2020 - 2023'ün en iyi lastikleri

2023'ün Bağımsız Testlere göre En İyi Yaz Lastikleri:

Video

2022/2023'nin Güncel Testlerine göre En iyi Kış Lastikleri:

Testler 225/45 R17 Ebatlarındaki Lastiklerle yapılmış:

1.Karda Fren Testi: Yerli üretimi Petlas Snow Master burada iyi iş çıkarmış.

1667129956762.png

2. Karda Çekiş:
1667130261172.png

3. Karda Yol Tutuş
1667130308574.png

4. Islak Zemin Frenaj ve Yol tutuş performanslarına geçince Petlas, özellikle frenajda Blizzak LM005'in yaklaşık 12 metre daha sonra duruyor. 80km/s'lik bir hızdan yaklaşık 40metre sonra durması biraz ürkütücü. Wet handling tablosunda da pistte atılan tur süresini ifade etmekte.
1667130687053.png

5. a.Straight Aqua tablosunda Su drenaj performansı gösteriliyor ve burada lastik sudayken çıkılabilen hızlar verimiş.
b.Curved aquaplaning tablosunda da ıslak yolda hızlanmak için harcanan süreler verilmiş. Aracın yanal olarak kayma sürelerinin tersini yansıtıyor tablo bir nevi.

1667131172637.png

6. a.Kuru Zemin Fren performansı
b.Kuru zemin Yol tutuşunu gösteren pist süresi.

1667131555100.png

7. Gürültü ve kişisel bakış açısıyla (öznel) Konfor oranları:
1667131720599.png

8. Yuvarlanma Direnci ve Fiyat tabloları. Yuvarlanma direnci yakıt ekonomisine etki etmekte. Bu bağlamda petlas her iki tabloda da iyi bir konumda.
1667131929246.png

Test sonuçlarına göre R17 45/225 için 2022/2023'ün en iyi Kış lastikleri:

1. Bridgestone Blizzak LM05
2: Continental TS870
3. Hankook winter i cept RS3
4. Pirelli Cinturato Winter 2

Kaynak (Source): https://www.tyrereviews.com/Article/2022-Tyre-Reviews-Winter-Tyre-Test.htm
Test videosu :

2020'nin Güncel Testlerine göre En iyi Lastikler:

4 Mevsim Lastikler

1. Goodyear 4 seasons Gen 3
2. Hankook Kinergy 4S2
3. Continental AllseasonsContact
4. Bridgestone Weather Control A005
5. Michelin Crossclimate Plus

Kış Lastikleri
Bridgeston Blizzak LM005
Continental Wintercontact TS860
Michelin Alpin 6
Michelin Pilot Alpin 5
Nokian WR 4
Goodyear Ultragrip 9+
Goodyear Ultragrip Performance+
Hankook i Cept RS2

Yazlık Lastikler

-Performans

Michelin PilotSport 4 ve 4S
Goodyear F1 Eagle Assymetric 5
Continental PremiumContact 6
Hankook S1 Evo 3

-Düşük gürültü seviyesi ve düşük yakıt tüketimi
Goodyear Efficientgrip Performance 2
Nokian Wetproof
Falken Ziex ecorun 310
Michelin Primacy 4

Arkadaşlar Tyre review, 2020'nin en iyi lastiklerini bir videoda derlemiş ben de buradan yola çıkarak bir derleme yaptım. İlk etapta yazlık lastiklerden başladım, sonrasın 4 mevsim, en altta da yüksek performans lastik testleri ve SUV lastiklerinin test linklerine yer verdim. Dileyen oradan bakabilir. İlgili video en alttadır.

Yazlık lastik ile başlayalım:

Goodyear Eff. grip Performance 2'nin TÜV SÜD testleri :

ISLAK ZEMİN
wet braking perf.png
********************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************

GY Eff. Grip 2, En iyi ıslak zemin yol tutuşuna sahip lastik olarak görünüyor teste katılanlar arasında.

Islak zemindeki yol tutuş ile devam edelim:

wet handling.png
********************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************

.Diş aşınma.png

Aşınma testlerinde de yine oldukça iyi sonuç almış. Özellikle tanıdığımız ve bildiğimiz sert lastiklere göre ömrü +%50'den daha fazla görünüyor.

Farklı kaynaktan testlerle devam ediyorum: Lastik ölçüleri 225/50 R17 , test aracı Volvo denilmiş. Test İsveçte yapılmış.

