93C76 kodlu gösterge eeprom çipi

Emirbey26

0
Yönetici
Ad Soyad
Emirbey26
Aracınız
Civic FB7 2015
Arkadaşlar merhaba. Aracının gösterge panelinde bulunan 93C76 kodlu km.bilgilerinin saklı kaldığı eeprom çipini herhangi bir cihaz ile okuyan yada yeniden programlayan var mı. Aşağıdaki ch341a cihaz ve assprogrammer adlı program ile yapmaya çalıştım fakat işlemi gerçekleştiremedim.

Ekli dosyalar

• images (11) (8).jpeg
    images (11) (8).jpeg
    28.6 KB · Görüntüleme: 62
  • images (11) (9).jpeg
    images (11) (9).jpeg
    68.4 KB · Görüntüleme: 62
  • IMG_20210224_163824.jpg
    IMG_20210224_163824.jpg
    216.4 KB · Görüntüleme: 64

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Herşey Fatih SEVİM hocamın YouTube'ta paylaştığı video ile başladı.
Videoya yorum yapalı 1 yıl olmuş. :)
Bu 1 yıl süre içerisinde Fatih hocamın çok emeği oldu. Kendisini biraz bunaltmiş olabilirim. Sabırla beni dinlediği için kendisine çok teşekkür ediyorum. :)
Şuan Cruise aktif durumda ufak birkaç işlemimiz kaldı. Bu yolda yapmış olduğum ve başımdan geçenleri sizlere anlatayım.
Dream gösterge üzerinde günlerce gecelerce her bir yolun nereye gittiğini takip ettim. İnternetten bulduğum ve premium araçtan çektiğim fotoğraf ile kıyaslamalar yaptım. Olmayan devre elemanlarının teminini yaparak montajini gerceklestirdim. Kimini kendim temin edebildim. Kimini Türkiye'de bulamayıp Aliexspress kanalıyla temin ettim. Kargo bekleme süreci vs. Vs. Bu işlemler ve girişimlerden bir sonuç elde edemedim. Çareyi çıkma bir premium gösterge almakta aradım. Parçacı sandığım pek muhterem şahsiyet dolandırıcı çıktı. Paramın gittiğine mi yanayım. Aldatildiğima mı yanayım. projenin sekteye uğramasına mı yanayım. Yoksa savcılığa bulunmuş olduğum delilli ispatli suç duyurusunun reddine mi, yoksa red kararına yaptığım itirazın da reddedilerek mağduriyetime sebep olunmasına mı yanayım. Her neyse. Tekrardan bir çıkma gösterge aldım. Gösterge üzerinde S93C76 kodlu eeprom çipinin olmadığını fark ettim. Kendi aracımın çipini takarak premium araçta denedim. Fakat Cruise ışıkları yanmayinca problemin yazılımsal olduğuna kanaat getirdim. Gecelerce rüyama giriyordu. Artık kafaya iyice takmıştım. Aracımı satıp Cc'li bir araç alma imkanım varken işlemi gerçekleştirme yönünde inadım tutmuştu. Ch341 adlı cihazla gunlerce haftalarca yazilimi okumaya çalıştım. Farklı programlar buldum. En sonunda pin dizilişi ile ilgili bulduğum video çok işime yaradi. Eepromu bu sayede okudum. Bugün de premium araçtan kopyaladıgim yazılımın üzerine kendi aracımın km.sini yazarak işlemi gerceklestirdim. Birkaç işlemi de gerçekleştirdikten sonra bir aksilik çıkmazsa test videosu çekerek paylaşacağım. Biliyorum biraz uzun oldu. Belki birileri yapmak ister diye başımdan geçenleri anlatmak istedim. ;)
Hocam dolandırıcı şahıs eğer aleni parça satışı yapan biriyse bir ifşa mesajı paylaşmanız olası başka parça arayanlar için faydalı olabilir düşüncesindeyim.

Emirbey26

0
Yönetici
Ad Soyad
Emirbey26
Aracınız
Civic FB7 2015
Hocam bu hususu halledebilmenize çok sevindim :)
Cruise control aktifken seyir videolarınızı bekliyoruz :)
Hocam Cruise controlü aktifleştirmek için tek bir husus kaldı. 4 pinli orjinal fren müşürü. Şuanda kadran testinde Cruise main ve Cruise control ledleri yanıyor. Cruise tuşu ile de Cruise main ışığı aktif oluyor. Parçanın montajını yaptıktan sonra bir video paylaşırım. :)

