1.4 is 97 civic yağ yakma

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan MeToL
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

MeToL

0
Merhaba arkadaşlar.
97 model hb 1.4is civic sahibiyim.250 bin kmde.Lpg bağlı ama lpgde kullanmıyorum.
Aracımı 1.5 senede 150 kmden fazla kullanmamışımdır. Uzun süre yattı yani.
Yazın bi hevesle çalıştırayım dedim biraz gezip evimin önüne koydum.
Sonrasında geçen sabah aküye takviye yapıp tekrardan çalıştırdık.
Bir kaç yağ kaçağı ve genel bakım için bir servise götürdüm .
Abi aracın yağ yakıyor motor inmesi lazım dedi.Ne kadar dedim 12-15 tahmini açmadan bilemeyiz dedi.Ben de eyvallah deyip eve geldim.
Ben bu aracı yazın çalıştırdığımda beyaz duman çıkmıyordu. Kafam çok karışık.Bundan sonra nasıl bir yol izlemeliyim ? Şimdiden teşekkür ederim

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
> Tanışma bölümünde kendinizi tanıtırsanız memnun oluruz.

> Geçmiş olsun. Öncelikle aracın geçmişini iyi bilmek lazım.
> 10.000 kilometrede kaç litre yağ azaltıyor?
> Yağ 1 sene veya 10.000 kilometrede değişmesi lazım. Bu konuda yağ tam vazifesini görmemiş olabilir. 2 seneyi geçmiş gibi duruyor.
> Yağ yakan araç mavi duman çıkarır, beyaz duman conta yanığına işarettir!
> Silindirlere kompresyon testi yapıp segmanların durumu kontrol edilir.
> Az kaçak var ise yağ yakmayı önleyen, kalın tabaka oluşturan yağ ile değişim yapılır. Olayı en uygun şekilde kurtarma yolu budur.
> Motorun herhangi bir yerinden yağ kaçağı var mı kontrol edilir.
> Yağ azalması ciddi oranda fazla ise piston ve gömlek yenilenir. Motoru açtıktan sonra başka süpriz bir şey çıkarsa onu buradan bilemem.

Faaliyet ayn-ı lezzettir...

MeToL

0
Öncelikle teşekkür ederim cevabınız için.
Bir süredir araştırıyorum bu tarz eski hondalarda duman çıkışının normal oldugundan bahsetmiş bazı arkadaşlar.Ne kadar dogru bilmiyorum.Benim aracımda katalitik de yok.
Ben zaten genel bir bakım yaptırmak istiyordum. Triger,benzin filtresi ,devirdaim değişimi ve triger etrafında gördüğüm bir kaç yağ kaçağı için.Kafadan 4-5 bin maliyeti göz önüne almıştım.Ama durum böyle olunca ben zaten 4-5 bini gözden çıkardım o kadar vermişken iyi bir ustaya motoru mu revize ettirsem diye düşünmüyor değilim.
Bu benim kendi paramla aldığım ilk araç.0 bir araç alabilecek durumdayken ilk aracım olduğu için buna masraf yapıp devam etmek istiyorum.
Geçmişinde düzgün bakımlarının yaptırıldıgını da düşünmüyorum.Ben 2.5 senede 3bin km yapmışım fırsatım bile olmadı arabayı kullanmaya.
Siz olsanız yukarıda saydığım problemler için 4-bin mi harcardınız ? yoksa motoru revize mi ettirirdiniz @h.k_Ahmed

Tekrardan teşekkür ederim.

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Öncelikle teşekkür ederim cevabınız için.
Bir süredir araştırıyorum bu tarz eski hondalarda duman çıkışının normal oldugundan bahsetmiş bazı arkadaşlar.Ne kadar dogru bilmiyorum.Benim aracımda katalitik de yok.
Ben zaten genel bir bakım yaptırmak istiyordum. Triger,benzin filtresi ,devirdaim değişimi ve triger etrafında gördüğüm bir kaç yağ kaçağı için.Kafadan 4-5 bin maliyeti göz önüne almıştım.Ama durum böyle olunca ben zaten 4-5 bini gözden çıkardım o kadar vermişken iyi bir ustaya motoru mu revize ettirsem diye düşünmüyor değilim.
Bu benim kendi paramla aldığım ilk araç.0 bir araç alabilecek durumdayken ilk aracım olduğu için buna masraf yapıp devam etmek istiyorum.
Geçmişinde düzgün bakımlarının yaptırıldıgını da düşünmüyorum.Ben 2.5 senede 3bin km yapmışım fırsatım bile olmadı arabayı kullanmaya.
Siz olsanız yukarıda saydığım problemler için 4-bin mi harcardınız ? yoksa motoru revize mi ettirirdiniz @h.k_Ahmed

Tekrardan teşekkür ederim.
Rica ederim.
> Aracın geçmişi iyi çıkmadı. Çevrenizdekilere normal dediklerine bakmayın. Her şeyin bir toleransı var. İlk olarak yağ çok beklemiş. Yağın acil değişmesi lazım. Sonra 1000 kilometrede ne kadar azalma oluyor? Somut bilgiler lazım. Az ise yağ ile kurtarıyorsa motor açılmaz. Azaltma motor contalarından da olabilir? Krank ve yatakları sağlam kabul ediyorum.
> Anladığım kadarıyla siz bu araca öyle veya böyle kullanacaksınız.
> Birincisi ciddi ağır bakımlar mutlaka yapılmalı. Sonra bir sene motoru takip edeceksiniz. Ardından çok yağ kaçırıyorsa motor açılır gereken işlem neyse yapılır.
> İkincisi uzun süre binecekseniz, maddi durumunuzda iyi ise komple girmek çok daha mantıklı olabilir. Fakat aracı işin ehillerine teslim edin! (Ben bu tarz giderdim.)

Faaliyet ayn-ı lezzettir...

Geri