Konfor ve yakıt ekonomisi testleri :

komfor ve ekonomi.png

Kuru Zemin Performansları

kuru zemin.png

Kaynak: https://www.tyrereviews.co.uk/Article/2020-Teknikens-17-Inch-Summer-Tyre-Test.htm

4 MEVSİM Lastiklere bakarsak önerilen 2 Lastik mevcut: Michelin CrossClimate Plus ve Goodyear 4 Seasons Gen 3.

Goodyear'ın 4seasons Gen 3 testi yok yeni olduğu için ancak Gen2'nin olduğu testleri atıyorum:

Testler 225/45 R17 BMW 1 Serisi araçla yapılmış:

Kuru Zemin frenleme ve Yol tutuşu:

kuru zemin frenleme ve yol tutuşu.png

Kuru zeminde referans yaz lastiğine en yakın performansı Michelin CC+ vermekte...

Islak Zemin frenleme ve yol tutuşu testleri:

Islak zemin frenleme ve yol tutuşu.png

Karlı zemin fren ve yol tutuş testleri :

Karlı zemin.png

Yakıt ekonomisi ve gürültü değerleri :
ses.png

Aşınma değerleri, her 1000km'ye düşen fiyat ve lastik fiyatları tabloları:
fiyat.png

Bunların dışında Ultra Yüksek Performans Lastiklerinin testleri için şu linklere bakılabilir:

245/35 R19 ve 265/35 R19

Önerilenler genel olarak UHP için :

Continental SportContact 6
Continental PremiumContact 6
Goodyear Eagle F1 SuperSport
Goodyear Eagle F1 Asymmetric 5
Michelin Pilot Sport 4S
Michelin Pilot Sport 4
Hankook Ventus S1 evo 3
Nokian PowerProof
Vredestein Ultrac Vorti
Falken Azenis FK510

SUV için önerilen Lastiklerin en tepesinde Michelin Pilot Sport 4 yer alıyor:

Testler:

Ekli dosyalar

• 1667130382805.png
    1667130382805.png
    41.8 KB · Görüntüleme: 14
  • 1667131781505.png
    1667131781505.png
    40.7 KB · Görüntüleme: 16
Son düzenleme:

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Bu kış çok soğuk geçecek gibi olursa öndeki 2 lastiği 4 mevsimlerle değiştireceğim herhalde
Goodyear 4seasons gen 2 düşünüyorum sessiz olduğu için. Gen 3 de çıkmış ama yoktur muhtemelen Türkiye’de.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.
Eylül başında ülkeye giriş yaptı hocam lastik. Hatta goodyear sitesinden bir yarışma vs. düzenleyip lastik hediye etti. Ben de incelemeyi 23 eylül'de paylaşmıştım.

Bu egp2 ne zaman çıktı ? Geçen sene ben egp almıştım bilseydim egp2 taktırırdım :(
Hocam lastik resmi olarak 2019 Kasım'da teste sokulmuş, şubat sonu gibi piyasada yaygındı (yurtdışı), ben de konuyu TR'ye gelince yayınladım Mayıs ayında. Konu başından itibaren bir kaç teste yer verdim. Siz aldıktan sonra çıkmıştır muhtemelen.

Aracınız
Civic FC5 2018
Eylül başında ülkeye giriş yaptı hocam lastik. Hatta goodyear sitesinden bir yarışma vs. düzenleyip lastik hediye etti. Ben de incelemeyi 23 eylül'de paylaşmıştım.

Hocam lastik resmi olarak 2019 Kasım'da teste sokulmuş, şubat sonu gibi piyasada yaygındı (yurtdışı), ben de konuyu TR'ye gelince yayınladım Mayıs ayında. Konu başından itibaren bir kaç teste yer verdim. Siz aldıktan sonra çıkmıştır muhtemelen.

Teşekkürler hocam
İncelemesini sayenizde gördüm.
HB’den baktım ama 215/55 16 boyutu için yok sanıyorum.
Başka yerlerden de bakacağım. Bulursam kesin alırım

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Teşekkürler hocam
İncelemesini sayenizde gördüm.
HB’den baktım ama 215/55 16 boyutu için yok sanıyorum.
Başka yerlerden de bakacağım. Bulursam kesin alırım

205'te alınabilir. 215 oldu mu alınabilir fiyatların üzerine çıkıyor çok malesef. 4 tane alıp sadece kışları kullanabilirsiniz.

