Ad Soyad
Mustafa
Aracınız
Civic FB7 2013
Hocam araç çalışınca v kayışına bağlı olan şarj dinamosu dönmeye başlar böylelikle akü şarj olur. Kar yağınca çok soğuk olmayacağı için 3-4 günde bir 15 20 dakika çalıştırmak yeterli olur sanırım. Çok soğuk ayaz olursa daha sık çalıştırmak daha iyi olur diye düşünüyorum. Tabi teknik bilgisi olan arkadaşlarımızın yorumu daha önemlidir.

SM-N910H cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Katılıyorum (y)

Smoch

0
60 amper varta olarak tavsiye var mıdır ?

Aracın akü değişimini kendimiz yapabilir miyiz ? Nasıl var mıdır bir püf noktası ?

bLind

Özel Üye
Aracınız
Civic FB7 2013
Araç aküsünü kendiniz değiştirebilirsiniz sökümü zor yerde değil. 60lık varta kutuya uymuyor diye biliyorum o yüzden yakın zamanda mutlu 55likle degiştirdim. Aracım 2013 model üzerinden orijinal 2012 üretimi mutlu akü çıktı bence varta iyi diye takıntı yapmamak lazım mutluda gayet iyi 7 sene dayanmış.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Eylül 2017 tarihinde aldığım Mutlu 55Ah akü şimdiye kadar marş alırken 1 kere bile zorlanma göstermeyen akü bir anda çalışmaz hale geldi :cautious:

Sabah zar-zor bir yerden kablo ile takviye yaparak aracı çalıştırdım, Akücüye gittiğimde ilk sorduğu şey "Hiçbirşey yokken tak diye bir anda mı çalışmaz oldu" sorusu oldu?
Daha önce yazılmıştı ancak başıma geleceğini pek düşünmemiştim (nedense?), akücünün anlatımına göre 2016 yılında Mutlu Akü el değiştirmiş ve o dönemden beri Mutlu Akü'lerin kalitesinde ciddi düşüş varmış, kendisinin değişime gönderdiği 1 yıl içerisinde bozulan 5 tane aküyü bana gösterdi, hepsi bendeki gibi bir sorun yokken bir anda çalışmaz hale gelmişler. Hatta 2018de Mutlu akülerin bir kısmının toplandığını ve yeni bir üretime geçildiğini söyledi, bu husus daha önce de forumda yazılmıştı zaten.

Sonuçta Akücü elinde hazırda bulunan İnci, Bosch ve Varta'lardan önerdi, 350 TLye 45Ah'lik Bosch (S4 021 330A)lik aldım.
Varta'nın 45Ah'lığı 380 TL idi ancak kalite olarak Bosch'ta iyidir diye düşündüğüm için Bosch tercih ettim :)
İnş beni mahcup etmez, geçmişte Bosch Akü tecrübesi olan var ise geri dönüş yaparsa sevinirim :)

yeni-ak_.jpg

bosch dar ak_.jpg

Son düzenleme:

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Eylül 2017 tarihinde aldığım Mutlu 55Ah akü şimdiye kadar marş alırken 1 kere bile zorlanma göstermeyen akü bir anda çalışmaz hale geldi :cautious:
Sabah zar-zor bir yerden kablo ile takviye yaparak aracı çalıştırdım, Akücüye gittiğimde ilk sorduğu şey "Hiçbirşey yokken tak diye bir anda mı araç çalışmaz oldu" sorusu oldu?
Daha önce yazılmıştı ancak başıma geleceğini pek düşünmemiştim (nedense?), akücünün anlatımına göre 2016 yılında Mutlu Akü'nün el değiştirmiş ve o dönemden beri Mutlu Akü'lerin kalitesinde ciddi düşüş varmış, kendisindeki değişime gönderdikleri 1 yıl içerisinde bozulan 5 tane aküyü bana gösterdi, hepsi bendeki gibi bir sorun yokken bir anda çalışmaz hale gelmişler. Hatta 2018de Mutlu akülerin bir kısmının toplandığını ve yeni bir üretime geçildiğini söyledi, bu husus daha önce de forumda yazılmıştı zaten.

Sonuçta Akücü elinde hazırda bulunan İnci, Bosch ve Varta'lardan önerdi, 350 TLye 45Ah'lik Bosch (S4 021 330A)lik aldım.
Varta'nın 45Ah'lığı 380 TL idi ancak kalite olarak Bosch'ta iyidir diye düşündüğüm için Bosch tercih ettim :) inş beni mahcup etmez, geçmişte Bosch Akü tecrübesi olan var ise geri dönüş yaparsa sevinirim :)

Ekli dosyayı görüntüle 256543

Ekli dosyayı görüntüle 256544
Geçmiş olsun hocam. Akünüz 2 sene 4 ay kadar gitmiş. Beklentime göre az. Kışa girmeden daha önce akü ölçümü veya test yaptırmışmıydınız? Bendeki 26/10/17 tarihli en son ölçümdede değerleri çok iyi çıktı. Sabahta tek marşta alıyor. Göstergeside hala yeşil. Halk arasında iyi akü aniden biten aküdür derler. Buda onun gibi olmuş. Hayırlısı bakalım. Bosh hakkında bilgim yok.

