toyota-hibrit-araba
  • Toyota, ilk üretimi 1997 yılında başladığı hibrit araçları 97 ‘den günümüze olan olan satış rakamları 14 milyon adedi aştı.

Toyota, şirketin 2019 yılının 7. ayını 328 bin 23 adet hibrit otomobil satışıyla kapattı. Bu rakamlarla Avrupa hibrit otomobil pazarında Toyota ‘nın payı yüzde 50 oldu. Toyota’nın Avrupa’daki toplam hibrit otomobil satışları da 2 milyon 494 bin 263’e yükseldi. 

Kendi kendini şarj eden ve dışarıdan da şarj ihtiyacı duymayan hibrit teknolojisini yakın ve orta vadede çözüm olarak gören Toyota, bu teknoloji ile yüksek sürüş konforu ve düşük yakıt tüketiminin yanı sıra çevreye ve insan sağlığına da önem verdiğini ortaya koyuyor. 

Açıklamaya göre, Türkiye’de 2019’un ilk 8 ayında 6 bin 105 hibrit otomobil satışı gerçekleşirken, bu satışların 5 bin 962’si Toyota hibrit otomobiller oluşturdu. Bu rakamlarla yılın ilk yarısında Türkiye’de satılan her 100 hibrit araçtan 98’i Toyota’nın hibrit modellerinden oluştu. 

Türkiye’de üretilen Toyota Corolla Hybrid, yılın ilk 8 ayındaki toplam hibrit satışlarında yüzde 70’lik paya ve 4 bin 267 adetlik satışa ulaşarak en çok tercih edilen model olmayı başardı. Corolla Hybrid’i bin 446 adetle yine Türkiye’de üretilen Toyota C-HR Hybrid izledi. 

Avrupa’da 16 hibrit Toyota modeli satışa sunulurken, Türkiye’de sunulan her binek Toyota modelinin birer hibrit versiyonu bulunuyor. Bunlar arasında Corolla Hybrid, Yaris Hybrid, RAV4 Hybrid, Camry Hybrid ve Toyota C-HR Hybrid yer alıyor. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz