2020 - 2023'ün en iyi lastikleri

2023'ün Bağımsız Testlere göre En İyi Yaz Lastikleri:

Video

2022/2023'nin Güncel Testlerine göre En iyi Kış Lastikleri:

Testler 225/45 R17 Ebatlarındaki Lastiklerle yapılmış:

1.Karda Fren Testi: Yerli üretimi Petlas Snow Master burada iyi iş çıkarmış.

1667129956762.png

2. Karda Çekiş:
1667130261172.png

3. Karda Yol Tutuş
1667130308574.png

4. Islak Zemin Frenaj ve Yol tutuş performanslarına geçince Petlas, özellikle frenajda Blizzak LM005'in yaklaşık 12 metre daha sonra duruyor. 80km/s'lik bir hızdan yaklaşık 40metre sonra durması biraz ürkütücü. Wet handling tablosunda da pistte atılan tur süresini ifade etmekte.
1667130687053.png

5. a.Straight Aqua tablosunda Su drenaj performansı gösteriliyor ve burada lastik sudayken çıkılabilen hızlar verimiş.
b.Curved aquaplaning tablosunda da ıslak yolda hızlanmak için harcanan süreler verilmiş. Aracın yanal olarak kayma sürelerinin tersini yansıtıyor tablo bir nevi.

1667131172637.png

6. a.Kuru Zemin Fren performansı
b.Kuru zemin Yol tutuşunu gösteren pist süresi.

1667131555100.png

7. Gürültü ve kişisel bakış açısıyla (öznel) Konfor oranları:
1667131720599.png

8. Yuvarlanma Direnci ve Fiyat tabloları. Yuvarlanma direnci yakıt ekonomisine etki etmekte. Bu bağlamda petlas her iki tabloda da iyi bir konumda.
1667131929246.png

Test sonuçlarına göre R17 45/225 için 2022/2023'ün en iyi Kış lastikleri:

1. Bridgestone Blizzak LM05
2: Continental TS870
3. Hankook winter i cept RS3
4. Pirelli Cinturato Winter 2

Kaynak (Source): https://www.tyrereviews.com/Article/2022-Tyre-Reviews-Winter-Tyre-Test.htm
Test videosu :

2020'nin Güncel Testlerine göre En iyi Lastikler:

4 Mevsim Lastikler

1. Goodyear 4 seasons Gen 3
2. Hankook Kinergy 4S2
3. Continental AllseasonsContact
4. Bridgestone Weather Control A005
5. Michelin Crossclimate Plus

Kış Lastikleri
Bridgeston Blizzak LM005
Continental Wintercontact TS860
Michelin Alpin 6
Michelin Pilot Alpin 5
Nokian WR 4
Goodyear Ultragrip 9+
Goodyear Ultragrip Performance+
Hankook i Cept RS2

Yazlık Lastikler

-Performans

Michelin PilotSport 4 ve 4S
Goodyear F1 Eagle Assymetric 5
Continental PremiumContact 6
Hankook S1 Evo 3

-Düşük gürültü seviyesi ve düşük yakıt tüketimi
Goodyear Efficientgrip Performance 2
Nokian Wetproof
Falken Ziex ecorun 310
Michelin Primacy 4

Arkadaşlar Tyre review, 2020'nin en iyi lastiklerini bir videoda derlemiş ben de buradan yola çıkarak bir derleme yaptım. İlk etapta yazlık lastiklerden başladım, sonrasın 4 mevsim, en altta da yüksek performans lastik testleri ve SUV lastiklerinin test linklerine yer verdim. Dileyen oradan bakabilir. İlgili video en alttadır.

Yazlık lastik ile başlayalım:

Goodyear Eff. grip Performance 2'nin TÜV SÜD testleri :

ISLAK ZEMİN
wet braking perf.png
********************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************

GY Eff. Grip 2, En iyi ıslak zemin yol tutuşuna sahip lastik olarak görünüyor teste katılanlar arasında.

