2013 Honda Civic 60.000 bakımı yağ tavsiyeleri??

Aracınız
Civic FB7 2013
2013 Honda Civic benzinli aracımın 60.000 bakımı yaklaşıyor.
1) Şanzıman yağı bu bakımda değişecek diye biliyorum yağ olarak neyi tavsiye edersiniz? Honda mı veya eneos atf gibi farklı bir yağ mı?
2) Normal yağ bakımı da yapılacak bir öncekinde Eneos 5 / 30 kullanmıştım (foruma üye olmadan önce araştırmalarımda bunu tavsiye edilen olarak görmüştüm nette. Fakat foruma baktığımda 0/30 veya 0/20 olarak görüyorum)
Yağı aynen devam edeyim mi veya değiştirmem uygun olur mu?
3) Filtre seti olarak Bosch marka kullanmıştım

Yorum veya başka tavsiyesi olan varsa yardımlarınızı bekliyorum arkadaşlar..

Tavsiye edebileceğiniz Yağ ve filtre
İle alakalı link be bilgiler için Şimdiden teşekkürler

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
1. Şanzıman yağını ben her zaman orjinali tavsiye ediyorum.
2. Normalde FB7 motor için esas önerilen yağ 0w20dir, 0w30 ve 5w30'da ortam şartlarına göre kullanılabilir ancak bence 0w20 bu araca yağ eksiltmesi olmadıkça daha uygun bir yağdır. Forum genelinde Eneos ve Motul yağ kullananlar memnun gibi gözlemledim.
1553099094283.png
3. Filtre seti olarak bir sorun yaşamadıysanız tekrar Bosch marka filtreleri kullanabilirsiniz.
Bosch, Blueprint, Mann Filter markaları genel olarak kaliteli aftermarket ürünler kabul edilirler. Kendi aracımda da Bosch marka yağ filtresi kullandım, bir sorunla karşılaşmamıştım.
Şu anda Mann Filter yağ-hava filtresi kullanıyorum, arada pek bir fark gördüğümü söyleyemem :)

Aracınız
Ben şanzımanda Eneos eco atf kullandım.Yaklaşık 20 bin k oldu herhangi bir sorun olmadı.Yağ olarak yine eneos 0w/20 kullanıyorum ama Motulda olabilir.Filtre seti olarak Mann ı öneririm çok kaliteli.Hava filtresi, orijinal filtre olan Toyo rokide olduğu gibi yağlı

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FB7 2013
Önceki yağın 5/30 olması,
ondan 0/20 ye geçmek bir sıkıntı teşkil eder mi ki

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Önceki yağın 5/30 olması,
ondan 0/20 ye geçmek bir sıkıntı teşkil eder mi ki
FD6 kasada 10w40tan 5w30a geçip yağ ikaz ışığı yanan forumdaşlar olmuştu :unsure:
Bir kullanıcınında daha ince yağa geçildiğinde ilk 10bin km.lik sürede hafif eksiltme görülebileceği ve ilave gerekebileceği, ama sonraki 10bin km.de yağ eksiltmesi görülmüyorsa motorun o yağla sorunsuz çalışmaya başladığında bahsetmişti.
Açıkça daha ince yağ geçmek biraz tartışmalı bir konu, forumda sağ üst köşeden arama yapıp bununla ilgili konuları incelerseniz daha farklı görüşlere erişebilir ve fikir edinebilirsiniz.

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Eneos yağlar boşuna hype'lanmış, gereksiz yüceltmiş motor yağlarıdır bizim kullanıcılar tarafından. Üstteki gerekli spesifikasyonlara sahip yağları bulup TBN değeri yüksek olanları tercih etmeniz motor koruması açısından en uygunudur. Yazın ve çok sıcak iklime sahip yerlerde 0w20 yağın kullanımı yeterli korumayı sağlamayabilir ancak yakıt ekonomisine katkıda bulunduğu ve emisyonlar değerlerini düşürdüğü için önerilmektedir.

Geri