2020 - 2023'ün en iyi lastikleri

2023'ün Bağımsız Testlere göre En İyi Yaz Lastikleri:

Video

2022/2023'nin Güncel Testlerine göre En iyi Kış Lastikleri:

Testler 225/45 R17 Ebatlarındaki Lastiklerle yapılmış:

1.Karda Fren Testi: Yerli üretimi Petlas Snow Master burada iyi iş çıkarmış.

1667129956762.png

2. Karda Çekiş:
1667130261172.png

3. Karda Yol Tutuş
1667130308574.png

4. Islak Zemin Frenaj ve Yol tutuş performanslarına geçince Petlas, özellikle frenajda Blizzak LM005'in yaklaşık 12 metre daha sonra duruyor. 80km/s'lik bir hızdan yaklaşık 40metre sonra durması biraz ürkütücü. Wet handling tablosunda da pistte atılan tur süresini ifade etmekte.
1667130687053.png

5. a.Straight Aqua tablosunda Su drenaj performansı gösteriliyor ve burada lastik sudayken çıkılabilen hızlar verimiş.
b.Curved aquaplaning tablosunda da ıslak yolda hızlanmak için harcanan süreler verilmiş. Aracın yanal olarak kayma sürelerinin tersini yansıtıyor tablo bir nevi.

1667131172637.png

6. a.Kuru Zemin Fren performansı
b.Kuru zemin Yol tutuşunu gösteren pist süresi.

1667131555100.png

7. Gürültü ve kişisel bakış açısıyla (öznel) Konfor oranları:
1667131720599.png

8. Yuvarlanma Direnci ve Fiyat tabloları. Yuvarlanma direnci yakıt ekonomisine etki etmekte. Bu bağlamda petlas her iki tabloda da iyi bir konumda.
1667131929246.png

Test sonuçlarına göre R17 45/225 için 2022/2023'ün en iyi Kış lastikleri:

1. Bridgestone Blizzak LM05
2: Continental TS870
3. Hankook winter i cept RS3
4. Pirelli Cinturato Winter 2

Kaynak (Source): https://www.tyrereviews.com/Article/2022-Tyre-Reviews-Winter-Tyre-Test.htm
Test videosu :

2020'nin Güncel Testlerine göre En iyi Lastikler:

4 Mevsim Lastikler

1. Goodyear 4 seasons Gen 3
2. Hankook Kinergy 4S2
3. Continental AllseasonsContact
4. Bridgestone Weather Control A005
5. Michelin Crossclimate Plus

Kış Lastikleri
Bridgeston Blizzak LM005
Continental Wintercontact TS860
Michelin Alpin 6
Michelin Pilot Alpin 5
Nokian WR 4
Goodyear Ultragrip 9+
Goodyear Ultragrip Performance+
Hankook i Cept RS2

Yazlık Lastikler

-Performans

Michelin PilotSport 4 ve 4S
Goodyear F1 Eagle Assymetric 5
Continental PremiumContact 6
Hankook S1 Evo 3

-Düşük gürültü seviyesi ve düşük yakıt tüketimi
Goodyear Efficientgrip Performance 2
Nokian Wetproof
Falken Ziex ecorun 310
Michelin Primacy 4

Arkadaşlar Tyre review, 2020'nin en iyi lastiklerini bir videoda derlemiş ben de buradan yola çıkarak bir derleme yaptım. İlk etapta yazlık lastiklerden başladım, sonrasın 4 mevsim, en altta da yüksek performans lastik testleri ve SUV lastiklerinin test linklerine yer verdim. Dileyen oradan bakabilir. İlgili video en alttadır.

Yazlık lastik ile başlayalım:

Goodyear Eff. grip Performance 2'nin TÜV SÜD testleri :

ISLAK ZEMİN
wet braking perf.png
********************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************

GY Eff. Grip 2, En iyi ıslak zemin yol tutuşuna sahip lastik olarak görünüyor teste katılanlar arasında.

Islak zemindeki yol tutuş ile devam edelim:

wet handling.png
********************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************

.Diş aşınma.png

Aşınma testlerinde de yine oldukça iyi sonuç almış. Özellikle tanıdığımız ve bildiğimiz sert lastiklere göre ömrü +%50'den daha fazla görünüyor.

