Civic FD6 FD6 otomatik D konumunda kulakçıklar çalışmıyor

Aracınız
Civic FD6 2008
Tüm arkadaşlara iyi günler, kazasız belasız sürüşler.
Bugün 2008 model otomatik vites FD6 alarak aranıza katıldım. Çok geç kalmışım?
Aracı almadan kullanım kılavuzunda D modunda iken kulakçıklarla vites değiştirebileceğimi okumuştum. Bugün denedim fakat bir türlü beceremedim. Acaba benmi yanlış yapıyorum yoksa araç uygun sürüş şartlarında olmadığındanmı tepki vermiyor. Göstergede omandaki vitesi görmem gerektiğini biliyorum fakat bir türlü olmuyor. Yoksa bnim aracımda bu özellik mi yok?

Çözüm
Tüm arkadaşlar iyi günler.

Bu sorun çözüldü. Aslında çözülmedi. Durumun ne olduğunu anladım.

Uzun telefon görüşmeleri, uzun forum taramaları ve bir çok yerli yabancı videodan sonra öğrendim ki bu araçlar ın ilk çıktığı 2006 yılından 2007 yılının aralık ayına kadar olanlarda D konumunda vites kulakları çalışmıyor.

Bu tarihten sonra çıkanlarda D konumunda kulakçıklar çalışıyor.

FD6 İ-vtec
Aracınız
Civic FD6 2008
Bu model aracı olan bazı arkadaşlarla görüştüm. Araçlarında böyle bir özellik olduğunu bilmiyorlar.

Bir abimiz video gönderdi buraya atamadım. Fakat D modunda vites değitiriyor araç. Benim araçta olmuyor. Başına gelen oldumu acaba? Yazılımsal veya donanımsal olabilir mi? Bir usta ile görüştüm. Senin aracın beyni değimesi gerekiyor dedi. 2007 model elagance de bile olan özellik benim aracımda nasıl olmaz dedim. Cevap veremedi. Bana yardımcı olacak bir arkadaş yokmu?

FD6 İ-vtec

Aracınız
Civic FD6 2007
Bu model aracı olan bazı arkadaşlarla görüştüm. Araçlarında böyle bir özellik olduğunu bilmiyorlar.

Bir abimiz video gönderdi buraya atamadım. Fakat D modunda vites değitiriyor araç. Benim araçta olmuyor. Başına gelen oldumu acaba? Yazılımsal veya donanımsal olabilir mi? Bir usta ile görüştüm. Senin aracın beyni değimesi gerekiyor dedi. 2007 model elagance de bile olan özellik benim aracımda nasıl olmaz dedim. Cevap veremedi. Bana yardımcı olacak bir arkadaş yokmu?

FD6 İ-vtec
Öncelikle hayırlı olsun kazasız belasız kullanırsınız inşallah.
Soruna gelince d konumunda vites değiştirme özelliği 2010 ve üstü fd6 lar var yani makyajlı fd6 larda var bizimkilerine de servislerde yazılım atılarak yapılabilir mi araştırmak lazım.
Bu arada aracı kaça aldınız hocam ?

Aracınız
Civic FD6 2008
Teşekkürler hocam. 2007 - 2008 araçlarda bu özellik fabrika çıkışı var. Çoğu kullanıcı bilmiyor. 2008 yılında yapılan testlerde yani araç 0 km iken yapılan testlerde de görülüyor ve söyleniyor. Dün Antalya’dan bir abimiz video gönderdi ve aracı hiç ellenmemiş ve özellik var. Benim araçta tahminin ECU yüklemesi yapıldı. Sonrasında da kulakçıklar çalışmıyor. Aracı 92 ye aldım bu arada.

FD6 İ-vtec

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Teşekkürler hocam. 2007 - 2008 araçlarda bu özellik fabrika çıkışı var. Çoğu kullanıcı bilmiyor. 2008 yılında yapılan testlerde yani araç 0 km iken yapılan testlerde de görülüyor ve söyleniyor. Dün Antalya’dan bir abimiz video gönderdi ve aracı hiç ellenmemiş ve özellik var. Benim araçta tahminin ECU yüklemesi yapıldı. Sonrasında da kulakçıklar çalışmıyor. Aracı 92 ye aldım bu arada.

