2020 - 2023'ün en iyi lastikleri

2023'ün Bağımsız Testlere göre En İyi Yaz Lastikleri:

Video

2022/2023'nin Güncel Testlerine göre En iyi Kış Lastikleri:

Testler 225/45 R17 Ebatlarındaki Lastiklerle yapılmış:

1.Karda Fren Testi: Yerli üretimi Petlas Snow Master burada iyi iş çıkarmış.

1667129956762.png

2. Karda Çekiş:
1667130261172.png

3. Karda Yol Tutuş
1667130308574.png

4. Islak Zemin Frenaj ve Yol tutuş performanslarına geçince Petlas, özellikle frenajda Blizzak LM005'in yaklaşık 12 metre daha sonra duruyor. 80km/s'lik bir hızdan yaklaşık 40metre sonra durması biraz ürkütücü. Wet handling tablosunda da pistte atılan tur süresini ifade etmekte.
1667130687053.png

5. a.Straight Aqua tablosunda Su drenaj performansı gösteriliyor ve burada lastik sudayken çıkılabilen hızlar verimiş.
b.Curved aquaplaning tablosunda da ıslak yolda hızlanmak için harcanan süreler verilmiş. Aracın yanal olarak kayma sürelerinin tersini yansıtıyor tablo bir nevi.

1667131172637.png

6. a.Kuru Zemin Fren performansı
b.Kuru zemin Yol tutuşunu gösteren pist süresi.

1667131555100.png

7. Gürültü ve kişisel bakış açısıyla (öznel) Konfor oranları:
1667131720599.png

8. Yuvarlanma Direnci ve Fiyat tabloları. Yuvarlanma direnci yakıt ekonomisine etki etmekte. Bu bağlamda petlas her iki tabloda da iyi bir konumda.
1667131929246.png

Test sonuçlarına göre R17 45/225 için 2022/2023'ün en iyi Kış lastikleri:

1. Bridgestone Blizzak LM05
2: Continental TS870
3. Hankook winter i cept RS3
4. Pirelli Cinturato Winter 2

Kaynak (Source): https://www.tyrereviews.com/Article/2022-Tyre-Reviews-Winter-Tyre-Test.htm
Test videosu :

2020'nin Güncel Testlerine göre En iyi Lastikler:

4 Mevsim Lastikler

1. Goodyear 4 seasons Gen 3
2. Hankook Kinergy 4S2
3. Continental AllseasonsContact
4. Bridgestone Weather Control A005
5. Michelin Crossclimate Plus

Kış Lastikleri
Bridgeston Blizzak LM005
Continental Wintercontact TS860
Michelin Alpin 6
Michelin Pilot Alpin 5
Nokian WR 4
Goodyear Ultragrip 9+
Goodyear Ultragrip Performance+
Hankook i Cept RS2

Yazlık Lastikler

-Performans

Michelin PilotSport 4 ve 4S
Goodyear F1 Eagle Assymetric 5
Continental PremiumContact 6
Hankook S1 Evo 3

-Düşük gürültü seviyesi ve düşük yakıt tüketimi
Goodyear Efficientgrip Performance 2
Nokian Wetproof
Falken Ziex ecorun 310
Michelin Primacy 4

Arkadaşlar Tyre review, 2020'nin en iyi lastiklerini bir videoda derlemiş ben de buradan yola çıkarak bir derleme yaptım. İlk etapta yazlık lastiklerden başladım, sonrasın 4 mevsim, en altta da yüksek performans lastik testleri ve SUV lastiklerinin test linklerine yer verdim. Dileyen oradan bakabilir. İlgili video en alttadır.

Yazlık lastik ile başlayalım:

Goodyear Eff. grip Performance 2'nin TÜV SÜD testleri :

ISLAK ZEMİN
wet braking perf.png
********************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************

GY Eff. Grip 2, En iyi ıslak zemin yol tutuşuna sahip lastik olarak görünüyor teste katılanlar arasında.

Islak zemindeki yol tutuş ile devam edelim:

wet handling.png
********************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************

.Diş aşınma.png

Aşınma testlerinde de yine oldukça iyi sonuç almış. Özellikle tanıdığımız ve bildiğimiz sert lastiklere göre ömrü +%50'den daha fazla görünüyor.