Islak zemindeki yol tutuş ile devam edelim:

wet handling.png
********************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************

.Diş aşınma.png

Aşınma testlerinde de yine oldukça iyi sonuç almış. Özellikle tanıdığımız ve bildiğimiz sert lastiklere göre ömrü +%50'den daha fazla görünüyor.

Farklı kaynaktan testlerle devam ediyorum: Lastik ölçüleri 225/50 R17 , test aracı Volvo denilmiş. Test İsveçte yapılmış.

Konfor ve yakıt ekonomisi testleri :

komfor ve ekonomi.png

Kuru Zemin Performansları

kuru zemin.png

Kaynak: https://www.tyrereviews.co.uk/Article/2020-Teknikens-17-Inch-Summer-Tyre-Test.htm

4 MEVSİM Lastiklere bakarsak önerilen 2 Lastik mevcut: Michelin CrossClimate Plus ve Goodyear 4 Seasons Gen 3.

Goodyear'ın 4seasons Gen 3 testi yok yeni olduğu için ancak Gen2'nin olduğu testleri atıyorum:

Testler 225/45 R17 BMW 1 Serisi araçla yapılmış:

Kuru Zemin frenleme ve Yol tutuşu:

kuru zemin frenleme ve yol tutuşu.png

Kuru zeminde referans yaz lastiğine en yakın performansı Michelin CC+ vermekte...

Islak Zemin frenleme ve yol tutuşu testleri:

Islak zemin frenleme ve yol tutuşu.png

Karlı zemin fren ve yol tutuş testleri :

Karlı zemin.png

Yakıt ekonomisi ve gürültü değerleri :
ses.png

Aşınma değerleri, her 1000km'ye düşen fiyat ve lastik fiyatları tabloları:
fiyat.png

Bunların dışında Ultra Yüksek Performans Lastiklerinin testleri için şu linklere bakılabilir:

245/35 R19 ve 265/35 R19

Önerilenler genel olarak UHP için :

Continental SportContact 6
Continental PremiumContact 6
Goodyear Eagle F1 SuperSport
Goodyear Eagle F1 Asymmetric 5
Michelin Pilot Sport 4S
Michelin Pilot Sport 4
Hankook Ventus S1 evo 3
Nokian PowerProof
Vredestein Ultrac Vorti
Falken Azenis FK510

SUV için önerilen Lastiklerin en tepesinde Michelin Pilot Sport 4 yer alıyor:

Testler:

Ekli dosyalar

• 1667130382805.png
    1667130382805.png
    41.8 KB · Görüntüleme: 14
  • 1667131781505.png
    1667131781505.png
    40.7 KB · Görüntüleme: 16
Son düzenleme:

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Son düzenleme:

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Merhaba arkadaşlar,

Fc5 in lastiklerinin ömrü doldu, araç 2016 model km 37.000, km az ancak yıldan dolayı gözle görülür şekilde lastikte çatlamalar başladı. Kasım indirimlerinde lastikleri yenilemeyi düşünüyorum gördüğüm kadarıyla genelin tavsiyesi Goodyear efficientgrip performance 2 yönünde, daha uygun fiyatlı lastik önerisi olan var mı?
Yol tutuş istiyorsan Continental PremiumContact6 ama bariz yol sesi var bilginiz olsun :)

Aracınız
Civic FB7 2013
Daha önce cpc2 ve cpc5 kullandım 2 ay önce cpc6'ya geçtim 2000 km'yi devirdim. Continentalde hem yol tutuş iyi hem de tr şartlarına gayet uygun. Ses konusunda problem aracın yalıtımında. Bu arada etiket değerleri kadar etiket değerlerinin sürdürülebildiği de önemli conti bunu başarabiliyor.

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
7. Sayfaya göz atabilirsiniz CPC 6 vs Falken 310 vs GY Eff Perf 2.

