Arka Tekerden Gelen Metal Sürtünme Sesi (jjjjjjt)

Aracınız
Evet olayı süper açıkladım sanırım :D Araç 2013 model.

Yoğun trafikte yarım saat 45 dakika yokuş aşağı frenle gittim. Sonrasında sol arka tekerden ara ara metal sürtünme sesi gelmeye başladı. (Torna vidayı tavaya sürtüyormuş gibi)

1 hafta geçti ve biraz daha sıklığı arttı. Üstün körü sorduğum bir usta 'bilyeler değişmesi lazım, hazır açmışken fren balatalarını da değiştiririz' dedi.

Ortalama 1500 tutar dedi ama yan sanayi. Sizce bu parçalar sorunumu çözer mi ve yan sanayi alsam başım ağrır mı?

Teşekkürler.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Geçmiş olsun :( balatalarda sorun mu çıktı?

Aracınız
Tesekkurler, sanirim evet.

Sabah bir sey yoktu aksam yikamadan aldim araci tem'de giderken cok yogun bi yanik kokusu geldi. Benden degildir derken dumani gordum. Saga cekip 10 dk sogumasini bekleyip 15 km hizla lastikciye gittim yakindaki. Onlar da aldiginiz yeri arayin dedi.

Aradim, yarin sabah gidicem. Sadece sol arka tekerden geliyor.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Tesekkurler, sanirim evet.

Sabah bir sey yoktu aksam yikamadan aldim araci tem'de giderken cok yogun bi yanik kokusu geldi. Benden degildir derken dumani gordum. Saga cekip 10 dk sogumasini bekleyip 15 km hizla lastikciye gittim yakindaki. Onlar da aldiginiz yeri arayin dedi.

Aradim, yarin sabah gidicem. Sadece sol arka tekerden geliyor.
Yanık kokusu varsa fren basılı kalmış olabilir.

Tahminlerim,
- Kaliper pimleri iyi kontrol edilmesiyse/yağlanmasıysa,
- Balata tam düzgün oturtulmadıysa
- El freni açık kaldıysa yada el freni teli takılı kalmışsa bu durum oluşabilir bence :unsure:

Aracınız
Guncelleme;
Sabah kocarslana'a gidip durumu anlattim, ayni sanayideki bir fren ustasina yonlendirdi. Orda sokup bakti usta ve "her sey duzgun, buna yapilacak bir islem yok" dedi. Yeni oldugu icin boyasi yanmis olabilir dedi.

Kocarslan da herhangi bir sorun olursa hemen gelin gerekirse freni komple degisiriz ama bu sekilde duman olmasi hic normal degil dedi.

Bakalim simdilik problem yok gorunuyor. Ins. bayramda yari yolda kalmayiz.

Geri