2014 FB7 kasa rolantide yakıt tüketimi çok fazla yükseliyor

Merhaba arkadaşlar dün akşam aracıma opet'ten 50 TL ye gaz aldım. O gün hiçbir sorun yok tu. Sabah fark ettim araç sabıt yerinde çalışır durumda iken yakıt sarfiyatı kendiliğinden durmadan yükseliyor. Durumu lpg ye bağladım ve benzine aldım akünün + artı kablosunu söktüm yaklaşık bi 20 30 dk bekledim. Tekrar denedim yine aynı şekil. Araç rolantide yakıt tüketimi çok fazla yükseliyor. Seyir halinde iken ortalama 9.1 ile 9.5 yakaren. Araçı sağa çekip 1 dk beklemek istediğimde bu durum 15 ile 20 lere çıkıyor. Ve işin garip kısmı arabanın kliması kapalı. hani klima açık olsa belki zorlanıyor yakıyor diyecem ama klimada kapalı. Bunun problemi ne olabilir neden böyle oldu. Yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum

maksu

0
Yönetici
Aracınız
Honda CRV
Merhaba arkadaşlar dün akşam aracıma opet'ten 50 TL ye gaz aldım. O gün hiçbir sorun yok tu. Sabah fark ettim araç sabıt yerinde çalışır durumda iken yakıt sarfiyatı kendiliğinden durmadan yükseliyor. Durumu lpg ye bağladım ve benzine aldım akünün + artı kablosunu söktüm yaklaşık bi 20 30 dk bekledim. Tekrar denedim yine aynı şekil. Araç rolantide yakıt tüketimi çok fazla yükseliyor. Seyir halinde iken ortalama 9.1 ile 9.5 yakaren. Araçı sağa çekip 1 dk beklemek istediğimde bu durum 15 ile 20 lere çıkıyor. Ve işin garip kısmı arabanın kliması kapalı. hani klima açık olsa belki zorlanıyor yakıyor diyecem ama klimada kapalı. Bunun problemi ne olabilir neden böyle oldu. Yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum

Aracınız elektronik ateşlemeli bir sisteme sahiptir ve bir çok veri can hattı ile ecu'ya aktarılır. Motor sıcaklığınız ile alakalı olarak ecu gerek duyarsa devir saatini yükseltir. Bu havalarda bu durumun olacağını pek sanmıyorum. Devir saatiniz 800 d/dk'da stabil bekliyorsa stabil durumda bir aksilik gözükmüyor. Serviste kalibrasyon yaptırabilirsiniz. Eğer motor soğutma suyu 80 C'ye geldi ve hala devir dalgalanması oluyor ise gaz kelebeği, lpg ayarı, buji, subap ayarı gibi bir çok ihtimal göz önüne alınabilir. Bunu da anlamak için teknik bir yardım almanız gerekir.

Aracınız
Civic FD6 2010
Üstteki yoruma katılmakla birlikte eğer devir saatiniz normal ise yol bilgisayarına gelen verilerde kalibrasyon sıkıntısı var demektir. Yoksa 50 liralık gazı 3-4 lambada bekleyince bitirirdiniz yani.

Üstteki yoruma katılmakla birlikte eğer devir saatiniz normal ise yol bilgisayarına gelen verilerde kalibrasyon sıkıntısı var demektir. Yoksa 50 liralık gazı 3-4 lambada bekleyince bitirirdiniz yani.
LPG den kaynaklanmıyor. Çünkü benzine alıncada aynı problem devam etmekte. Servisi aradım lakin bayramdan sonra gelmemi söyledi. Onun için alternatif olarak sizlerden bilgi almak istedim. Tşk ederim.

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Merhabalar, sanırım arkadaşlar sorunuzu anlamamış ve cevabınızı alamadınız. Şöyle anlatayım size; bizim araçlardaki göstergedeki yakıt değeri orantısal olarak göstermekte. Yani 10lt/100km. Yani siz 100km gittiyseniz ortalama 10lt yakmışsınız der. Ancak siz yerinizde dururken rölantide araç yakıt yakmakta ama gitmemekte. Dolayısıyla siz 0km gitmektesiniz diye bu sizin ort. yakıt tüketimine max. değer neyse o kadar olarak eklenir. Diyelim siz 10km gittiniz ortalamanız da 9lt/100km yani o ortalama hızda gitseniz 100km'ye tamamlandığında ortalama 9lt gösterecek ancak siz olduğunuz yerde yakıt yaktığıınız için size sistem max. değerde yakıt arttırımı olarak geri dönüş yapmakta ve sizin o 10km'lik gidişinizden ötürü ortalama değer 1-2dk içerisinde 15lt/100km'ye çıkacaktır... Hep beklerseniz o 10km'lik göstergede bu değer 40-50lt/100km'ye kadar da çıkabilir, sıfırlayıp beklediğiniz yerde yakarsanız 99lt/100km ortalamya da çıkabilir... Bu bir ortalama değerdir. Bildiğiniz gibi bir sayının sıfıra bölümü sonsuzdur. Bundan dolayı yakıt sarfiyatının oranı hızlı artar ya da çok artar araç dururken veya rölantide çalışırken. Bunu özellikle göstergeyi yeni sıfırlamışsanız yüksek değerlerle karşılaşırsınız. Ancak ortalama 200-300km yapmışsanız ve 1dk bekleseniz bu değer artmaz öyle. Bunun benzinle de alakası yok zaten gösterge benzine göre göstermekte.

