2020 fc5 aracın rampadan inerken direksiyon titremesi

MNS

Merhabalar arkadaşlar. 2020 model fc5 aracımla ortalama 100-120 hızla rampa aşağı inerken 2-3 fren yaptıktan sonra direksiyonda titreme yapıyor. Rampa 45 dereceye yakın. Balatalarima baktırdım iyi denildi lastiklerde sıkıntı yok, lastikçi de ayarlarda bozukluk yok dedi. Honda bayii disk yakmış dedi. Disk yakma diye bişi duymadım hiç sizlerden de olan var mı acaba. Teşekkürler şimdiden

Redmi Note 9 Pro cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Ad Soyad
Ufuk
Aracınız
Civic FC5 2018
Merhabalar arkadaşlar. 2020 model fc5 aracımla ortalama 100-120 hızla rampa aşağı inerken 2-3 fren yaptıktan sonra direksiyonda titreme yapıyor. Rampa 45 dereceye yakın. Balatalarima baktırdım iyi denildi lastiklerde sıkıntı yok, lastikçi de ayarlarda bozukluk yok dedi. Honda bayii disk yakmış dedi. Disk yakma diye bişi duymadım hiç sizlerden de olan var mı acaba. Teşekkürler şimdiden

Redmi Note 9 Pro cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.
Merhabalar...Direksiyon titremesi sorunlarında sebep...

Alt takımda boşluk/ayarsızlık yoksa...
Disklerin değişim zamanı gelmemişse..
Balatalar da sorun yoksa...
Lastik ve jant balanslı ise...

Fren disklerinde eğrilik ten yapar...

Benim önceki FB7 aracımda bazen çok hızlı giderken frene basmaya başladığımda direksiyon titrerdi... Sanırım benden önceki sahibi uzun yol yaptıktan sonra arabayı yıkamış demiştim...

Şöyle anlatayım....örneğin 1 yada 4 saat uzun yol yaptınız haliyle diskler yolun sıcağı lastiğin yerdeki sürtünmesinden aşırı sıcak oluyor..aşırı ısınıyor.elimizle bile dokunamıyoruz...

Diskler soğumadan aracı yıkarsak ve disklere su tutarsak.. disklerde hafif de olsa eğilme yapar ve bu eğilme sonucunda frene bastığımızda direksiyon titreme yapar...
Disk yanması tabirini ilk defa duyuyorum (Sanırım disk eğriliğine böyle bi isim koymuşlar )

Çözümü ; Alt takım kontrol edilecek...rot vs..
Balatalar kontrol edilecek...
Sorunlu diskler değişecek...
Lastik balansı yapılacak...
İyi günler.

Son karar tabiki sizin...Saygılar

Aracınız
Son 1 aydır aynı sıkıntıyı çekiyordum, diskler balans yapmış.

Geçen hafta fb7 kasa aracimin 100.000 bakımını yaptırdım. Daha ilk diskler ve tornaya verdik, biten 4 balatayida yeniledik. Sorun bitti.

SM-A235F cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Geri