2009 FD6 Civic Bakım Maliyetleri Üzerine

Lee

Ad Soyad
Y.Gürkan
Aracınız
Civic FD6 2009
Herkese merhabalar arkadaşlar, gününüz güzel olsun. 2009 Model Fd6 Kasa Civic aracımla ilgili 118.000 km olması hasebiyle tespit ettiğim sesler mevcuttu. Gergi kütüğü veya yağlı motor takozu olabileceği söylendi. Periyodik bakım ve buji değişimlerini yaptırdım. Periyodik Bakımda Luqui Moly 5w30 hc7 5 Lt aldım, Filtreleri ise MANN filtre kullanmıştım. Bujileri Honda yetkili servisinden alıp sanayide ustama bakımı komple tamamlamıştım. Yetkili servisten yağlı motor takozu ve gergi kütüğüyle ilgili fiyat aldığımda çok yüksek maliyetlerle karşılaştım. Motor takozu için 3.000₺, gergi kütüğünü hatırlamamakla beraber oda yüksek bir meblağ idi. Vazgeçtim, sesi rahatsız etsin şimdilik bu şekilde devam edeyim diye düşünürken araştırmalarıma devam ettim. İnternette gezinirken [japonis.com.tr] adlı site ile karşılaştım arkadaşlarla görüştüm orjinal Honda Tayland Malı diye bahsettiler. Bu site hakkında önceden alışveriş yapan bilgi sahibi olan arkadaş varmı? Sakarya'da dükkanları mevcut. Alışveriş yapan varsa da tecrübelerini paylaşabilirse sevinirim. Teşekkürler herkese iyi günler.

Emirbey26

0
Yönetici
Ad Soyad
Emirbey26
Aracınız
Civic FB7 2015
Herkese merhabalar arkadaşlar, gününüz güzel olsun. 2009 Model Fd6 Kasa Civic aracımla ilgili 118.000 km olması hasebiyle tespit ettiğim sesler mevcuttu. Gergi kütüğü veya yağlı motor takozu olabileceği söylendi. Periyodik bakım ve buji değişimlerini yaptırdım. Periyodik Bakımda Luqui Moly 5w30 hc7 5 Lt aldım, Filtreleri ise MANN filtre kullanmıştım. Bujileri Honda yetkili servisinden alıp sanayide ustama bakımı komple tamamlamıştım. Yetkili servisten yağlı motor takozu ve gergi kütüğüyle ilgili fiyat aldığımda çok yüksek maliyetlerle karşılaştım. Motor takozu için 3.000₺, gergi kütüğünü hatırlamamakla beraber oda yüksek bir meblağ idi. Vazgeçtim, sesi rahatsız etsin şimdilik bu şekilde devam edeyim diye düşünürken araştırmalarıma devam ettim. İnternette gezinirken [japonis.com.tr] adlı site ile karşılaştım arkadaşlarla görüştüm orjinal Honda Tayland Malı diye bahsettiler. Bu site hakkında önceden alışveriş yapan bilgi sahibi olan arkadaş varmı? Sakarya'da dükkanları mevcut. Alışveriş yapan varsa da tecrübelerini paylaşabilirse sevinirim. Teşekkürler herkese iyi günler.
Yaklaşık 1, 1.5 yıl önce fd6 aracıma sağ yağlı motor kulağını servisten 1000 TL'ye almıştım. Fiyatı epey bir artmış. Tayland mali demek orjinal kalitesinde olduğu anlamına gelmiyor. Riske atmayın kulaklarda serviste %30 kampanya oluyor. 2100 civarına düşer diye düşünüyorum.

Lee

Ad Soyad
Y.Gürkan
Aracınız
Civic FD6 2009
Bilgilendirmeniz için teşekkür ederim. Şuana kadar iki servisten fiyat aldım. Hatta yaşadığım ilde servisteki arkadaşlarla da muhabbetimiz var. Kampanyadan bahsetmediler. Gergi kütüğü, rulman, tahrik kayışı ile yağlı motor takozuna toplamda 6150₺ civarında fiyat verdiler. Bu her iki serviste de aynı fiyat olarak söylendi. Tabi işçilikte mevcut değil. Sanayide ki ustamda belirttiğim sitenin fiyatlarına eş değer fiyat verdi -yani kendisi getirtecek- ve "orjinaldir problem yok, bu zamana kadar fd6 larda bu şekilde parça kullandım" deyince internetten almayı düşündüm açıkçası.

pasha

0
Aracınız
2020 takdırdım bir de kayış alın servise fazladan para vermeyin sorunsuz kullanıyorum

Ekli dosyalar

• Screenshot_20230320-151110.jpg
    Screenshot_20230320-151110.jpg
    93.7 KB · Görüntüleme: 48

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Honda Tayland malı ürünlerin çoğu maalesef imitasyon yani taklid ürünler, kullanmanizi tavsiye etmem. Bahsettiginiz saticidan 3-4 yıl önce başka bir parça alıp imitasyon olduğunu gördükten sonra geri iade etmistim, su anki durumu hakkında bilgim yok.
Motor kulağında @Emirbey26 hocamın dediği gibi rutin %30 motor kulağı indirimi mevcut, bunu mutlaka sorun, motor kulağını servis dışında almanizi önermem, dışarda taktıran birçok kişi 10-20bin km sonrasında tekrardan sorunla karşılaştılar. Orjinal kulak ise ortalama 100bin km/8 yıl civari dayanıyor.
V kayış gergisi ise üreticisi INA marka, yani dışardan da temin imkani mevcut, FD6 için parça kodu da INA 534 0316 olarak geçiyor. Bu parçayı araştırın.

Aracınız
Civic FD6 2009
Motor kulağını ben dışardan aldım 1 yıl oldu bir sorunum yok. NPE marka aldım, orjinal üreticisi diye söylediler ne kadar doğru bilemem.

Ad Soyad
Onur Bölükbaşı
Aracınız
Civic ES7 2005
Hocam benimde vtec 2 aracım için sordum motor takozuna 3000₺ fiyat verdiler banada kulakta kampanya olayı nasıl oluyor belirli bi dönemlerimi var bu konuda bilgisi olan arkadaşlar bilgi verebilirse sevinirim

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Lee

Ad Soyad
Y.Gürkan
Aracınız
Civic FD6 2009
Servis 3010₺ fiyat verdi, serviste montajı yapılırsa %30 indirim kapsamına alınıyor. 2100₺ oluyor takozun fiyatı, 785₺ işçilikle beraber toplamda 2900₺ ödemek suretiyle işlem tamamlanıyor. Fakat siz alıp montajını ustanıza yaptırmak isterseniz sabit 3010₺, 3 servisten sordum hepsi bu şekilde bilgi verdi.

Emirbey26

0
Yönetici
Ad Soyad
Emirbey26
Aracınız
Civic FB7 2015
Servis 3010₺ fiyat verdi, serviste montajı yapılırsa %30 indirim kapsamına alınıyor. 2100₺ oluyor takozun fiyatı, 785₺ işçilikle beraber toplamda 2900₺ ödemek suretiyle işlem tamamlanıyor. Fakat siz alıp montajını ustanıza yaptırmak isterseniz sabit 3010₺, 3 servisten sordum hepsi bu şekilde bilgi verdi.
Serviste yaptırmak daha mantıklı. İçiniz rahat olur en azından

Geri