Son düzenleme:
Merhabalar, sanırım arkadaşlar sorunuzu anlamamış ve cevabınızı alamadınız. Şöyle anlatayım size; bizim araçlardaki göstergedeki yakıt değeri orantısal olarak göstermekte. Yani 10lt/100km. Yani siz 100km gittiyseniz ortalama 10lt yakmışsınız der. Ancak siz yerinizde dururken rölantide araç yakıt yakmakta yani gitmemekte. Dolayısıyla siz 0km gitmektesiniz diye bu sizin ort. yakıt tüketimine max. değer neyse o kadar olarak eklenir. Diyelim siz 10km gittiniz ortalamanız da 9lt/100km yani o ortalama hızda gitseniz 100km'ye tamamlandığında ortalama 9lt gösterecek ancak siz olduğunuz yerde yakıt yaktığıınız için size sistem max. değerde yakıt arttırımı olarak geri dönüş yapmakta ve sizin o 10km'lik gidişinizden ötürü ortalama değer 1-2dk içerisinde 15lt/100km'ye çıkacaktır... Hep beklerseniz o 10km'lik göstergede bu değer 40-50lt/100km'ye kadar da çıkabilir, sıfırlayıp beklediğiniz yerde yakarsanız 99lt/100km ortalamya da çıkabilir... Bu bir ortalama değerdir. Bildiğiniz gibi bir sayının sıfıra bölümü sonsuzdur. Bundan dolayı yakıt sarfiyatının oranı hızlı artar ya da çok artar araç dururken veya rölantide çalışırken. Bunu özellikle göstergeyi yeni sıfırlamışsanız yüksek değerlerle karşılaşırsınız. Ancak ortalama 200-300km yapmışsanız ve 1dk bekleseniz bu değer artmaz öyle. Bunun benzinle de alakası yok zaten gösterge benzine göre göstermekte.
Anladım çok tşk ederim. Benim aracın aynısı Bi arkadaşta var onun 2015 model ona sorduğumda bende öyle birşey olmuyor dediği için benimde acaba bir problem mi var diye düşündüm. Servisi aradım durumu anlattım oda bayramdan sonra getirin bilgisayara bağlayacaz şimdi birşey söyleyemeyiz deyince bu sorun birden neden çıktı diye kendimi sorgulamaya başladım. Herhangi bir problemi olmasında

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Anladım çok tşk ederim. Benim aracın aynısı Bi arkadaşta var onun 2015 model ona sorduğumda bende öyle birşey olmuyor dediği için benimde acaba bir problem mi var diye düşündüm. Servisi aradım durumu anlattım oda bayramdan sonra getirin bilgisayara bağlayacaz şimdi birşey söyleyemeyiz deyince bu sorun birden neden çıktı diye kendimi sorgulamaya başladım. Herhangi bir problemi olmasında
Sıfırladıktan sonra bu tip yüksek ortalama yakıt değerleri görülebilir. Daha sonra tepe inerken falan sıfırlanıyor bildiğiniz gibi yakıt sarfiyatı, bu da o durduğunuz sürece olan sarfiyatı amorti eder, normal değerleri gösterir belli bir kilometreden sonra. Sorun falan yok yani.

Sıfırladıktan sonra bu tip yüksek ortalama yakıt değerleri görülebilir. Daha sonra tepe inerken falan sıfırlanıyor bildiğiniz gibi yakıt sarfiyatı, bu da o durduğunuz sürece olan sarfiyatı amorti eder, normal değerleri gösterir belli bir kilometreden sonra. Sorun falan yok yani.
Çok teşekkür ederim içim çok rahatladı.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
@İsmail Beşiroğlu hocam fazlasıyla net açıklama yapmış :)
Araç yakıt tüketmesine rağmen yol almadığınız için göstergedeki tüketim sürekli yükselir, kullanımımdaki FB7de de aynı durum geçerli ve bende yakıt göstergesini sıfırlayıp rolantide beklediğimde yakıt tüketimim aynı sekilde çok yüksek rakamlara ulaşıyor (y) Ama yol aldıktan sonra normale dönüyor, en güzeli yola çıktıktan göstergeyi sıfırlamak.

Aracınız
Civic FB7 2013
Dün ben 16 litreleri gördüm Avm otoparkında. Kafayı yiyordum oturduğum yerde.
İşin garibi bunu bir tek teknoloji harikası japonların ürettiği Honda'lar yapıyor. Bundan önceki hiçbir aracımda böyle saçma durumlar yoktu. Ne kadar yakıyorsa onu gösteriyordu yol bilgisayarı.

O da birşey mi... eskiden EK kasalarda araç stop halde parkları açık bıraktığınız zaman bezin göstergesi yavaş yavaş fulleniyordu. En azından seviniyordunuk o zaman. O daha iyiydi.
Sen git endüstri mühendisliği, otomotiv, bilgisayar mühendisliği oku sonra Honda da mühendisi ol ama oraya 3 dolarlık 2 röle koyup da ya da beyine 2 satır
kod yazıp da araç km si 0 iken yakıt tüketimini rolanti tüketimine almayı akıl edeme. Peeehh.

Geri