Faaliyet ayn-ı lezzettir...

Ad Soyad
Mustafa
Aracınız
Civic FB7 2013
Sabah zar-zor bir yerden kablo ile takviye yaparak aracı çalıştırdım, Akücüye gittiğimde ilk sorduğu şey "Hiçbirşey yokken tak diye bir anda mı araç çalışmaz oldu" sorusu oldu?
Daha önce yazılmıştı ancak başıma geleceğini pek düşünmemiştim (nedense?), akücünün anlatımına göre 2016 yılında Mutlu Akü'nün el değiştirmiş ve o dönemden beri Mutlu Akü'lerin kalitesinde ciddi düşüş varmış, kendisindeki değişime gönderdikleri 1 yıl içerisinde bozulan 5 tane aküyü bana gösterdi, hepsi bendeki gibi bir sorun yokken bir anda çalışmaz hale gelmişler. Hatta 2018de Mutlu akülerin bir kısmının toplandığını ve yeni bir üretime geçildiğini söyledi, bu husus daha önce de forumda yazılmıştı zaten.

Varta'nın 45Ah'lığı 380 TL idi ancak kalite olarak Bosch'ta iyidir diye düşündüğüm için Bosch tercih ettim :) inş beni mahcup etmez, geçmişte Bosch Akü tecrübesi olan var ise geri dönüş yaparsa sevinirim :)

Geçmiş olsun hocam, dediğiniz gibi bir ara konusu geçmişti Mutlu akünün bir dönem çıkardığı aküler sorunlu vs.. şikayetler vardı doğruymuş demek ki.. Biz de geçen ay değiştirdik bakalım, düzeltmişlerdir de sorun yaşamayız inşallah. Yeni akünüz de hayırlı olsun..

Aracınız
Civic FB7 2012
Bosch akü de mi yapıyormuş? :ROFLMAO:

Şaka bir yana, kış günlerinde aküler saatli bomba demek. İki kış önce, sulu kar yağarken sapasağlam çalışan akünün sıfırlandığını yaşamış, yolda park etmiş bir Tofaş'a takviye yapan ustadan (tesadüf (!)) ben de yararlanmıştım. Şu anda üçüncü akü var arabada ve yine kış geldi. Allah'tan bu sene çok soğuk geçmiyor.

Ben yuvadan oğlumu, bankadan eşimi alıp mağaza önüne park etmiştim. Biz arabada beklerken %70 sesle müzik dinlemiş, zaman zaman akü şarj olsun diye motoru da çalıştırmıştık. 10 dakika kadar ara verdikten sonra marş basmıyordu, lambalar sönüyordu, vs. Bilmiyorum sizin öyle motor çalışmaz haldeyken sarfiyatınız oldu mu?

bLind

Özel Üye
Aracınız
Civic FB7 2013
Yabancılar alınca neden kalite düşsün ki ??? Açıkçası ben kalitenin düştüğüne filan inanmıyorum rakip firma yada satıcılardan biri ortaya bir şey atıyor öyle yayılıyor. Daha yeni değiştim ben aküyü 2012 üretimi mutluydu yine mutlu aldım. Daha önceki araçlarımda da mutlu kullandım tatsız bir durum yaşatmadı. Biraz daha yüksek amperi varta olsa onu alacaktım aslında ama onlardada üretim tarihi sıkıntısı var yenisini bulmak zor.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Geçmiş olsun hocam. Akünüz 2 sene 4 ay kadar gitmiş. Beklentime göre az. Kışa girmeden daha önce akü ölçümü veya test yaptırmışmıydınız? Bendeki 26/10/17 tarihli en son ölçümdede değerleri çok iyi çıktı. Sabahta tek marşta alıyor. Göstergeside hala yeşil. Halk arasında iyi akü aniden biten aküdür derler. Buda onun gibi olmuş. Hayırlısı bakalım. Bosh hakkında bilgim yok.

Faaliyet ayn-ı lezzettir...
Hocam akü değerini özel olarak ölçtürmedim. Ama ben küçüklüğümden beri akü bitmeye başladığını klasik olarak marş uzamasından bilirim.
Beni esas şaşırtan daha önceki dönemlerde en ufak bir marş uzaması olmadan akünün direk çalışmaz hale gelmesi.
Daha da kötüsü göstergesi marş basamazken dahi yeşildi, tahminim akü dolu ama iç yapısındaki bir problemden dolayı güç veremiyor sanki, bence bu normal bir durum değil :(
Yani üretim hatası olma ihtimali yüksek ama 2 yıl geçtiği için garantiden yapılacak birşey yok.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Geçmiş olsun hocam, dediğiniz gibi bir ara konusu geçmişti Mutlu akünün bir dönem çıkardığı aküler sorunlu vs.. şikayetler vardı doğruymuş demek ki.. Biz de geçen ay değiştirdik bakalım, düzeltmişlerdir de sorun yaşamayız inşallah. Yeni akünüz de hayırlı olsun..
Saolun hocam, bakalım BOSCH markayı denemiş olacağız CivicTr olarak, inş sizde bir sorun yaşamazsınız :)(y)

Geri