Aracınız
Civic FC5 2020
Hocam bahsettiğiniz asfalta su dökülme nasıl bir durum acaba? Yani münferit bir bölge ıslanmışsa ve yağmur yağışı olmamışsa asfaltın yüzeyindeki tozun ıslanması nedeniyle su tabanında yani yol yüzeyinde milleşme oluşur. Aynı zamanda lastiklerin üzerindeki toz da ıslanarak tutunma performansını azaltır.
Velhasıl yağmurun bir süre yağıp yolları yıkadığı zeminlerde denemek lastiğin ıslak zemin performansını daha sağlıklı ölçmenizi sağlar.

Eskiler hep bahsederler yağmur yağmaya başladığında çok dikkat edin araç en çok o zaman kayar yağış bir süre devam ettikten sonra kayma ihtimali azalır çünkü yol yıkanmış olur diye bilirsiniz muhtemelen.
Bilmez miyim hocam bende o koşulda azami dikkat gösteririm.

Çim sulama nozulu epey uzun süre oraya dönmüş, sulama bitmiş ve kurumak üzereydi hatırladığım kadarıyla.

Yağmurlu havada da kullandım, Continental i gürültüsü hariç sevmeme rağmen bu lastiğinden gerçekten memnun kalmadım.

FB7 de de aynı şekilde CPC2 leri gürültüsü hariç seviyordum hem ıslakta hem kuruda ama CPC6 yı, ya araçtan ötürü yada ebattan ötürü hiç beğenmedim...

2016 - FB7 - Modulo
2018 - FC8 i-DTEC - Mugen
2020 - FC5 - Turbo & Mugen Melez :)

S

Silinen üye 20336

Guest
Bilmez miyim hocam bende o koşulda azami dikkat gösteririm.

Çim sulama nozulu epey uzun süre oraya dönmüş, sulama bitmiş ve kurumak üzereydi hatırladığım kadarıyla.

Yağmurlu havada da kullandım, Continental i gürültüsü hariç sevmeme rağmen bu lastiğinden gerçekten memnun kalmadım.

FB7 de de aynı şekilde CPC2 leri gürültüsü hariç seviyordum hem ıslakta hem kuruda ama CPC6 yı, ya araçtan ötürü yada ebattan ötürü hiç beğenmedim...

2016 - FB7 - Modulo
Anlıyorum Kardeşim.

Ben de CPC5’i Leon’da kullanmış ve kuru zemin performansından oldukça memnun kalmıştım. Kayma sınırlarına kadar zorladığım oluyordu. Gayet uyumluyduk lastikle. Ancak;
Islak zeminde ise tutuş kaybı dikkat çekiyordu. Sürüş profilimi tamamen değiştirmek durumunda kalıyordum ıslak zeminde iken.

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Konu başlığında "en iyi lastikleri" belirttim. Güncel tutacağım başlığı da... Belli başlı konularda ölan önerileri kategorileştireceğim.

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Son düzenleme:

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Arkadaşlar Petlas'ın da aralarında bulunduğu R16 205/55 ölçülerinde yapılmış kış lastiği testleri. Daha çok buzlu bölgeler için tasarlanmış lastiklerin ön planda olduğu testler.

Kuru Zemin.
Kuru.png

Islak Zemin

Islak.png

Islak Zemin Yol tutuş

Islak yol tutus.png

Karlı Zemin Fren performansı

kar.png

Karlı Zemin Çekiş Performansı
karda çekiş.png

Karlı Zemin Yol Tutuş.
karda yol tutuş.png

Buzlu Zemin Fren ve Çekiş performansları
kar fren ve çekiş.png

Buzlu Zemin Yol tutuş ve gürültü..

buz tutuş ve gürültü.png

Kaynak : https://www.tyrereviews.co.uk/Article/2020-Nordic-and-Studded-Winter-Tyre-Test.htm

Ekli dosyalar

• kar.png
    kar.png
    11.5 KB · Görüntüleme: 82
  • kar.png
    kar.png
    11.5 KB · Görüntüleme: 80

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Kış nasıl geçiyor beyler ? Kışlık lastiklerinizi test ediyor musunuz ya da 4 mevsim ? Nasıl gidiyor...

Aracınız
Civic FC5 2020
Kış nasıl geçiyor beyler ? Kışlık lastiklerinizi test ediyor musunuz ya da 4 mevsim ? Nasıl gidiyor...
Clio ya Petlas w651 snowmaster taktırdım.
Sessizliği ve kuru zemin tutuşu ne vasat, ne süper. Ortalama seviyede olan bu iki kalemden yana problem yok.

Ancak ıslak zemin performansı vasat...

2016 - FB7 - Modulo

Geri