2017 Civic FC5 tavan döşemesinden gelen gıcırtı sesi

Aracınız
Civic FC5 2017
Merhaba arkadaşlar,
sorunum başlıktan belli olduğu gibi tavandan gelen gıcırtı,takırtı,tukurtu sesleri. Tavan döşemesinin kaplı olduğu plastikten geliyor elimle bastırınca o sesi yine alıyorum. Düz asfaltta giderken hiç sıkıntı yok fakat bozuk yollara girince ya da bir kasisten geçince hemen gıcırtı sesi gelmeye başlıyor.
Hep geliyordu fakat son 1 haftadır iyice kulağıma takıldı.Bilirsiniz kafaya takınca sürekli o sesi dinlersiniz. Böyle bir sorun yaşayan arkadaş var mı? Sizce kafama takmamalımıyım ne yapmalıyım? Teşekkür ederim şimdiden.

ywzckr

0
Benim anlamadığım 2010 model FD6 Civic'i istemeden de olsa kötü yollarda kullanmama rağmen eminyet kemer kısmı harici nerdeyse hiç trim sesine sahip değil :unsure:
FC5te ise ön direkler, aydınlatmalar, fitiller vs vs :( Anlamak güç gerçekten :unsure:

O zamanlar ithal geliyordu araclar diye hatirliyorum hocam, turkiyede uretilen arac almam ben bir daha. Bizim ulkenin belirli bir standarta uyma cabasi yok, malzemeden calarak fazla kar yapmak amac, boyle olunca da motor sanzuman disinda arabadaki kalite algisi dusuyor. O zamanlar indirim yapmazlardi hondada simdi liste fiyatindan 10 binden fazla dusuyorlar. Buradan anlamak lazim hicbir bayinin 10 bin karı olmazdi arac satisindan.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
O zamanlar ithal geliyordu araclar diye hatirliyorum hocam, turkiyede uretilen arac almam ben bir daha. Bizim ulkenin belirli bir standarta uyma cabasi yok, malzemeden calarak fazla kar yapmak amac, boyle olunca da motor sanzuman disinda arabadaki kalite algisi dusuyor. O zamanlar indirim yapmazlardi hondada simdi liste fiyatindan 10 binden fazla dusuyorlar. Buradan anlamak lazim hicbir bayinin 10 bin karı olmazdi arac satisindan.

Evet bende katılıyorum. Ayrıca geçen gün gene burada civic üretim videosunda maalesef el yordamının fazlaca kullanıldığını gördüm. Punta tipi noktalama kaynakları bile kaynak makinesi gibi elle yapılıyordu. Silikon macun ona keza.

SM-G930F cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010

Aracın kapısındaki üretim yeri yazısına baktım, "Made in Turkey" :)

Bence Honda, Türkiye fabrikasına uzun süre iyi yatırım yaptı ancak garip vergilendirmeler ve Türk tüketicisinin Avrupa araçlarına yönelimi nedeniyle son 10 yılda ciddi bir iyileştirme ve yatırım yapmadı.
Türkiye Fabrikasında başka ülkelerdeki fabrikalara göre üretim hatası yada sorun olarak kabul görülen çoğu unsurun kabul edilebilirlik sınırlarında değerlendirildiğini düşünüyorum. Nitekim işçilik hatalarındaki göze batan yüksek oranda bunun göstergesi.

Ayrıca şöyle bir gözlemimde var, bir marka kendini dönem dönem belirli araç klasmanlarında ispatlama çabasına giriyor.
Honda 90larda Type R ve VTI teknolojileri ile performans yönünü ispatladı, 2000lerde Accord ve Civic ile modern-futuristik-ekonomik C ve D sınıfı araçlar üretebileceğini göstererek kendini ispatladı.
2010dan sonraki dönemlerde artık kendini ispatlamanın verdiği rahatlıkla elindeki araçları biraz geliştirerek daha sorunsuz hale getirmeye çalıştı ama rakiplerine oranla yeterince gelişmedi, teknolojik atılımların gerisinde kaldı. Aslında esas hitap ettiği Amerika-Kanada ve Japonya pazarı için bu durum sorun teşkil etmiyordu çünkü bu pazarlar teknolojiden ziyade dayanımı ön plana tutuyordu, bu pazarlardaki değişimlere göre Honda yenilikler yaptı, ancak bu süreçte Avrupa ve Türkiye pazarında geride kaldı. Sonrasında bunu tolere etmek içinde üst yapıda maliyetten kısarak araçlarını düşük fiyatlara satmaya çabaladı ve halen bu çabaya sahip. Aslında Türkiye için FC5 ile bu strateji işe yaradı denilebilir, Honda'nın pazar payı %2,5tan %5in üstüne ulaştı. Ancak gelecek 10 yıldaki değişim göz önüne alınarak düşünüldüğünde, Avrupa ile gümrük muafiyet anlaşmasının da sağlanması ile üretimi geri Japonya'ya kaydırdı. Bu durum ülkemiz için oldukça kötü ancak Honda markası ve tüketicisi adına uzun vadeli doğru karar gibi görünüyor.

Son düzenleme:
Aracınız
Civic FD6 2008
Civic 2008 de ben alırken dahi Türkiye'de yapılıyordu.

Redmi S2 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Arabayı (2008 Civic) aldığımda ses yoktu. Ancak sağ arka hoparlör kapağının bir tırnağı tam kapanmamış şekilde duruyordu. Doğal olarak bende kapattım. Kapatma sonrasında bozuk yollar veya kasislerde sağ arka taraftan berbat bir gıcırtı sesi gelmeye başladı. Bir kaç araçta yağlanmamış aksam, bakılmamış koltuk, bagaj vs. kalmayınca kadar uğraştım olmadı. Sesin çıkış noktası çok net anlaşılamadığı için ve hoparlör kapağı baş şüpheli olduğundan silikon yapıştırıcı ile iyice yapıştırdım gene olmadı. Bütün bir kış ayında gacır gucur ses eşliğinde işe gidip geldim. Hayattan soğudum :) Geçen hafta hoparlör kapağını efendi efendi yeniden bir iki tırnağı açık kalacak şekilde açtım. Ses neredeyse kesildi. Muhtemelen kalitesiz malzemeden yapılmış olduğundan sürtünme esnasında ses yapıyor. Öncelikle sesin geldiği taraftaki hoparlör kapağı açık vaziyette bozuk yollarda kullanın.

Aracınız
Civic FD6 2008
Honda ya binen ses duymamaya çalışsın. Ben 14 yıldır 3 farklı modeline biniyorum civic in ve hepsinde de bir yerlerinden ses geliyordu. Neresini duzeltsem başka yerden muhakkak ses yapıyordu. Artık alıştım. Şimdi kafama takmıyorum ve huzur içinde kullanıyorum. Şuan fc5 var ve önden gelen sesin kaynağını buldum gibi ama bez bant alırsam bir ara bakarım.

Redmi S2 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Geri