Civic FC5 90km/h ve 120km/h sabit hızda benzin yakıt tüketim farkı

Aracınız
Civic FC5 2017
Hayalet göstergede bir ışık vardır yeşil yanar gaza yüklendikçe beyaza döner eğer ekonomik sürerseniz yeşil gösterir o ışık 146 km hızdan sonra hiç yeşil göstermiyor ayağınızı çekin diyor resmen :)
145 de git o zaman sende hocam

BV6800Pro cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FC5 2016
Siradan araclarin optimum aerodinamigi yakaladigi hizlar var. Genelde 90-96 derler bunun icin ama araca gore degisir tabi.
Kisisel araclar genelde bu hizlarda kullanildigi icin arabanin sekli buna gore ayarlanir.

Bu hizi gectiginiz anda arabaya etki eden ruzgar birden bire cok fazla artar, zaten disardan gelen gurultuden de anlarsiniz.
120'de 1 litre artiyorsa iyiymis yine.

farkın 1 litre olması gerçekten iyi, ben de şaşırdım. Sanırım CVT şanzımanın lütfu. Çünkü 120km/h giderken devir saati 2000 de oluyor belki bir tık üstü.

Aracınız
Civic FC5 2020
Hız sabitleyici ile gitmeyerek o yolu 120 den fazla hıza çıkarak daha verimli gidebilirim. Uygun devirde sürmek daha ekonomik oluyor. Uygulamanız güzel olmuş emeğinize sağlık.

benim de tecrübe edindiğim bir nokta bu. Kesinlikle hız sabitleyicen daha verimli gidebiliyorum ayağım pedalda iken. Ve daha yüksek hızlardayken.

UK61

0
Yönetici
Ad Soyad
Uğur
Aracınız
Civic FK7 HB 2017
Aracınız
Civic FC5 2019
Elinize sağlık, güzel kıyaslama.

Eco kullanıcısı üstadlara sorum;
Min. Yakıt sarfiyatı için LPG de optimum sabit hız nedir ?
Yani kaça sabitleyip gidelim ?

Teşekkürler.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracı daha yeni aldım. 2 ocaktan bu yana 2500 kmlerde oldu. Lpg yi dibine kadar bitireyim dedim, max kaç km gidecem diye. Sıkıştırmadan ortalama 90 larla bir depo ile 465 km yol yaptık. Çoğu uzun yol sayılmakla beraber şehir içi kullanım da var bunun içinde. (Araç hep kapalı otoparkta olduğu için yola çıktığında ilk 1-2 km de lpg ye geçiyor) biz 450 km den hesaplayabiliriz. Ortalama 7,4 lt lerde gösteriyor.
Yarın fullemek için opete gidicem. Böylelikle hem miktar olarak hem de ücret olarak ne kadar aldığını öğrenicem. Buraya yazarım değerleri.

Aracınız
Civic FC5 2019
38 lt lpg doldurdum. Tamamiyle boş halinde. Rize Sevinli petrolde c.tesi günleri gaz 3,50 normalde 3,68. 133 liraya doldurdum. Bu hesapla km de ortalama 29 krş yakmış. Bu, aracı aldığımdan beri en iyi skor.

WolfRaM

Özel Üye
Aracınız
Civic FC5 2019
38 lt lpg doldurdum. Tamamiyle boş halinde. Rize Sevinli petrolde c.tesi günleri gaz 3,50 normalde 3,68. 133 liraya doldurdum. Bu hesapla km de ortalama 29 krş yakmış. Bu, aracı aldığımdan beri en iyi skor.

Teşekkür ettim Başkan
29krş güzel bir rakam bence, inşallah daha aşasını da görürsünüz.
LPG fiyatı da süper bu arada, İstanbul’da 3,90civarında alabiliyorum

Aracınız
Civic FC5 2019
Bir yerde okumuştum, araştırmaya göre araçların en ekonomik hızı saatte 78 km/h olarak ölçülmüş. Yazıyı bulabilseydim buraya atacaktım ama bulamadım.

Geri