4660 KM Tatil Yolu Lpg Yakıt Tüketimi Verileri

Emirbey26

0
Yönetici
Ad Soyad
Emirbey26
Aracınız
Civic FB7 2015
@vanheru
Belki herkesin bildiği şeyler olabilir ama yakıt tüketimini azaltmak adına yapılacaklar şu şekilde.
En başta aracınızın bakımlarını aksatmayacaksınız
Subap ayarı, buji,lpg filtreleri, hava filtresi lpg ayarı yağ bakımı, lastik basınçları vs.
Bunlar tamamsa gerisi sizin kullanımınıza kalmış.
Örneğin aracınızın subapları sıkıysa nasıl kullanırsanız kullanın fazla yakıt tüketeceksiniz.
Gelelim tasarruflu bir kullanıma...
Ani hızlanmalar yakıt tüketimini aşırı derecede artırır. Gaz pedalının altında yumurta varmış gibi hafif şekilde gaza basın. Gereksiz fren yapmaktan kaçının. Düz yolda ve yokuş aşağı gittiğinizde en üst viteste 2000 deviri gecmeyin. Dip gaz yapmayın. Camlarınızı çok fazla açmanız durumunda araç içinde hava akımı olacağından yakıtınızı etkileyecektir. Bunun yerine tüm camlarınızı 1 parmak açık bırakın. Rampaya geldiğinizde hızınızı yükselterek rampada elinizden geldiği kadar az gazla rampayı çıkın. Rampa aşağı hızınız yüksekse ayağınızı gaz pedalından çekin ve araç kendi devriyle bir müddet gitsin. Trafik ışıklarına geldiğinizde kırmızı yeni yandıysa gaz pedalına çok hafif basarak ilerleyin yeşil yanana kadar hızınızı ayarlayarak durmadan geçmeye çalışın. Aracınızda gereksiz ağırlık yapacak malzeme ve ekipman bulundurmayın. Bunları sürekli yapmanız durumunda yakıt tüketiminizin dikkat edilecek seviyede düştüğünü göreceksiniz.

Aracınız
Civic FB7 2014
Subap ayari buji lpg ayari filtreler yag v.s hepsi yeni...1 haftalik :) dediginiz hususlara dikkat edecegim bakalim verim alabilecek miyim...

Merhabalar, güzel bir paylaşım olmuş(y). Benim 2750km'lik tatil yolculuğumla yakın çıkmış. Benim de 6.4lt/100km göstermekteydi göstergede. Total ödediğimi hesaplamıştım sadece ve 750tl civarında bir rakamdı. Ortalama hızınız neydi sizin ?

Benim de 3500 km lik tatil yolundaki harcamam 6.3 lt ama benzinde

Aracim hr-v 2016 benzinli. Aracta 5 kisi full bagaj ve klima surekli acik. Mola cok verildi. 120 den asagi nadir, otobanda 130-140, yeri geldi 160-170 km hiz yapildi(urfa-antep-adana otoban). Donus yolunda rakimi cok yuksek toroslardan gecildi ve ortalamayi bu yol yukseltti cunku gidisteki ortalama 6.1 idi.
Yakit olarak fb7 manueli biraz aratti diyebilirim. Yillik 15000 km yol yapiyorum. Lpg taktirsam mi diye bazen dusunuyorum ama su anda benzinle devam.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Benim de 3500 km lik tatil yolundaki harcamam 6.3 lt ama benzinde

Aracim hr-v 2016 benzinli. Aracta 5 kisi full bagaj ve klima surekli acik. Mola cok verildi. 120 den asagi nadir, otobanda 130-140, yeri geldi 160-170 km hiz yapildi(urfa-antep-adana otoban). Donus yolunda rakimi cok yuksek toroslardan gecildi ve ortalamayi bu yol yukseltti cunku gidisteki ortalama 6.1 idi.
Yakit olarak fb7 manueli biraz aratti diyebilirim. Yillik 15000 km yol yapiyorum. Lpg taktirsam mi diye bazen dusunuyorum ama su anda benzinle devam.

Merhabalar, biraz geç girdim foruma cevap geç cevap için öncelikle kusura bakmayın?

Aracınızın yakıtı çok iyi, yazdığınız verilere göre. Ben de genelde kamp yapa yapa, dağ tepe çıka - ine gezdiğim, bozuk yollarda ve sürekli yol kenarındaki insanlardan bir şeyler aldığım için anormal şartlar altında ekstra olarak da bayram trafiğine maruz kaldığım için çok memnun kaldım yakıttan.
Bence bu yakıt fiyatlarında ( Lpg 1 litre fiyatı 3tl, benzin 7tl) imkanı olan herkes lpg taktırmalı. Yaptığınız kilometre az değil ve iyi bir uyumu olacaktır lpg'nin aracınızla. Daha fazla gezmek istersiniz, kafanız daha rahat olur yakıt bakımından lpg ile....

Merhabalar, biraz geç girdim foruma cevap geç cevap için öncelikle kusura bakmayın

Aracınızın yakıtı çok iyi, yazdığınız verilere göre. Ben de genelde kamp yapa yapa, dağ tepe çıka - ine gezdiğim, bozuk yollarda ve sürekli yol kenarındaki insanlardan bir şeyler aldığım için anormal şartlar altında ekstra olarak da bayram trafiğine maruz kaldığım için çok memnun kaldım yakıttan.
Bence bu yakıt fiyatlarında ( Lpg 1 litre fiyatı 3tl, benzin 7tl) imkanı olan herkes lpg taktırmalı. Yaptığınız kilometre az değil ve iyi bir uyumu olacaktır lpg'nin aracınızla. Daha fazla gezmek istersiniz, kafanız daha rahat olur yakıt bakımından lpg ile....

Sirali sistem olsa hemen taktiracagim ama bu motora sivi sistem lpg oluyor. Fiyat da 7.5K

Aracınız
acilen lpg şamandıranı iptal ettir uzun yolda 40 litre al gez. sen benzinlik benzinlik gezmişsin böle tatil olmaz :) 40 lt lp ile 500 km gidersin saki kullanımda

Aracınız
Civic FC5 2019
Ankara sehir ici 11lt gosteriyor yol bilgisayarim..yalniz surekli bayir in cik modundayim..daha da yukselmez herhalde degil mi? :( normal mi bilemedim..Ankarada olanlar bir yorum yaparsa sevinirim..uzun yolda 7lt civariydi ortm..
Çankaya Birlik mahallesindeyim. 34 lt ile 330 km. Sakin kullanım.

SM-G970F cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FB7 2014
Yol bilgisayarinda su an ki degerim 11.5 lt. Tamami sehir ici kullanim.. bir arkadas bu her gaz alisinda a ve b tripleri sifirladiginizda sehir ici degerler ucuyor demis..bu konu hakkinda bilgisi olan var mi? Yani su an en son sifirlamadan sonra 110 km yol yapmisim ve ekrandaki deger 11.5lt. Tabi surekli klima acik geciyoruz..
Normal mi bu deger?

Geri