Farklı kaynaktan testlerle devam ediyorum: Lastik ölçüleri 225/50 R17 , test aracı Volvo denilmiş. Test İsveçte yapılmış.

Konfor ve yakıt ekonomisi testleri :

komfor ve ekonomi.png

Kuru Zemin Performansları

kuru zemin.png

Kaynak: https://www.tyrereviews.co.uk/Article/2020-Teknikens-17-Inch-Summer-Tyre-Test.htm

4 MEVSİM Lastiklere bakarsak önerilen 2 Lastik mevcut: Michelin CrossClimate Plus ve Goodyear 4 Seasons Gen 3.

Goodyear'ın 4seasons Gen 3 testi yok yeni olduğu için ancak Gen2'nin olduğu testleri atıyorum:

Testler 225/45 R17 BMW 1 Serisi araçla yapılmış:

Kuru Zemin frenleme ve Yol tutuşu:

kuru zemin frenleme ve yol tutuşu.png

Kuru zeminde referans yaz lastiğine en yakın performansı Michelin CC+ vermekte...

Islak Zemin frenleme ve yol tutuşu testleri:

Islak zemin frenleme ve yol tutuşu.png

Karlı zemin fren ve yol tutuş testleri :

Karlı zemin.png

Yakıt ekonomisi ve gürültü değerleri :
ses.png

Aşınma değerleri, her 1000km'ye düşen fiyat ve lastik fiyatları tabloları:
fiyat.png

Bunların dışında Ultra Yüksek Performans Lastiklerinin testleri için şu linklere bakılabilir:

245/35 R19 ve 265/35 R19

Önerilenler genel olarak UHP için :

Continental SportContact 6
Continental PremiumContact 6
Goodyear Eagle F1 SuperSport
Goodyear Eagle F1 Asymmetric 5
Michelin Pilot Sport 4S
Michelin Pilot Sport 4
Hankook Ventus S1 evo 3
Nokian PowerProof
Vredestein Ultrac Vorti
Falken Azenis FK510

SUV için önerilen Lastiklerin en tepesinde Michelin Pilot Sport 4 yer alıyor:

Testler:

Ekli dosyalar

• 1667130382805.png
    1667130382805.png
    41.8 KB · Görüntüleme: 15
  • 1667131781505.png
    1667131781505.png
    40.7 KB · Görüntüleme: 16
Son düzenleme:
Aracınız
Burda bir arkadaş lastik yorum sitesi açmıştı Türkçe ve Türk kullanıcıların yorumları vardı. Aslında kullananlar oraya yazsa bizim için de güzel olur.

Arkadaşlar merhaba, lastik yorum sitesini ben açmıştım. Site gün geçtikçe daha iyiye gidiyor. Ancak yorum yapanların oranı çok az. Siteye girenlerden Yaklaşık olarak 1000 kişiden 1'i yorum yapıyor. Bu oran artarsa çok daha iyi olacak.

Sitede galeri bölümü oluşturdum. Kullanıcılardan gelen km yapmış lastik fotoğraflarını galeri bölümünde görebiliyorsunuz. Fotoğraf sayısı arttığında ileride galeriye filtreleme özelliği ekleyeceğim. Örneğin siz bir markanın, bir modelinin 40 bin km yapmış fotoğrafını filtreleme sayesinde arayıp görebileceksiniz.

Gelen fotoğraflardan gördüğüm kadarıyla kullanıcılar dört mevsim lastiklerden çok memnun değil. Michelin crossclimate+ ve nokian wheatherproof lastikler çok kısa sürede deforme olmuş görünüyor.

https://lastikyorum.com/galeri

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Arkadaşlar 2020 Auto Zeitung'un test sonuçlarını paylaşıyorum: Test 225/50 R17 ebat lastiklerle BMW 3 Serisi araçta yapılmış.

