Civic 1.5 turbo dışarda bakım

servislerin sadece yag, yag filtresi ve hava filtresi degisimine 1080 tl fiyat vermesi ve aracimin lpg den dolayı halihazirda garanti disi kalma sebebi ile disarida bakim yapmaya karar verdim. fakat bazi problemlerim var.

1.yag. honda kitapciginda tavsiye edilen yag acea a5 b5 ve api en az sm diyor fakat boyle bir yag yok. yani hem tasarruf hem yuksek koruma yapan yag olsun diyor ancak bulamadim. benzin partikul filtreli modeller icin c2 c3 olsa yeter demis bu ise bulunabilir ve uygun fiyatli yag ancak bizim araclarda filtre olmadigi icin zarari olurmu bilemiyorum. eski aracimda c3 onayli yagi 330bin km kullandim hic zarar gormedim ve yag eksiltmiyordu bu yeni aracta cesaret edemedim.

2.hava filtresi. piyasada bu arac icin bosch yada mann filtre bulamadim serviste fiyati 200 tl. arastirmalarim sonucu kendini alman mali gibi lanse eden rixenberg blueprint gibi firmalarin hicbir alman sayfalarinda ismini goremedim burada buyuk bir yaniltma var olduğunu dusunuyorum bilginize. peki servise 50 tl lik filtre icin 200 tl bayilmaktan baska care yok mu?

benim durumumda olan arkadaslar var mi ve düşünceleri neler? Saygılarımla

Aracınız
Civic FK7 HB 2017
servislerin sadece yag, yag filtresi ve hava filtresi degisimine 1080 tl fiyat vermesi ve aracimin lpg den dolayı halihazirda garanti disi kalma sebebi ile disarida bakim yapmaya karar verdim. fakat bazi problemlerim var.

1.yag. honda kitapciginda tavsiye edilen yag acea a5 b5 ve api en az sm diyor fakat boyle bir yag yok. yani hem tasarruf hem yuksek koruma yapan yag olsun diyor ancak bulamadim. benzin partikul filtreli modeller icin c2 c3 olsa yeter demis bu ise bulunabilir ve uygun fiyatli yag ancak bizim araclarda filtre olmadigi icin zarari olurmu bilemiyorum. eski aracimda c3 onayli yagi 330bin km kullandim hic zarar gormedim ve yag eksiltmiyordu bu yeni aracta cesaret edemedim.

2.hava filtresi. piyasada bu arac icin bosch yada mann filtre bulamadim serviste fiyati 200 tl. arastirmalarim sonucu kendini alman mali gibi lanse eden rixenberg blueprint gibi firmalarin hicbir alman sayfalarinda ismini goremedim burada buyuk bir yaniltma var olduğunu dusunuyorum bilginize. peki servise 50 tl lik filtre icin 200 tl bayilmaktan baska care yok mu?

Merhaba,

Beninmde 20k bakım geliyor
Hangi servis red etti ?

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010

Rixenberg Konya malıdır :)
BluePrint Febi'nin Japon otomobiller için yedek parça üreten firmasıdır, kalite olarak yan sanayiler içinde kalitelilerden biridir, bence orjinal bulunamıyorsa muadil olarak Blueprint kullanılabilir.
Bence siz hava filtresini servisten satın alın, yağ filtresi önceki Civicler ile aynı, VIC, MannFilter, Bosch'un yağ filtresini piyasada rahatlıkla bulabilirsiniz.
Mann Filter'in L15B7 motor için kullanılan parçalarının kodlarını kendi sitesinden bulabilirsiniz. Mann Filter'in 1.5 Turbo motor için hava filtresi nedense yok.

1592900388846.png

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010

UK61

0
Yönetici
Ad Soyad
Uğur
Aracınız
Civic FK7 HB 2017
Malzemeler servisten temin edilse bile fiyatlar aynı mı?

Malzemeler servisten temin edilse bile fiyatlar aynı mı?
sanirim evet yedek parcayi aradim fiyat aldim. hava filtresi 195. polen 215 yag lfiltresi 85 yagi 90/litre.

ayrica soyle bir dusuncem var yurt disinda bikiyorsunuz bizim bakimlar ya 20k km de yapılıyor yada 10k mil de buda yaklasik yine 17k km ye denk gelmekte. turkiyede yakit kalitesi trafik vs gibi durunlardan bakim 10k ya cekilmis. ben genelde uzun yol sartlarinda surmekteyim aracim pek trafik gornuyor. yan sanayi kullanmaktansa tüm urunleri servisden alip yagi her 10k de filtreleri ise 20k de bir degistirme dusuncesindeyim. yag konusunda halen tam karar veremedim kafam cok karisik bir taraftan arac lpg li 0.30 daha iyi okur diyorum bir taraftan orjinal yagimi alsam diyorum. hic bu kadar ikilemde kalmamistim.

bu sitede urunler orjinal mi? burda dahi hava filtresi yok :(

Rixenberg Konya malıdır :)
BluePrint Febi'nin Japon otomobiller için yedek parça üreten firmasıdır, kalite olarak yan sanayiler içinde kalitelilerden biridir, bence orjinal bulunamıyorsa muadil olarak Blueprint kullanılabilir.
Bence siz hava filtresini servisten satın alın, yağ filtresi önceki Civicler ile aynı, VIC, MannFilter, Bosch'un yağ filtresini piyasada rahatlıkla bulabilirsiniz.
Mann Filter'in L15B7 motor için kullanılan parçalarının kodlarını kendi sitesinden bulabilirsiniz. Mann Filter'in 1.5 Turbo motor için hava filtresi nedense yok.

Ekli dosyayı görüntüle 260077
cevaplar icin cok tesekkurler evet hava filtresi ni servisten alacagim o kesinleşti. degisim icin 20k yapabilirim.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
cevaplar icin cok tesekkurler evet hava filtresi ni servisten alacagim o kesinleşti. degisim icin 20k yapabilirim.
Bence hangi koşul olursa olsun yağı ve yağ filtresini 10binde değiştirin.
Sadece uzun yol yapıyorsanız hava filtresi ve polen filtreni kirlilik durumuna göre 20bin km.de bir değiştirebilirsiniz, FD6 ve FB7lerinde hava filtre ömürleri normalde 30bin km idi civarındaydı ve ama 10.jenerasyonda nedense 10bin km.ye düşürüldü.
Eski FD6mda sürekli uzun yol yaptığım dönemde filtreyi 20binde değiştirmiştim ve sıkıntı olmamıştı, hatta 10binde şehiriçi kullanımda değiştirdiğim döneme göre daha az kirlenmişti :)

Geri