En iyi 3 lastik bunlar 2020 yaz için. Aralarında performans olarak fark yok ancak konfor, sessizlik, yakıt tüketiminden ve testte gösterilmeyen aşınma değerlerinden (bu ilk sayfadaki testte) ötürü bizim araçlara Goodyear daha uygun bir lastik oduğunu düşünüyorum.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
7. Sayfaya göz atabilirsiniz CPC 6 vs Falken 310 vs GY Eff Perf 2.

En iyi 3 lastik bunlar 2020 yaz için. Aralarında performans olarak fark yok ancak konfor, sessizlik, yakıt tüketiminden ve testte gösterilmeyen aşınma değerlerinden (bu ilk sayfadaki testte) ötürü bizim araçlara Goodyear daha uygun bir lastik oduğunu düşünüyorum.
CPC6 en iyi seçilmiş ama gürültülü miktarının yüksek olduğunu da belirtmiş.
GY Eff P2 de birçok testte CPC6ya yakın ama gürültü miktarı düşük belirtmişki bence Civic gibi yol sesi zaafı olan araca bence de bu lastik daha mantıklı.
Falken 310’un test 3.su olması beni şaşırttı, görünen dezavantajı yuvarlanma katsayısı yüksekliği görünüyor, bu da biraz yakıta etkisi olur düşüncesindeyim ama 215 55 16 ebadı için GY Eff P2nin 600 lira küsür fiyatına karşılık Falken 400 küsürlük fiyatı ile çok daha mantıklı bir tercih gibi görünüyor, test sonuçlarına göre arada %50 fiyat farkına değer bir durum görünmüyor.

NoFeaR

0
Ad Soyad
Turgut
Aracınız
Civic FC5 2016
Falken ze310 serisini öneririm. Tam bir fiyat performans lastiği hatta bana göre bridgestone turanzalardan daha iyi bir lastik. Hem sessiz hem yumuşak hemde uygun fiyatlı. Sıfır fc5 aldım üzerinde turanzalar var acaba gidip falkenle takas mı etsem diye düşünüyorum o derece beğendim o lastikleri.

Benim biten lastikler de turanza dediğiniz gibi Falken daha iyi ise düşünebilirim, yorum için teşekkürler.

Falken Ze310 bence de en iyi fiyat/performans ürünlerinden biri lakin goodyear efficient grip performance 2'nin aşınma değerleri gerçekten muazzam. 3-4 yıllık bir kullanım için goodyear daha güvenilir ve daha iyi bir seçim olacaktır.

13-14 Ekimde Amazon Prime day indirimleri olacak. O zaman indirime girebilir lastikler de hocam bir takip edin. Amazon prime üyeliği de ilk ay bedavaydı. Tabi kuponlarla n11, gg vb yerlerden de bakılabilir.

Falken eskiyen bridgestone performansını verecekse aslında düşünebilirim, Amazonu takip edeyim hocam teşekkürler.

Yol tutuş istiyorsan Continental PremiumContact6 ama bariz yol sesi var bilginiz olsun :)

Hocam, Fc5'i en fazla iki yıl daha kullanırım diye düşünüyorum, üzerindeki lastiklerin performansını verecek keseyi de fazla yormayacak bir lastik olsa işimi görür :)

Aracınız
Civic FC5 2020
Clio da 185 - 65 - 15 ebatlarında premium contact 6 lar mevcut.
Islak zemin etiketi A olmasına rağmen performansından hiç memnun değilim.
Frene %50 bastığım an ABS devreye giriyor .
Virajlarda tedirgin ediyor.

Kuruda güzel ancak ıslak zeminde etiket değeriyle alakası olmayan vasat bir lastik...

Ses olarak çok da sesli değil bence yada aracın yol sesi yalıtımını iyi yapmışlar

2016 - FB7 - Modulo
2018 - FC8 i-DTEC - Mugen
2020 - FC5 - Turbo & Mugen Melez :)

Geri