2020 - 2023'ün en iyi lastikleri

2023'ün Bağımsız Testlere göre En İyi Yaz Lastikleri:

Video

2022/2023'nin Güncel Testlerine göre En iyi Kış Lastikleri:

Testler 225/45 R17 Ebatlarındaki Lastiklerle yapılmış:

1.Karda Fren Testi: Yerli üretimi Petlas Snow Master burada iyi iş çıkarmış.

1667129956762.png

2. Karda Çekiş:
1667130261172.png

3. Karda Yol Tutuş
1667130308574.png

4. Islak Zemin Frenaj ve Yol tutuş performanslarına geçince Petlas, özellikle frenajda Blizzak LM005'in yaklaşık 12 metre daha sonra duruyor. 80km/s'lik bir hızdan yaklaşık 40metre sonra durması biraz ürkütücü. Wet handling tablosunda da pistte atılan tur süresini ifade etmekte.
1667130687053.png

5. a.Straight Aqua tablosunda Su drenaj performansı gösteriliyor ve burada lastik sudayken çıkılabilen hızlar verimiş.
b.Curved aquaplaning tablosunda da ıslak yolda hızlanmak için harcanan süreler verilmiş. Aracın yanal olarak kayma sürelerinin tersini yansıtıyor tablo bir nevi.

1667131172637.png

6. a.Kuru Zemin Fren performansı
b.Kuru zemin Yol tutuşunu gösteren pist süresi.

1667131555100.png

7. Gürültü ve kişisel bakış açısıyla (öznel) Konfor oranları:
1667131720599.png

8. Yuvarlanma Direnci ve Fiyat tabloları. Yuvarlanma direnci yakıt ekonomisine etki etmekte. Bu bağlamda petlas her iki tabloda da iyi bir konumda.
1667131929246.png

Test sonuçlarına göre R17 45/225 için 2022/2023'ün en iyi Kış lastikleri:

1. Bridgestone Blizzak LM05
2: Continental TS870
3. Hankook winter i cept RS3
4. Pirelli Cinturato Winter 2

Kaynak (Source): https://www.tyrereviews.com/Article/2022-Tyre-Reviews-Winter-Tyre-Test.htm
Test videosu :

2020'nin Güncel Testlerine göre En iyi Lastikler:

4 Mevsim Lastikler

1. Goodyear 4 seasons Gen 3
2. Hankook Kinergy 4S2
3. Continental AllseasonsContact
4. Bridgestone Weather Control A005
5. Michelin Crossclimate Plus

Kış Lastikleri
Bridgeston Blizzak LM005
Continental Wintercontact TS860
Michelin Alpin 6
Michelin Pilot Alpin 5
Nokian WR 4
Goodyear Ultragrip 9+
Goodyear Ultragrip Performance+
Hankook i Cept RS2

Yazlık Lastikler

-Performans

Michelin PilotSport 4 ve 4S
Goodyear F1 Eagle Assymetric 5
Continental PremiumContact 6
Hankook S1 Evo 3

-Düşük gürültü seviyesi ve düşük yakıt tüketimi
Goodyear Efficientgrip Performance 2
Nokian Wetproof
Falken Ziex ecorun 310
Michelin Primacy 4

Arkadaşlar Tyre review, 2020'nin en iyi lastiklerini bir videoda derlemiş ben de buradan yola çıkarak bir derleme yaptım. İlk etapta yazlık lastiklerden başladım, sonrasın 4 mevsim, en altta da yüksek performans lastik testleri ve SUV lastiklerinin test linklerine yer verdim. Dileyen oradan bakabilir. İlgili video en alttadır.

Yazlık lastik ile başlayalım:

Goodyear Eff. grip Performance 2'nin TÜV SÜD testleri :

ISLAK ZEMİN
wet braking perf.png
********************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************

GY Eff. Grip 2, En iyi ıslak zemin yol tutuşuna sahip lastik olarak görünüyor teste katılanlar arasında.

Islak zemindeki yol tutuş ile devam edelim:

wet handling.png
********************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************

.Diş aşınma.png

Aşınma testlerinde de yine oldukça iyi sonuç almış. Özellikle tanıdığımız ve bildiğimiz sert lastiklere göre ömrü +%50'den daha fazla görünüyor.

Farklı kaynaktan testlerle devam ediyorum: Lastik ölçüleri 225/50 R17 , test aracı Volvo denilmiş. Test İsveçte yapılmış.