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Hocam Cruise controlü aktifleştirmek için tek bir husus kaldı. 4 pinli orjinal fren müşürü. Şuanda kadran testinde Cruise main ve Cruise control ledleri yanıyor. Cruise tuşu ile de Cruise main ışığı aktif oluyor. Parçanın montajını yaptıktan sonra bir video paylaşırım. :)
Merakla beklemedeyiz hocam :)

Emirbey26

0
Yönetici
Ad Soyad
Emirbey26
Aracınız
Civic FB7 2015
Arkadaşlar aşağıya bir fotoğraf bırakıyorum bu aracımın şuandaki yazılımı ve orjinal yazılımı. koyulastirdigim 4 satırın vites konumu olduğunu düşünüyorum. Soldaki dream p,r,n,d,D3,2,1 sağdaki de prnds vitesli CC.li yazılım. Sizler de bir yorum yapabilir misiniz.

Ekli dosyalar

• IMG-20210301-WA0052.jpg
    IMG-20210301-WA0052.jpg
    114.1 KB · Görüntüleme: 26
Aracınız
Civic FB7 2015
Dediğiniz gibi bahsettiğiniz satırlar panele vites konumunu yazan satırlar gibi görünüyor. Sol taraf zaten hex kodu, onun sağındaki küçük ekranda da hex koduna karşılık gelen ASCII karakter kodları görünüyor. Hex kodunu bir dönüştürücü ile ASM (assembler) koduna çevirirseniz satırlardaki komutlar daha anlaşılır olabilir.
Arkadaşlar aşağıya bir fotoğraf bırakıyorum bu aracımın şuandaki yazılımı ve orjinal yazılımı. koyulastirdigim 4 satırın vites konumu olduğunu düşünüyorum. Soldaki dream p,r,n,d,D3,2,1 sağdaki de prnds vitesli CC.li yazılım. Sizler de bir yorum yapabilir misiniz.

Son düzenleme:

Emirbey26

0
Yönetici
Ad Soyad
Emirbey26
Aracınız
Civic FB7 2015
Arkadaşlar sonunda Fatih hocamın da desteğiyle vites konumlarını yeniden programladım. Fren müşürü kargoda. Bazı direnç ve ledler eksikti onları tamamladım. Vites konumundaki ledlerin bazılarını renk nedeniyle yer değiştirdim. Bu iş beni yedi bitirdi. Çok zorlayıcı bir süreç oldu. Suanki gelinen aşamaya ait video linkini aşağıya bırakıyorum. Fren müşürü bağlantısı yapıldıktan sonra test sürüşü yapacağım ve video paylaşacağım.

Emirbey26

0
Yönetici
Ad Soyad
Emirbey26
Aracınız
Civic FB7 2015
Fren müşürü ve beyin bağlantısı yapıldı. Malesef Cruise control ışığı yanmadı ve devreye girmedi. Bağlantıları birçok kez kontrol etsem de durum değişmedi. Kendi göstergemi premium araçta denedim Cruise aktifleşiyor. Sanırım ECU yazılımı ile ilgili.

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Fren müşürü ve beyin bağlantısı yapıldı. Malesef Cruise control ışığı yanmadı ve devreye girmedi. Bağlantıları birçok kez kontrol etsem de durum değişmedi. Kendi göstergemi premium araçta denedim Cruise aktifleşiyor. Sanırım ECU yazılımı ile ilgili.
Hocam yüzdük yüzdük kuyruğa geldik. Gösterge içinde problem yok. Beyine işlem yapılıp kurtarılır mı bilemiyorum. Honda bu konularda cimri davranıyor. Veya Cruise control'ü gören beyin değişimine gidilebilir. :unsure:

Son düzenleme:

seckins33

0
Yönetici
Aracınız
Civic FC5 2019
Merhaba hocam, bencede senin dediğin gibi ECU yazılımı gerekiyor. Düğmeye bastığın zaman gaz pedalının o an ki konumunu ECU sabitlemeli. Hatta premium modelin gaz pedalı ve dolayısıyla soketi de farklı olabilir. CC olan modellerde sokette bir adet kablo fazla olabilir. Premium aracın gaz pedalı soketini inceleme şansın oldu mu?

seckins33

0
Yönetici
Aracınız
Civic FC5 2019
@Hakan_1453 hocam, attığım ekran görüntüsü benim ürettiğim aracın gaz pedalı bağlantısı. Araç manuel ve cc yok. Bir adet 5V giriş var iki adet sinyal çıkışı var. Belkide cc olsa bir kablo daha olacaktı. Sonuçta sabitlediğimiz hızda pedalın çıkış gerilimi kaç volt ise o konumda sabitlenmesi gerekiyor. Bunun için bir kablo daha gerekiyor olabilir.

Screenshot_20210306_223533.jpg

Geri