Rüzgar sesi

UK61

0
Yönetici
Ad Soyad
Uğur
Aracınız
Civic FK7 HB 2017
Merhaba. 2-3 ay önce 2018 fk8 type r araç aldım. Camın dış köşelerinde siyah yerlerde baloncuklar oluştuğunu gördüğüm için alır almaz ön camı değiştirttim serviste garantiden. Daha sonra araçla 120-130 üstüne çıktığımda rüzgar sesi almaya başladım. Aracı yeni alıp direk cam değiştirdiğim için cam değişiminden mi oldu anlayamıyorum. Sanki şoför tarafı yanindaki sol ön camdan geliyor gibi. Aşağıda resimde işaretledim. Sizdede durum aynı mı yoksa ön cam değişiminden dolayı mı gelmeye başlamıştır bu ses? çünkü google yazdığımda bu sorun cam değişiminden sonra oldu diye yazanlar var.

Kendinizi tanışma bölümünde tanıtınız.
Değişen cam orijinal mi o etkileyebilir ve nerede taktırdınız?

Ad Soyad
Caner
Aracınız
Civic Type R
Kendinizi tanışma bölümünde tanıtınız.
Değişen cam orijinal mi o etkileyebilir ve nerede taktırdınız?

İstanbul'da yetkili serviste garantiden değiştirttim. Orjinal olmayan cam takıyor mu yetkili servis? Honda amblemi var camın üstünde. Değişen cam ücretinin 6-7 bin tl civarında olduğunu söylediler.

şimdi yabancı forumda araştırdım biraz. aynı sorun bu kişidede varmış 120 km h üzerinde. Yine a sütunu kısmından geliyormuş. Onlarca denemeden sonra aynadan geldiğini tespit etmiş ve sorun çözülmüş.

Son düzenleme:

UK61

0
Yönetici
Ad Soyad
Uğur
Aracınız
Civic FK7 HB 2017
Cam orijinal ise kalitesi yada kalınlığıyla alakalı sorun yoktur o zaman ben o açıdan sordum. Aynalardan kaynaklı sorun oluyor büyük olunca ses geliyor maalesef. Kendi aracımda da rüzgarın çoğu yanlardan geliyor.

Ad Soyad
Caner
Aracınız
Civic Type R
Cam orijinal ise kalitesi yada kalınlığıyla alakalı sorun yoktur o zaman ben o açıdan sordum. Aynalardan kaynaklı sorun oluyor büyük olunca ses geliyor maalesef. Kendi aracımda da rüzgarın çoğu yanlardan geliyor.
Çözebildiniz mi siz sorunu? Sesler devam mı ediyor?

Ad Soyad
Caner
Aracınız
Civic Type R
Ediyor evet çözüm aramadım yalıtım komple sorunlu çünkü.

yabancı forumdaki konuda kapının plastik kısmı söküp, aynadan gelen delikler falan varmış 3 tane mi ne onu sünger bantla kapamış ve sorun kesilmiş. Bilmiyorum uğraşılır mı. 200-250 üstünde olsa tamam her zaman çıkamıyorsun zaten ama ve 130 km civarı üstünde başlayan bir ses. Üşengeçlik olmasa uğraşmak lazım :)

UK61

0
Yönetici
Ad Soyad
Uğur
Aracınız
Civic FK7 HB 2017
Haftasonu güzel bir havaya bakar o iş :) yapılabilir çok zor değil tabi çözüm olacak mı bilmiyorum.

Ad Soyad
Caner
Aracınız
Civic Type R
Haftasonu güzel bir havaya bakar o iş :) yapılabilir çok zor değil tabi çözüm olacak mı bilmiyorum.

Elemanın dediğim bu son işlemden önce denedikleri şunlar ve en son bu bahsettiğim bir tek kesmiş. Türkçe translate den kopyaladım anlam bozukluğu olabilir.

"""
İşte şimdiye kadar denediklerim
:
  • Yolcu tarafının etrafındaki alanları bantladım (yan ayna, trim, kapı, ön camın etrafı)
  • Kapı ve şasi etrafındaki kenarlara köpük bant eklendi.
  • Dahili duman test cihazı kullanılarak sızıntı bulma testi --> Yan aynanın çevresinde biraz duman kaybolmuş gibi görünüyordu (Sigara tabancasını burada bulduğumu sanıyordum)
  • Kanat aynasını çıkarın, 3 montaj vidasını sıkın ve montaj alanının etrafına silikon ekleyin (Duman testi şimdi tamam)
  • Aynanın kendisinde küçük birleşimler/boşluklar/kenarlar bantlanmış
  • Ayna yuvasının etrafındaki dış kaplama alanlarının etrafına dikkatlice siyah silikon eklendi.
  • Artan sızdırmazlık bandı alanı (temelde ön camın etrafında tam yarım daire, kapının aşağısında)
  • Ön camın kenarına 'krep çatlak tedavisi' eklendi
  • Kapının ve çatının üst kısmı boyunca kenara ekstra 'D şekli' kauçuk conta eklendi
Diğer gözlemler :
  • İç döşemenin ve pencerenin kenarında gürültü duyulduğundan, turbo veya AC olmadığından eminim, bağımlılık yalnızca hız ve rüzgar yönüne bağlıdır, gaz kelebeği veya başka bir şey değil.
  • Kapı ve pencerelerin etrafındaki kauçuk contaların hepsi aynı hizadadır ve belirgin bir hasarı yoktur.
  • Kapının gövdeye oryantasyonu ve oturması iyi hizalanmış görünüyor (belirgin eğimler veya boşluklar olmadan aynı hizada)
  • Rüzgarın yönü ıslığın tonunu/perdesini değiştirir.
  • Araba sürerken aynaları katlamak, düdükte gözle görülür bir fark yaratmaz.
  • Ses, klima ızgarasından geliyor gibi görünmüyor. İçerideyken, hoparlörün hemen üstüne ve pencereye bir bez koyarak ses tamamen boğuk hale getirilebilir.
  • Aracın içinden, kapı kaplaması ile gösterge paneli arasındaki boşluk, yolcu tarafında sürücü tarafına göre gözle görülür şekilde daha büyük. En az 5 mm. Bunun tipik olup olmadığından emin değilim.

Geri