Konfor ve yakıt ekonomisi testleri :

komfor ve ekonomi.png

Kuru Zemin Performansları

kuru zemin.png

Kaynak: https://www.tyrereviews.co.uk/Article/2020-Teknikens-17-Inch-Summer-Tyre-Test.htm

4 MEVSİM Lastiklere bakarsak önerilen 2 Lastik mevcut: Michelin CrossClimate Plus ve Goodyear 4 Seasons Gen 3.

Goodyear'ın 4seasons Gen 3 testi yok yeni olduğu için ancak Gen2'nin olduğu testleri atıyorum:

Testler 225/45 R17 BMW 1 Serisi araçla yapılmış:

Kuru Zemin frenleme ve Yol tutuşu:

kuru zemin frenleme ve yol tutuşu.png

Kuru zeminde referans yaz lastiğine en yakın performansı Michelin CC+ vermekte...

Islak Zemin frenleme ve yol tutuşu testleri:

Islak zemin frenleme ve yol tutuşu.png

Karlı zemin fren ve yol tutuş testleri :

Karlı zemin.png

Yakıt ekonomisi ve gürültü değerleri :
ses.png

Aşınma değerleri, her 1000km'ye düşen fiyat ve lastik fiyatları tabloları:
fiyat.png

Bunların dışında Ultra Yüksek Performans Lastiklerinin testleri için şu linklere bakılabilir:

245/35 R19 ve 265/35 R19

Önerilenler genel olarak UHP için :

Continental SportContact 6
Continental PremiumContact 6
Goodyear Eagle F1 SuperSport
Goodyear Eagle F1 Asymmetric 5
Michelin Pilot Sport 4S
Michelin Pilot Sport 4
Hankook Ventus S1 evo 3
Nokian PowerProof
Vredestein Ultrac Vorti
Falken Azenis FK510

SUV için önerilen Lastiklerin en tepesinde Michelin Pilot Sport 4 yer alıyor:

Testler:

Ekli dosyalar

• 1667130382805.png
    1667130382805.png
    41.8 KB · Görüntüleme: 14
  • 1667131781505.png
    1667131781505.png
    40.7 KB · Görüntüleme: 16
Son düzenleme:
Aracınız
Civic FC5 2017
17” 50/215 91w ve 600tl... Şu zamanda harika fiyat İhtiyacı olan kaçırmasın.

Paylaşım için teşekkürler dostum.
Rica ederim.

Ağustos sonu gibi ben de bu fiyat civarında almıştım, okul açıldı seminerler başladı ve evimin yakınına taşındı havalar da güzel olunca bisiklet keyfi yapıyorum, uzun yol denemesi de düşünüyordum araya başka işler girdi, test etmek için yeterince fırsatım olmadı. Önümüzdeki haftasonu sınırları zorlayacak şekilde bir test planlıyorum, sonuçları paylaşırım. 50-60 km şehiriçi sürüşüm oldu, özellikle farkedilen konforu kasis ve çukurlarda sekme hissiyatı tamamen kayboldu. Tavsiye eder miyim? Turanzadan sonra kesinlikle.

Bu arada turanzaları lastikçiye sordum durumu nasıl diye, yarısına bile gelmemiş iyi durumda dedi, 50.000 km kullanıldı diyince ağzı açık kaldı. Ama bence bu kötü bir özellik, hem lastik uzun ömürlü olsun diye konforundan epey çalmışlar, hem de lastik dişleri aşınmamış olsa bile karkas yapısı topuğu yanağı dolayısıyla mukavemeti illa ki bozuluyor.

Şimdilik ilk izlenimlerim bu şekilde. Selametle

CIVIC 2017 FC5 RS

LEON 2009 MK2 1.4 TSI

Aracınız
Civic FC5 2020
Merhaba,
Aracımın eco executive orjinal lastiği 215/50/r17
Kış lastiği olarak aynı ebatta seçenecek biraz daha az. 205 veya 225 seçsek nasıl olur?
Mesela goodyear, nokian da 205 ve 225 var. 215 yok.

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Merhaba,
Aracımın eco executive orjinal lastiği 215/50/r17
Kış lastiği olarak aynı ebatta seçenecek biraz daha az. 205 veya 225 seçsek nasıl olur?
Mesela goodyear, nokian da 205 ve 225 var. 215 yok.
Sıkıntı olmaz. 205 alabilirsiniz.

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Arkadaşlar 4 mevsim lastik düşünenler için Goodyear Vector 4Seasons Gen 3 ülkemizde satışa çıktı. Yaklaşık 2-3 haftadır satışta, belki gözünüze batmıştır. Genel olarak Gen 2'den her yönden daha iyi olduğu belirtiliyor. Kuru zemin performansının ve aşınma değerinin Michelin Crossclimate +'ın gerisinde olduğunu söyleyen yorumlar var. Bunun dışında kar ve buz performansı CC+'tan net olarak daha iyi. Henüz test yok ancak ilk sayfadaki 4 mevsim lastik testlerinin Gen 2 versiyonundan daha iyi olduğunu varsayarak bakarsanız, bu alanda en tepede yer aldığını görebilirsiniz. 4 mevsim lastik düşünenlere tavsiyemdir.