Direkt sonuçları görmek isteyenlere ilk olarak test sonucunun tablosunu paylaşıyorum:

Test Sonuçları
Kuru Zemin Fren Mesafesi▲Hankook Ventus Prime 3 K125: 35.1 M
▼Vredestein Ultrac Satin: 38.3 M
Kuru Zemin Yol Tutuş▲Maxxis Premitra HP5: 73.8 s
▼Nankang Noble Sport NS20: 76.1 s
Subjektif Kuru Zemin Yol Tutuşu▲Maxxis Premitra HP5: 30 Points
▼Nankang Noble Sport NS20: 08 Points
Islak Zemin Fren Mesafesi▲Michelin Primacy 4: 57.3 M
▼Nankang Noble Sport NS20: 69.4 M
Islak Zemin Yol Tutuş▲Continental Premium Contact 6: 88.8 s
▼Achilles ATR Sport 2: 102.3 s
Subj. Islak Zemin Yol Tutuş▲Continental Premium Contact 6: 45 Points
▼Achilles ATR Sport 2: 04 Points
Düz Sulu Yolda Ulaşılabilen Hız▲Vredestein Ultrac Satin: 102.4 Km/H
▼Firestone RoadHawk: 87.2 Km/H
Subjektif Konfor▲Vredestein Ultrac Satin: 8 Points
▼Achilles ATR Sport 2: 6 Points
Gürültü▲Vredestein Ultrac Satin: 70 dB
▼Michelin Primacy 4: 72 dB
Fiyat▲Goodride SA37: 230
▼Michelin Primacy 4: 540
Yuvarlanma Direnci▲Pirelli Cinturato P7 Blue: 6.33 kg / t
▼Nankang Noble Sport NS20: 9.08 kg / t

TEST SONUÇLARINA GÖRE :

1. CONTINENTAL PREMIUM CONTACT 6

2. BRIDGESTONE TURANZA T005

3. MICHELIN PRIMACY 4

4. MAXXIS PREMITRA 5

5. HANKOOK VENTUS PRIME 3 K125

7. DUNLOP BLUERESPONSE ve FALKEN ZIEX ZE914 ECORUN

KURU ZEMİN FREN ve YOL TUTUŞ PERFORMANSLARI

kuru.png

ISLAK ZEMİN FREN ve YOL TUTUŞ PERFORMANSLARI

ıslak.png

SULU YOL ve YUVARLANMA DİRENCİ PERFORMANSLARI

aqua ve roll.png

GÜRÜLTÜ ve SUBJEKTİF KONFOR

konfor.png

SUBJEKTİF KURU ZEMİN ve ISLAK ZEMİN YOL TUTUŞ PERFORMANSLARI

subj yol.png
yol t.png

KAYNAK ve DAHA AYRINTILI BİLGİLER İÇİN : https://www.tyrereviews.co.uk/Article/2020-Auto-Zeitung-Summer-Tyre-Test.htm

Moderatörün son düzenlenenleri:
Arkadaşlar 2020 Auto Zeitung'un test sonuçlarını paylaşıyorum: Test 225/50 R17 ebat lastiklerle BMW 3 Serisi araçta yapılmış.

Direkt sonuçları görmek isteyenlere ilk olarak test sonucunun tablosunu paylaşıyorum:

Test Sonuçları
Kuru Zemin Fren Mesafesi▲Hankook Ventus Prime 3 K125: 35.1 M
▼Vredestein Ultrac Satin: 38.3 M
Kuru Zemin Yol Tutuş▲Maxxis Premitra HP5: 73.8 s
▼Nankang Noble Sport NS20: 76.1 s
Subjektif Kuru Zemin Yol Tutuşu▲Maxxis Premitra HP5: 30 Points
▼Nankang Noble Sport NS20: 08 Points
Islak Zemin Fren Mesafesi▲Michelin Primacy 4: 57.3 M
▼Nankang Noble Sport NS20: 69.4 M
Islak Zemin Yol Tutuş▲Continental Premium Contact 6: 88.8 s
▼Achilles ATR Sport 2: 102.3 s
Subj. Islak Zemin Yol Tutuş▲Continental Premium Contact 6: 45 Points
▼Achilles ATR Sport 2: 04 Points
Düz Sulu Yolda Ulaşılabilen Hız▲Vredestein Ultrac Satin: 102.4 Km/H
▼Firestone RoadHawk: 87.2 Km/H
Subjektif Konfor▲Vredestein Ultrac Satin: 8 Points
▼Achilles ATR Sport 2: 6 Points
Gürültü▲Vredestein Ultrac Satin: 70 dB
▼Michelin Primacy 4: 72 dB
Fiyat▲Goodride SA37: 230
▼Michelin Primacy 4: 540
Yuvarlanma Direnci▲Pirelli Cinturato P7 Blue: 6.33 kg / t
▼Nankang Noble Sport NS20: 9.08 kg / t

