Aldığım Araç Km'si Düşürülmüş....60.000 Km Düşürülmüş.

Merhabalar,

Her şeyden önce aracı satın alırken herhangi bir sorgulama yapma yükümlülüğünüzün olmadığını bilin. Yani alıcı -sizin gibi- hiçbir sorgulama yapmamış dahi olsa aracı satın aldıktan sonra bir ayıpla karşılaşınca (ki kilometre düşürmek aracı ayıplı hale getirir) bu ayıp sebebiyle satıcının sorumluluğuna başvurabilir. Satıcı, 1- sorgulama yapsaydın diyemez, 2- kilometresini ben düşürmedim diyemez. Başka bir deyişle, bu tür savunmalarının değeri yoktur. Zaten satıcı, ayıpların varlığını bilmese dahi sorumludur.
Yani araç ilk sahibinin elinde iken km. düşürülmüş, 2. sahibine satılmış, daha sonra 3. sahibine satılmış ise, 3.sahibi, 2.sahibine dava açtığında, 2. sahibi bu km. düşürme işleminin 1. sahibi tarafından gerçekleştirildiğini ispat etse bile 3. sahibine karşı sorumlu olmaya devam eder. Şartları varsa 2. sahibinin 1. sahibine dava açma hakkı olabilir.

Yapılması gereken ilk şey sizin de belirttiğiniz gibi bu ayıbın derhal satıcıya bildirmesidir.

Daha sonra, ayıp nedeniyle hangi seçimlik hakkınızı kullanmak istediğinizi belirleyin. Nedir bu haklar?

1.Satılanı geri vermeye hazır olduğunu bildirerek sözleşmeden dönme.

2.Satılanı alıkoyup ayıp oranında satış bedelinde indirim isteme.

3.Aşırı bir masrafı gerektirmediği takdirde, bütün masrafları satıcıya ait olmak üzere satılanın ücretsiz onarılmasını isteme.

4.İmkân varsa, satılanın ayıpsız bir benzeri ile değiştirilmesini isteme

Satın aldığınız kişinin sıradan bir vatandaş mı yoksa galerici gibi araç alım satım işini meslek haline getirmiş bir kişi mi olduğunu belirtmemişsiniz ama, eğer sıradan bir vatandaş ise davanın Asliye Hukuk Mahkemesinde ve Borçlar Kanunu hükümlerine göre, yok eğer araç alım satım işini meslek haline getirmiş bir kişi ise davanın Tüketici Mahkemesinde ve Tüketicinin Korunması Hk. Kanun hükümlerine göre çözüleceğini bilin.

Tüm bu sürece girişmeden evvel, mutlaka bir avukatından yardımından yararlanın. Aksi halde daha çok zarar etme durumunuz söz konusu olabilir.

Gelelim aracın kilometresinin ne zaman düşürüldüğü sorununa. Bir ilan vasıtasıyla bu aracı satın aldıysanız, ilanda da km. bilgileri yer alıyorsa zaten sorun yok. Aslına bakılırsa bu ayıbın (km. düşürme işleminin) sizin zamanınızda yapıldığı yönünde bir delil yoksa davayı kazanmanız gerektiğini düşünüyorum.

7 günlük süre konusunda bir yanlışınız var 1 gün de süre verebilirsiniz.

Detaylı bilgileri makalemizde bulabilirsiniz: Kilometre Sayacı Düşürülmüş Araç Satın Alan Kişilerin Hakları

Saygılarımızla.

Merhaba,

Öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim...

Satın aldığım kişi facebook'ta sürekli al sat yapan bir şahıs.İlan vasıtası ile almadım.Direkt facebook'tan özel mesaj yolu ile konuştuk giderek aldım.

Ayrıca araç motor olarak'da yıpranmış.

Aracınız
Merhaba,

Öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim...

Satın aldığım kişi facebook'ta sürekli al sat yapan bir şahıs.İlan vasıtası ile almadım.Direkt facebook'tan özel mesaj yolu ile konuştuk giderek aldım.

Ayrıca araç motor olarak'da yıpranmış.

Tekrar, bu kez sms vasıtasıyla iletişime geçip aracı kaç kilometrede iken satın aldığınızı söyleyebileceği şekilde bir konuşma oluşturmaya çalışın :) veya facebooktaki mesajlardan anlaşılıyorsa o da işinize yarar.

Mahkeme bilir kişi atıyormuş sanırım sonrasında aracın yazılımsal olarak kontrol edilip km ne zaman düşürülmüş az çok belli oluyormuş diye duydum.

NoFeaR

0
Ad Soyad
Turgut
Aracınız
Civic FC5 2016
[MENTION=13232]akahukuk[/MENTION] Bilgilendirme için teşekkürler.

Noter'den ihbarname göndermeyi düşünüyorum.Dilekçeye cevap gelmez ise mahkemeye vereceğim.Kazanırım kazanamam orası belli olmaz lakin hakkımızı aramak lazım.2.000 tl masraf yaptım.
Satış bedeli aracı aldığın değerle aynı mı ayıplı mal satmaktan orda yazan değeri geri alırsın

SM-A530F cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Geri