Aracınız
Civic FC5 2020
Abimin göz problemi gece karanlığıyla birleşince kapanı farkedemeyip ters girmiş.

Bir set EGP 2 patates olmuş malesef :/

Bu nedenle merak ettiğim uzun süreli kullanım sonucunu malesef test edemeyeceğim.
18 bin km yaptı EGP 2 lerle abim de bende çok memnunduk performansından.

Bir takım Falken ziex ze310 ecorun da Megane a taktık.
Civic imde 2 haftadır kullanıyorum.
Fiyatına göre çok başarılı bir lastik.
Hem yumuşak, hem sessiz, hem ıslak zemin performansı iyi, yorumlar güzel.
İşler böyle olunca Megane a da bunlardan takalım dedik.
Bakalım Falkenler ilerleyen zamanda nasıl hal alacaklar onu da test etmiş olalım :)

Bu lastik hakkında ki görüşümü ve ölmez sağ kalırsak uzun dönem testini hem Civic 225-45-18 için, hem de Megane da 205-55-16 larla sergilediği performansını aynı konu başlığı altında yazacağım.IMG_20200912_180819~2.jpeg

????-???-??????
????-??? ?-????-?????
????-???-????? ???????

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Geçmiş olsun hocam talihsiz bir olay olmuş üzüldüm. Uzun ömürlü olurdu EGP 2'ler bence. Mevcut süreçteki durumları hakkında verdiğiniz bilgilerden ötürü teşekkürler elbette. Falken'ler daha hızlı aşınan lastikler gördüğüm kadarıyla. Bakalım ilerleyen zamanlardaki gözlemlerinizi bekliyor olacağız(y)

Aracınız
Civic FB7 2012
Abimin göz problemi gece karanlığıyla birleşince kapanı farkedemeyip ters girmiş.

Bu nedenle merak ettiğim uzun süreli kullanım sonucunu malesef test edemeyeceğim.

Bakalım Falkenler ilerleyen zamanda nasıl hal alacaklar onu da test etmiş olalım :)

Bu lastik hakkında ki görüşümü ve ölmez sağ kalırsak uzun dönem testini hem Civic 225-45-18 için, hem de Megane da 205-55-16 larla sergilediği performansını aynı konu başlığı altında yazacağım.Ekli dosyayı görüntüle 261550

????-???-??????
????-??? ?-????-?????
????-???-????? ???????
Geçmiş olsun hocam

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010

Bu lastik hakkında ki görüşümü ve ölmez sağ kalırsak uzun dönem testini hem Civic 225-45-18 için, hem de Megane da 205-55-16 larla sergilediği performansını aynı konu başlığı altında yazacağım.Ekli dosyayı görüntüle 261550

????-???-??????
????-??? ?-????-?????
????-???-????? ???????
Geçmiş olsun, benzer bir olayı eski hocamın renosunda yaşamıştık ancak üstünde hangi lastik varsa banamısın dememiş, hiçbirşey olmamıştı ?

Aracınız
Civic FC5 2020
@kesero teşekkür ederim

@İsmail Beşiroğlu hocam teşekkür ederim.
Şu anki performansını kaybetmesin de varsın 10 bin km az gitsin :)

@m2hamid abi eski Sportage ımda Hankook larla hastaneye yetişeyim derken tam girişinde, daha doğrusu çıkışında bende kapandan ters geçmiştim
Sadece ön lastikler geçmişti nokta deforme olmamıştı ikisinde de.

Sanırım biraz eskimiş kapanlar bu yönden daha tehlikesiz. Abimin girdiği ise bayağı yeni. Avını bekleyen avcı gibi dişleri yukarı şak diye çıkıyor yayları epey sert

Şükür ciddi birşey değil, Rabbim cümlemizi büyük kazalardan korusun :)

gunesec

Özel Üye
@kesero teşekkür ederim

@İsmail Beşiroğlu hocam teşekkür ederim.
Şu anki performansını kaybetmesin de varsın 10 bin km az gitsin :)

@m2hamid abi eski Sportage ımda Hankook larla hastaneye yetişeyim derken tam girişinde, daha doğrusu çıkışında bende kapandan ters geçmiştim
Sadece ön lastikler geçmişti nokta deforme olmamıştı ikisinde de.

Sanırım biraz eskimiş kapanlar bu yönden daha tehlikesiz. Abimin girdiği ise bayağı yeni. Avını bekleyen avcı gibi dişleri yukarı şak diye çıkıyor yayları epey sert

Şükür ciddi birşey değil, Rabbim cümlemizi büyük kazalardan korusun :)

Geçmiş olsun üstat

Geri