli cvt şanzıman di onda hiç görmedim 6 litre şehir içi dışı karışık ki o araba da Honda dan az yakan bir araç

Hocam soyle ki sehir ici gibi degil, ana yol ustunde sadece isiklar var ortalama hiz 65 olmasi icin hizli gitmek gerekiyor, tam karma da denemez.
Zaten icindeki benzin miktariyla olctugumde de yaklasik 6 civarlari cikiyor. Lpg de bir farklilik var sanki.

NoFeaR

0
Ad Soyad
Turgut
Aracınız
Civic FC5 2016
[MENTION=11776]ywzckr[/MENTION] Şehir içi bende bu kmleri göremiyorum, depoyu iki gün önce fulledim normalde deponun komple bitmesine izin vermeden gaz alıyorum bu depoda benzine geçene kadar kullanacağım bakalım kaç km yapacak.

ywzckr

0
[MENTION=11776]ywzckr[/MENTION] Şehir içi bende bu kmleri göremiyorum, depoyu iki gün önce fulledim normalde deponun komple bitmesine izin vermeden gaz alıyorum bu depoda benzine geçene kadar kullanacağım bakalım kaç km yapacak.

Hocam sehir icinde 270-280km 12-13 litre yakiyor. İdeal olan hesaplama benzinde ne yakiyorsa %20 fazlasidir derler ama birlikte hesaplayalim.
1 litre benzin 8.76kwh enerji verir, 1 litre lpg ise 6.75 kwh enerji verir. Yani %28-29 civari daha fazla yakarsak ayni enerjiyi elde ederiz.
Ama araclarimizda zengin karisim istenmeyeceginden ayni orani saglamiyorlar yaklasik %5 kayip güc var desek lpg de. %23-24 gibi bir deger araliginda litresel bazda fazla yakmamiz gerekir.
Ama ben 70-110 a sabitledigim arac 5.5-6 litre yakarken lpg de yakmasi gereken maksimum 7.8 litre lpg iken;
uzun yolda (300km mesafe ile) 8.75 e kadar dusurebildim en az
Mesafe 40km civari olunca 9.8-10 litre gibi yakiyor.
Bir yerde gerçekten bi sorun var ayni kullanimla benzin hesabinda arkadaslarinkiyle ayni yakiyoruz,araci 80-90 a sabitleyerek 480-500 arasi gitmek mumkun. [MENTION=3]NoFeaR[/MENTION] hocam ya lpg istasyonlari propan katmayi azaltti, yada araclarimizda zengin karisim var. Aklima baska birsey gelmiyor, fikri olan varsa beni de aydinlatsin valla.

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Benim araçla benzinle 2000 km. Gittim şehir içi ve dışı. Obd ile yakıt Takibi yaptım. Fullediğimde obdnin gösterdiğini aynen ödedim. Ayrıca uzun yolda Lpg hesapladım bitsin diye bekledim. Benzine geçince fulledik. Hesap benzine göre %20 Normal yani. Sakin 110 kullanım. Yaz ve kış karışımlar değişiyor. Propanı azaltıp bütanı arttıtıyorlar diye biliyorum. Yazın kilometrem artıyor kışın düşüyor. Başlangıçta kullanılan Benzin kilometresini çıkarıyorum net sürüş.
> Şu olabilir. Lpg ayarı düşükse araç zor hareket eder. Sende fazla gaza basmak zorunda kalırsın yakıt artar. Fazla bastığını farketmezsin.
İkincisi lpg ustam yaz ve kış ayarı bakmakta fayda olur dedi. Neden dedim. Hava değişikliği ve gaz oranındaki değişikliğinden dedi. O zaman filtre değiştirme zamanı idi. Lpg ayarınada baktık düşük çıktı. Yükseltti 300 km giden araç 340 km. Gitmeye başladı. Buda yaz tecrübem.

Faaliyet ayn-ı lezzettir...

NoFeaR

0
Ad Soyad
Turgut
Aracınız
Civic FC5 2016
[MENTION=2650]h.k_ahmet[/MENTION] [MENTION=11776]ywzckr[/MENTION] Ben gaz istasyonlarına güvenmiyorum sanki 100 TL gazda 10 TL eksik veriyorlar gibi hissediyorum.

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
[MENTION=2650]h.k_ahmet[/MENTION] [MENTION=11776]ywzckr[/MENTION] Ben gaz istasyonlarına güvenmiyorum sanki 100 TL gazda 10 TL eksik veriyorlar gibi hissediyorum.
Ben daima litre hesabı yaparım. 1 lt. İle 12-13 km. Giderim. Düşük çıkarsa başka petrole geçiş yaparım. Kışın genleşme az olduğu için daha fazla gaz alımı oluyor. Yazın biraz daha az alıyor. Petrolde ise dürüstlük şart. Markalı diye gidiyoruz orada bile problem çıkabiliyor. Basınç düşük veya yüksek oluyor. Depoya ucuz tüpgazı basar fiyat düşürür. Vs. Vs. Sağlam yer buldum mu aynı yerden alırım.

Faaliyet ayn-ı lezzettir...

ywzckr

0

Hocam aynisini bende dusunuyorum, mesela shellden lpg az ibaresi cikinca(1 dis kalinca) aldigimda arac deposu 32 litre aliyor defalarca denedim benim gostergem iyi calisiyor ona seviniyorum bi. Ama indirim yapan yerlerden(opet total vb) aldigimda ayni 1 isik yandiginda 34 litre aliyor 2/32 lik bir fark var yaklasik %6-7 lik bir fark var. Litre basinda 21-25 kurusa denk geliyor herhalde indirimi yine bizden cikariyorlar.

Aracınız
Civic FC5 2018
Arabamı Ankara dan aldım Adana ya getirdim hafta sonu lpg değerleri şöyle:

6 km de 2 diş yanan lpg yi 105tl ye (28 lt civarı) Ankara da fulledim. ( 8 kademenin ısığıda yandı )
63 km de 7diş kaldı (57km)
110 km de 6 diş kaldı (57km)
175 km de 5 diş kaldı (55km)
235 km de 4 diş kaldı (60km)
291 km de 3 diş kaldı (56km)
348 km de 2 diş kaldı (57km)
401 km civarında turuncu lpg simgesi yandı 425 km de 104 tl ye shell den fulledim ( 28 lt civarı yakıt aldım)

475 km de 7 diş kaldı (50km)
553 km de 6 diş kaldı (Pozantı yokusunu çıktıktan sonra uzunca bi süre yokuş aşağı indim 78 km gitmesi beni şaşırttı.)
616 km de 5 diş kaldı şu an. (63KM)

bin km boyunca arabayı zorlamayın dendiğinden olabildiğince 3 bin devri geçmedim 80 ila 110 arasında çoğunlukla 95 civarı bir hızla gittim. yolda tuz gölüne ve Ereğli ye uğradım ( o kadar yolu 95 le nasıl geldiniz derseniz bence de iyi sabırdı :)) ( bir ara yokuş aşağı 2500 devirde 135 i gördü.)

benzinde kullanmadım, 4-5 depodan sonra daha da az yaktığını söylediklerinden değerler şimdilik beni mutlu etti.

Geri