KURU ZEMİN FREN ve YOL TUTUŞ PERFORMANSLARI

Ekli dosyayı görüntüle 259342

ISLAK ZEMİN FREN ve YOL TUTUŞ PERFORMANSLARI

Ekli dosyayı görüntüle 259343

SULU YOL ve YUVARLANMA DİRENCİ PERFORMANSLARI

Ekli dosyayı görüntüle 259344

GÜRÜLTÜ ve SUBJEKTİF KONFOR

Ekli dosyayı görüntüle 259345

SUBJEKTİF KURU ZEMİN ve ISLAK ZEMİN YOL TUTUŞ PERFORMANSLARI

Ekli dosyayı görüntüle 259346
Ekli dosyayı görüntüle 259347

KAYNAK ve DAHA AYRINTILI BİLGİLER İÇİN : https://www.tyrereviews.co.uk/Article/2020-Auto-Zeitung-Summer-Tyre-Test.htm
Hocam yanlış anladıysam düzeltin model olarak değişiklik gösterebileceğini göz önünde bulundurarak söylüorum Falken Michelin den daha çok performans sağlamış doğrumudur.

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Performans olarak bakarsak:

Kuru Zeminde Frenlemede : Falken 914 eco 0.1 Metre daha iyi.
Islak Zeminde Frenlemede : Michelin P4 2.2 Metre daha iyi.

Kuru zemin Yol tutuşta: Michelin P4 0.8 saniye daha iyi
Islak Zemin Yol tutuşta : Michelin P4 2.2 saniye daha iyi

Düz sulu yolda : Falken 914 6km/s daha hızlı.

Konfor ve Gürültü değerleri aynı ölçülmüş.

Sonuç olarak Michelin P4 daha iyi görünüyor.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Arkadaşlar merhaba, lastik yorum sitesini ben açmıştım. Site gün geçtikçe daha iyiye gidiyor. Ancak yorum yapanların oranı çok az. Siteye girenlerden Yaklaşık olarak 1000 kişiden 1'i yorum yapıyor. Bu oran artarsa çok daha iyi olacak.

Sitede galeri bölümü oluşturdum. Kullanıcılardan gelen km yapmış lastik fotoğraflarını galeri bölümünde görebiliyorsunuz. Fotoğraf sayısı arttığında ileride galeriye filtreleme özelliği ekleyeceğim. Örneğin siz bir markanın, bir modelinin 40 bin km yapmış fotoğrafını filtreleme sayesinde arayıp görebileceksiniz.

Gelen fotoğraflardan gördüğüm kadarıyla kullanıcılar dört mevsim lastiklerden çok memnun değil. Michelin crossclimate+ ve nokian wheatherproof lastikler çok kısa sürede deforme olmuş görünüyor.

https://lastikyorum.com/galeri
Yorum yapanın az olması size has değil, CivicTR içinde 40bine yaklaşan üye mevcut ancak günlük olarak aktif kullanıcı sayısı bu sayının oldukça altında.
Toplum olarak maalesef bir bilgi kaynağına katkı sağlama ve geri dönüş alışkanlığımız düşük seviyede.
Yine de CivicTRyi genele göre iyi konumda görüyorum, kemik kitle olarak gerçekten araçları hakkında iyi seviyede bilgisi/tecrübesi olan ve kaliteli paylaşım yapan/fikir verebilen bilinçli birçok kullanıcı var :)(y)

Performans olarak bakarsak:

Kuru Zeminde Frenlemede : Falken 914 eco 0.1 Metre daha iyi.
Islak Zeminde Frenlemede : Michelin P4 2.2 Metre daha iyi.

