40 bin bakımı için garanti bozacağım tavsiye lütfen

Dragon

0
Aracınız
Honda servisi araci japonyaya gönderip tüm bakimlarinin orada japon mühendislerce bizzat yapilip tekrar buraya gönderiliyormuşcasına uçuk rakamlar istedigi kanaatindeyim.
2.640 tl. istenen bakimlar forumdaki konularda yer alan güzel yedek parçalarin bizzat temin edilerek sanayideki normal bir ustaya bile 600 liraya yaptirilabilecegi düşüncesindeyim.
Tek istisna subap ayari ona da iyi bir hondaciya arabayi aksamdan bırakıp sabaha soğukken mis gibi subap ayarı yaptırıp oradan gaz ayarına gidilebilir.

2008 FD6 Otomatik Lpg

Moderatörün son düzenlenenleri:
@yusuf karadağ
Bosch car servisinin cevabı.

1) Rekabet hukuku çerçevesinde, Motorlu Taşıtlar Sektöründeki Dikey Anlaşmalar Ve Uyumlu Eylemlere ilişkin Grup Muafiyeti Tebliği’nin Md. 3/r ve s bentleri, madde 5/d bendi, madde 6/b bendi yardımcı olabilir. Öte yandan aşağıdaki linkte bulunan 2005/4 Sayili Motorlu Taşitlar Sektöründeki Dikey Anlaşmalar Ve Uyumlu Eylemlere Ilişkin Grup Muafiyeti Tebliği’nin Açiklanmasina Dair Kilavuz’un 47. Sayfasındaki 78. Sorunun cevabında belirtildiği üzere üreticiler kendi yetkili servislerine dahi orjinal parça kullanılmasını zorunlu kılamazken, eşdeğer parça kullanılmasına imkan vermesi gerekirken, periyodik bakımın sadece üreticinin yetkili servsilerinde yapılmasının şart koşulması rekabet hukuku kurallarına aykırı olacaktır.

http://www.rekabet.gov.tr/File/?path=ROOT/1/Documents/Başvuru+Rehberi/motorlukılavuz.pdf

2) Garanti belgesinin içinde neler olması gerektiği ve kapsamı Garanti Belgesi Yönetmeliğinde belirlenmiş olup, garantinin şarta bağlabileceğine dair bir düzenleme bulunmamaktadır. Bu nedenle üreticinin ya da ithalatçının garanti vereceği ya da vermeyeceği koşulları belirleme serbestisi olmadığı ve garantinin şarta bağlanmasının hukuki dayanağı olmadığı düşünülmektedir.

Teşekkür ederim.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Arkadaşlar başlık aradım ama acemilikten olsa gerek bulamadım. Aracı servise ben hiç götürmedim. 2016 LPG li civik bi önceki kasa ( kasaların adı nı da bilmiyorum ilk Honda’m ) araç için hangi ( mesela eneos ne modeli 0w20 mi veya başka bir şey mi) yağ ve hangi numara kullanmak mantıklıdır? Cevap için teşekkür ederim

ywzckr

0
Yağın orjinalliği olmaz mı?
Kullanılan parçaların orijinalliğini kanıtlamazsanız garantiniz bozulur ki bu durumda da ureticiye haksız diyemeyiz
Hocam yagin orjinalligini olcecek alet erdavatiniz mi var ? Siz sadece faturasini bulundurabilirsiniz daha yapbileceginiz birsey yok, bakim kilavuzunda size belirtilene uygun yag kullanirsiniz bu orjinallik degildir. Hicbir sekilde bakim kitapcigindada orjinal yag kullanmak zorundasiniz yazmaz. Siz tse belgeli ne kullanirsaniz kullanin buna hayir diyemez cunku turk standartlari buna uygunluk belgesi vermis.
Ben asagiya bakim kitapcigindan yag bolumlerini ekledim, biz oneriyoruz disinda bir kelime veya baska yag markasini kullanirsaniz garantiden cikaririzi ben bulamadim. Ben yanlis biliyor olabilirim ama Bunu soylediginize gore rica etsem ispatlarmisiniz dediginizi ? bende dogrusunu ogreneyim.
IMG_8803.JPGIMG_8804.JPGIMG_8805.JPG

ywzckr

0
Hocam bunun uzerine tse ye bilgi edinme kanunundan basvurdum onun uzerine geri donus yapilinca yazarim, cunku bosch car larin hicbirinde honda yazmiyor hizmet kapsaminda ford yaziyor genellikle. Nasil garanti bozulmuyormus bosch a da yazi yazdim. Ama kanunda 12047 olmasi yeterli diyor bende detayli bilgi istedim donus olunca buradan konu acar bilgilendiririm insanlari.

Tse den gelen cevap; Verdigimiz hizmet yeterlilik belgesi garanti kosullari ile ilgili hicbirseyi kapsamamaktadir, bu konu ticaret bakanliginin konusudur. Dediler bende cimer uzerinden bilgi edinme kanunu ile basvuruda bulundum buna da sonuc gelince tekrar bilgilendirme yaparim.

Tse den gelen cevap; Verdigimiz hizmet yeterlilik belgesi garanti kosullari ile ilgili hicbirseyi kapsamamaktadir, bu konu ticaret bakanliginin konusudur. Dediler bende cimer uzerinden bilgi edinme kanunu ile basvuruda bulundum buna da sonuc gelince tekrar bilgilendirme yaparim.

Teşekkür ederiz

Aracınız
Civic FC5 2020
https://static.turkiye.gov.tr/downloads/kurumlar/tse/TSE_YetkiliServisSorgulama_Kilavuz.pdf
E-devlet uzerinden bulundugunuz il ve yetkili servisi ayni secip firma adini bos birakirsaniz butun tse 12047 belgeli servisleri gorebilirsiniz. Orjinal parca olma zorunlulugu yoktur yag her serviste farkli konur yagin orjinalligi aranmaz garantisi de yoktur sarf malzemenin zaten, garantili olsaydi bakimda bunlara pra odemezdik. En bilindik olani bosch car zaten, ama bosch car a yaptircaksaniz arayip yagi kendim getirsem olur mu diye sorun zira ellerinde 0w20 yag olmuyor o yuzden 5w30 koymanizi tavsiye etmem, ellerinde varsa almaniza gerek yok tabi.

@ywzckr merhabalar TSE 12047 belgesi var ise ve garanti kapsamına giriyorsa 10-20-30 veya tüm bakımlarımızı bosch car da yaptırmamızın bir mahsuru olur mu 15 Kasım da ilk şahsına civic excutive eco LPG almış biri olarak soruyorum bunu mazur görün malım devir ekonomi devri malesef bayiler fahiş amerikada FORD CUSTOMER 30 binde servise giderken burda 15 bin acaba JAPONYA dada civic Ler 10 binde bir mi gidiyor bu konuda bir bilginiz var mı teşekkürler şimdiden

Geri