Farklı kaynaktan testlerle devam ediyorum: Lastik ölçüleri 225/50 R17 , test aracı Volvo denilmiş. Test İsveçte yapılmış.

Konfor ve yakıt ekonomisi testleri :

komfor ve ekonomi.png

Kuru Zemin Performansları

kuru zemin.png

Kaynak: https://www.tyrereviews.co.uk/Article/2020-Teknikens-17-Inch-Summer-Tyre-Test.htm

4 MEVSİM Lastiklere bakarsak önerilen 2 Lastik mevcut: Michelin CrossClimate Plus ve Goodyear 4 Seasons Gen 3.

Goodyear'ın 4seasons Gen 3 testi yok yeni olduğu için ancak Gen2'nin olduğu testleri atıyorum:

Testler 225/45 R17 BMW 1 Serisi araçla yapılmış:

Kuru Zemin frenleme ve Yol tutuşu:

kuru zemin frenleme ve yol tutuşu.png

Kuru zeminde referans yaz lastiğine en yakın performansı Michelin CC+ vermekte...

Islak Zemin frenleme ve yol tutuşu testleri:

Islak zemin frenleme ve yol tutuşu.png

Karlı zemin fren ve yol tutuş testleri :

Karlı zemin.png

Yakıt ekonomisi ve gürültü değerleri :
ses.png

Aşınma değerleri, her 1000km'ye düşen fiyat ve lastik fiyatları tabloları:
fiyat.png

Bunların dışında Ultra Yüksek Performans Lastiklerinin testleri için şu linklere bakılabilir:

245/35 R19 ve 265/35 R19

Önerilenler genel olarak UHP için :

Continental SportContact 6
Continental PremiumContact 6
Goodyear Eagle F1 SuperSport
Goodyear Eagle F1 Asymmetric 5
Michelin Pilot Sport 4S
Michelin Pilot Sport 4
Hankook Ventus S1 evo 3
Nokian PowerProof
Vredestein Ultrac Vorti
Falken Azenis FK510

SUV için önerilen Lastiklerin en tepesinde Michelin Pilot Sport 4 yer alıyor:

Testler:

Ekli dosyalar

• 1667130382805.png
    1667130382805.png
    41.8 KB · Görüntüleme: 14
  • 1667131781505.png
    1667131781505.png
    40.7 KB · Görüntüleme: 16
Son düzenleme:
Aracınız
Bugün falken ziex ze310 ecorun 205/55/16 91V lastikleri eski petlaslarımla değiştirdim. Petlasa göre çok yumuşak bir lastik. Arabanın konforu baya değişti sessiz bir lastik. İlk gün şehir içinde gayet memnun etti beni. Yakın zamanda şehir dışı yolculuğa çıkacağım. Bakalım orada nasıl olacak. Ama ne olursa olsun artık petlas tercih etmem.

Kün feyekün..

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Bugün falken ziex ze310 ecorun 205/55/16 91V lastikleri eski petlaslarımla değiştirdim. Petlasa göre çok yumuşak bir lastik. Arabanın konforu baya değişti sessiz bir lastik. İlk gün şehir içinde gayet memnun etti beni. Yakın zamanda şehir dışı yolculuğa çıkacağım. Bakalım orada nasıl olacak. Ama ne olursa olsun artık petlas tercih etmem.

Kün feyekün..
Kardeşimin Fc5'teki bridgestone'lardan sonra da aynı tepkileri aldım. Oldukça sessiz ve konforlu bir lastik. Ben de fc5'i ile şehirlerarası seyahat ettim, 200+ hızlara çıktım, hızlı virajlara girdim falan yol tutuşu vs. iyi lastik. Sessiz kesinlikle.

Kün feyekün..
Karabük bugün yağışlı.Lastiklerin ıslak zemin fren performansını merak ediyordum.Yol müsait olduğunda denedim gerçekten çok güzel durdu araç.
Etiketindeki A fren performans değeri doğruymuş denemiş oldum.

Aracınız
Karabük bugün yağışlı.Lastiklerin ıslak zemin fren performansını merak ediyordum.Yol müsait olduğunda denedim gerçekten çok güzel durdu araç.
Etiketindeki A fren performans değeri doğruymuş denemiş oldum.