Kuru zemin Yol tutuşta: Michelin P4 0.8 saniye daha iyi
Islak Zemin Yol tutuşta : Michelin P4 2.2 saniye daha iyi

Düz sulu yolda : Falken 914 6km/s daha hızlı.

Konfor ve Gürültü değerleri aynı ölçülmüş.

Sonuç olarak Michelin P4 daha iyi görünüyor.

Tamamdır şimdi oldu. Benim aklımda şe soru işareti vardı kötü bir lastikmi alıyorum acaba diye.
Biri 12 diğeri 1 yaşında iki çocuk sahibi 4 kişilik bir aile olduğumu ve buna göre kullanım senaryosunu düşündüğümüzde fiyat performans olarak doğru bir karar verdiğimi düşünüyorum.

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Tamamdır şimdi oldu. Benim aklımda şe soru işareti vardı kötü bir lastikmi alıyorum acaba diye.
Biri 12 diğeri 1 yaşında iki çocuk sahibi 4 kişilik bir aile olduğumu ve buna göre kullanım senaryosunu düşündüğümüzde fiyat performans olarak doğru bir karar verdiğimi düşünüyorum.
Bu testteki lastiklerin ölçüleri ve modelleri sizin kullandıklarınızdan farklı. Farklı test koşullarında farklı sonuçlar alınabiliyor ve şunu söyleyebilirim ki Falken ziex 310 ve 914 kötü lastikler değil.

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Yorum yapanın az olması size has değil, CivicTR içinde 40bine yaklaşan üye mevcut ancak günlük olarak aktif kullanıcı sayısı bu sayının oldukça altında.
Toplum olarak maalesef bir bilgi kaynağına katkı sağlama ve geri dönüş alışkanlığımız düşük seviyede.
Yine de CivicTRyi genele göre iyi konumda görüyorum, kemik kitle olarak gerçekten araçları hakkında iyi seviyede bilgisi/tecrübesi olan ve kaliteli paylaşım yapan/fikir verebilen bilinçli birçok kullanıcı var :)(y)
Benim lastiklerde 40.000 kilometreyi geçti. Fotoğraf ile yorum yapmayı düşünüyorum. ;)

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Coronavirüs nedeni ile biryere gidebildiğimiz yok o yüzden 120+ hızlara çıkıp deneme şansım olmadı balans durumunu.Zamanla dener ihtiyaç olursa deneyimlerimi paylaşırım.

Lastikçim bana corolladan çıkan Bridgestone lastikleri gösterdi 6 yıllık. Neredeyse ilk günkü gibi duruyor km yapmasına rağmen ama yolda tutamıyorlarmış arabayı corolla gibi bir araçta.
Lastikçimin söylediği ''Lastik dediğin bitecek ömrü doldukça'' demişti.
Tabi bunu marka ve model ile değişiklik gösterebilir.
Yeni T001 ve S001 serilerini denemedim ama eski Bridgestone'ler aynen denildiği gibi :)
FD6dan FB7ye geçişte ufak bir not olarak bilgi vereyim, FB7 130+ hızlarda araç yüksüzken yerden yüksekliği ve gövde yüksekliğinin birleşimi ile özellikle rüzgarlı havalarda salınıyormuş hissiyatına sahip olacaktır, özellikle direksiyon hissininde daha az olması nedeni ile farklı araçtan geçtiğimde ilk anda biraz tedirgin ediyor gibi olabilir ama alışınca sorun kalmıyor. Yüksek hız sürüş deneyimlerimde FD6 bana çok daha stabil sürüş hissi veriyordu. Özellikle yanak rüzgarlardan FD6 belirgin şekilde daha az etkileniyor (y)

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Bu testteki lastiklerin ölçüleri ve modelleri sizin kullandıklarınızdan farklı. Farklı test koşullarında farklı sonuçlar alınabiliyor ve şunu söyleyebilirim ki Falken ziex 310 ve 914 kötü lastikler değil.
Hocam test sonuçlarına göre Primacy 4 konfor ve sessizlik konularında rakiplerinin gerisinde gibi görünüyor :unsure:

Geri