Aracınız
Civic FB7 2016
Akünün bitmiş olduğu nasıl nasıl anlaşılır? Benimkini ölçtü 410a yazıyor akünün üstünde ve cihaz 210a gösteriyor ve mars basınca sıfırlıyor dedi. Doğrusu nedir cihazda ne gösterirse bitmiş oluyor

MAR-LX1M cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Ad Soyad
Ufuk
Aracınız
Civic FC5 2018
Akünün bitmiş olduğu nasıl nasıl anlaşılır? Benimkini ölçtü 410a yazıyor akünün üstünde ve cihaz 210a gösteriyor ve mars basınca sıfırlıyor dedi. Doğrusu nedir cihazda ne gösterirse bitmiş oluyor

Hocam merhaba...piyasa da çok akü ölçme cihazı mevcut....En klasik akü ölçme cihazından bahsedicem resmini de atıcam...

Bahsi geçen ölçme aletinde yüke bindirme diye tabir edilen...bi olay var... Akünün artısına kırmızı uç,eksisine siyah uç bağlanır ve yüke vermeden 10/11/12 Volt okunur.....Eğer yüke (Yükden kasıt marş motorunun çekmiş olduğu akım) binince de 10 Volt ve üstü volt çıkarsa ...bu akü sağlam kabul edilir.....yüke binince 6 ile 9.6 volt arasında şarj ister..yüke binince 6 volt ve altındaki voltlarda akü ölü kabul edilsede şarj ile kurtarma yapılabilir.Şarj ile kurtarılamayan akü yenisi ile değiştirilir....iyi günler .Screenshot_2023-02-04-16-21-27-857-edit_com.android.chrome.jpg

Son karar tabiki sizin. Saygılar

Son düzenleme:
Aracınız
Civic FB7 2016
Hocam merhaba...piyasa da çok akü ölçme cihazı mevcut....En klasik akü ölçme cihazından bahsedicem resmini de atıcam...

Bahsi geçen ölçme aletinde yüke bindirme diye tabir edilen...bi olay var... Akünün artısına kırmızı uç,eksisine siyah uç bağlanır ve 10/11/12 Volt okunur.....Eğer yüke binince de 10 ve üstü volt çıkarsa ...bu akü sağlam kabul edilir.....yüke binince 6 ile 9.6 volt arasında şarj ister..yüke binince 6 volt ve altındaki voltlarda akü ölü kabul edilsede şarj ile kurtarma yapılabilir.Şarj ile kurtarılamayan akü yenisi ile değiştirilir....iyi günler .Ekli dosyayı görüntüle 270407

Son karar tabiki sizin. Saygılar
Teşekkürler

Bugün Istanbul Ayışığı servisi aradım. 47Ah Mutlu akü özel üretimmiş ve ellerinde varmış. Fiyatı değişim dahil 1500TL dedi. Benim 10 yıllık akü henüz bitmedi ama ben de yine orjinal 47Ah akü ile değiştirmeyi planlıyorum. Forumda gördüğüm kadarıyla 55Ah piyasada bilinen çeşitli marka akülerin hepsi ortalama 3 yıl kadar sonra bitiyor. Kimine göre normal olabilir ama bana göre uzun bir süre değil. Orjinal 47Ah kumarını oynamaya değer. Tek sorunum değiştirmek için zaman bulamıyorum.
2014 de sıfır aldım 2018 de 55 amper takdimistim sanayiden aldım. Tam 5 yıl sonra değişmis oldum. İdeal suremi bilmiyom. Marş zorlansin istemedim. Yol da evde kalması cabasi.... Güle güle kullanalım ne diyim

Çorum'dan selamlar

FB7 aracımın orjinal aküsünü 10 yıl 4 ay sonra değiştirdim. Açıkçası bugüne kadar hiç marş uzaması veya ikileme dahi olmamıştı. 3 ay önce rutin yağ ve şanzıman yağını dışarıda özelde değiştirirken usta aküyü ölçmüştü ve artık zayıflamış değiştirsen iyi olur demişti. Orjinal akü bu kadar uzun süre dayanınca, piyasada etiket değeri daha güclü olan aynı veya diğer bilinen marka aküler olmasına rağmen bu seferde yetkili servisten yine orjinal 47A Mutlu akü tercih ettim ben. Söylediklerine göre Mutlu bu aküyü Honda’ya özel üretiyormuş. İşçilik dahil 1650TL ödedim (işçilik 250TL). Aracı muhtemelen 10 yıl daha kullanmam ama bakalım bende olduğu sürece zaman ne gösterecek.

Ad Soyad
Erhan
Aracınız
Civic FC5 2019
Benim 2019 ağustos çıkışlı araç ta da mutlu vardı geçen sene yarım saat müzik ile marşa basmadı geçtiğimiz Kasım ayında varta taktım o da en fazla 4 sene gider.

Edinew

0
Ad Soyad
Edi New
Aracınız
Civic FD6 2008
Mutlu 55 A dar düz akü 1200 TL6 taksit satın aldım. Oncekids aynıydı, 2019 da almısım 4 sene gitmiş.

SM-A515F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Aracınız
Benim 2019 ağustos çıkışlı araç ta da mutlu vardı geçen sene yarım saat müzik ile marşa basmadı geçtiğimiz Kasım ayında varta taktım o da en fazla 4 sene gider.
Bendeki varta 1.5 yılda bitti. Garantiden yenisini taktılar. Ve arabada ekstra hiç bir şey yok. Öyle araba çalışmıyorken filan de müzik açıp dinlemem.

Ad Soyad
Erhan
Aracınız
Civic FC5 2019
Bendeki varta 1.5 yılda bitti. Garantiden yenisini taktılar. Ve arabada ekstra hiç bir şey yok. Öyle araba çalışmıyorken filan de müzik açıp dinlemem.
Birsürü elektronik cihaz var koca arabaya motosiklet aküsü gibi akü koyuyorlar:( sonuç biz aküyü büyütmeye çalışıp, orayı burayı kesiyoruz. bu arada ben kestim ama sizlere tavsiye etmem çünkü akünün hemen altında ısı yayan şanzıman var! yanlış bişey yapmak kötü sonuçlara sebep verebilir!

Geri