Bende biraz kuru zeminde virajlarda zorladım eski petlaslarıma göre çok iyi. Sadece bir şey dikkatimi çekti. Daha önce bir arkadaş da bahsetmişti. Yeni ve yumuşak lastik diye mi bilmiyorum ama yoldaki ufak taşları toplayıp damlumbaza fırlatıyor. Bir haftaya(yani kullandıkça) bu durumun geçeceğini düşünüyorum.

Kün feyekün..

Ad Soyad
asdemirtas
Aracınız
Civic aracım yok
Bende biraz kuru zeminde virajlarda zorladım eski petlaslarıma göre çok iyi. Sadece bir şey dikkatimi çekti. Daha önce bir arkadaş da bahsetmişti. Yeni ve yumuşak lastik diye mi bilmiyorum ama yoldaki ufak taşları toplayıp damlumbaza fırlatıyor. Bir haftaya(yani kullandıkça) bu durumun geçeceğini düşünüyorum.

Kün feyekün..

Evet o bende de oldu. Yeni lastikleri taktıktan sonra dişlerin arasına çakıl taşları girdi, ses yaptı.

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Arkadaşlar yeni yaz lastiği testleri geldi tyrereviews sitesinin, Golf ile yapılmış testte 205/55 R16 ebatlarındaki lastiklerle yapılan testlerde güncel lastikler yer alıyor.

-------------------------------------------------------------------------------------------
Kuru Zemin frenleme ve Kuru zemin yol tutuşunda Continental Premium Contact 6 öne çıkıyor ancak en dikkat çeken bence Falken 310 bence. Farklar çok az alttaki ibarelere dikkat etmenizde fayda var ölçü olarak.

dry brake - handling.png
-------------------------------------------------------------------------------------------

Islak zemin frenlemede Falken 310 en önde ve yol tutuşunda da Maxxis'i saymazsak, Nokian Wetproof az farklarla önde. Değerler birbirine yakın gözükse de Michelin Primacy 4 oldukça kötü geldi gözüme.

wet handling - braking.png

Lastiklerin su birikintilerinde yol tutuşunu kaybettiği hızlara baktığımızda Uniroyal rakip tanımamış, Maxxis arkadan geliyor. Bu ikisi bizde yaygın değil. Ancak ıslak zeminde kısmen kötü performans sergileyen Michelin Primacy 4 burada suyu iyi dışarı atmış. Arkasından da Falken geliyor. Continental ve Goodyear'ın sonlarda yer alıyor.

aqua.png

Konfor ve Ses testlerinde Michelin iyi değerlerde. Arkasından Goodyear ve Nokian geliyor konfor konusunda. Ses olarak Goodyear'ın yeni lastiği oldukça iyi. Golf'ün izolasyonun iyi olması sonuçları epey etkilemişe benziyor. Sessiz olarak tabi ettiğim Nokian Wetproof, gürültü denilen Continental Premium C6'a geçilmiş :)
comfor - noise.png

Son olarak da yakıt tüketiminde etkili olan yuvarlanma direnci testlerinde Bridgestone Turanza 005 ile Goodyear eff. perf. 2 önde geliyor. Falken sonda... Britanya fiyatları da tabloda yer alıyor...
yuvarlanma direnci ve fiyat.png

Ayrıntılar ve Kaynak : https://www.tyrereviews.co.uk/Article/2020-Tyre-Reviews-Ultimate-Summer-Tyre-Test.htm
Test Video :

Ekli dosyalar

• yuvarlanma direnci ve fiyat.png
    yuvarlanma direnci ve fiyat.png
    27.3 KB · Görüntüleme: 85

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Tablonun sonuna kadar bir dahaki sefere Falken alayım bari diyordum ama yakıtı görünce korktum. :)
Bende yakıt E gösteriyor. Lakin yakıtta ciddi bir fark görmedim. Yeri iyi tutsun ve sessiz olması bana yeterli oluyor.

Aracınız
Yakıt tüketiminde her bir harf arasında 100 km'de 0.1 lt fark oluyormuş, yani E sınıfı ile A sınıfı arasında 0.4 oluyor.

Yakıttan başka tablolarda bir de konfor listesi var ki onda da Falken sonda. Ama bizde her kullanıcı yumuşak olduğunu dolayısıyla konforlu olduğunu söylüyor. Bunların konfor kriteri başka mı?

Geri