FD6 İ-vtec
FD6larda da, FB7lerde de D modundayken de eğer uygunsa vites değiştirme işlemi normalde gerçekleşir, ancak S modunda araç sizin seçtiğiniz viteste tutulurken D modunda 20 sn. sonra tekrardan tam otomatik konumuna geçip vites geçişlerine kendi karar verir.
Bence sizin aracınızda bilmediğiniz bir şanzımana müdahale var, belki basit bir soketin takılmaması bile bu duruma neden olabilir.

bLind

Özel Üye
Aracınız
Civic FB7 2013
Cevabınız için teşekkür ederim.

Kulakçıklar spor modda sorunsuz çalışıyor.

D modunda bastığımda tepki vermiyor.

Bugün yaşadığım bir durum şöyle;

Araç rampa aşağını inerken motor freni yapmaya başladı. Devir yükseldiği için bir üst vitese atmak istedim fakat olmadı. Daha önce jetta aracımda bu durumda için vites kolunu yana çekip bir vites yükseltiyordum. Aynı durum için bu araçta da kulakçıklar var fakat aktif olmuyor.

FD6 İ-vtec
Hocam d konumunda hiçbir senaryoda kulakçıklardan vites değiştiremiyor musun ? Araçta zaten akıllı eğim sistemi var eğime göre yokuş aşağı inerken araç uygun vitese geçip motor freni yapıyor güvenli iniş için. D konumunda istediğiniz vites geçişini yapmak istemezse göstergede mevcut vites yanıp söner tepki vermez eğer değişmeyi uygun görürse istediğiniz vitese geçer ama 5 10 saniye sonra yine kendi istediği vitese geçiyor. S konumunda ise siz kulakçıklardan bir kere değişim yaptığınızda kontrol size geçiyor ve kendi müdahale etmiyor. Siz d konumunda iken acaba sıkıntı verecek vites aralıklarına mı geçmeye çalışıyorsunuz ?

Aracınız
Civic FD6 2007

FD6 İ-vtec
Bende araştırmıştım çünkü bnde 2007 var d konumunda kulakcıklarbir işe yaramıyor.

Aracınız
Civic FK7 HB 2017
Hocam d konumunda hiçbir senaryoda kulakçıklardan vites değiştiremiyor musun ? Araçta zaten akıllı eğim sistemi var eğime göre yokuş aşağı inerken araç uygun vitese geçip motor freni yapıyor güvenli iniş için. D konumunda istediğiniz vites geçişini yapmak istemezse göstergede mevcut vites yanıp söner tepki vermez eğer değişmeyi uygun görürse istediğiniz vitese geçer ama 5 10 saniye sonra yine kendi istediği vitese geçiyor. S konumunda ise siz kulakçıklardan bir kere değişim yaptığınızda kontrol size geçiyor ve kendi müdahale etmiyor. Siz d konumunda iken acaba sıkıntı verecek vites aralıklarına mı geçmeye çalışıyorsunuz ?
S konumunda iken manuel değiştirme yapıp tekrar S manuelden S otomatiğe almak için vites arttırma kulakçığına uzun süre basmak yeterliymiş:) vites kolunu D ye sonra tekrar S ye almaya gerek yok:) FC5, RS ve FK7 bu şekilde.

Aracınız
Civic FD6 2008

Evet hocam haklısınız araç D konumunda dediğiniz gibi kendini ayarlıyor. Fakat benim aracımda sizin dediğiniz gibi lamba uyarı vermiyor. Hatta hiç tepki vermiyor. Aşağıda arkadaşımız yazmış 2008 premium araçta sıkıntısız çalışıyor.

Benim kanımca araca daha önce tüp takılırken ECU dan müdahale edilmiş ve araç bu özelliğini yitirmiş. Bu hafta içinde bu işi iyice araştıracağım.

Bir araçta çalışıp diğerinde çalışmaması mümkün değil. Daha düşük donanımlı araçta aynı model üstelik çalışan sistem daha donanımlı araçtada mutlaka vardır diye düşünüyorum.

FD6 İ-vtec

Geri