Bakım Zamanı Geldi Önerileri Alalım

Aracınız
Civic FD6 2008
Selamünaleyküm. Aracım honda civic fd6 2008 elegance otomatik 114.500km de brc sıralı sistem var. Bakım zamanı geldi. Ben malzemeleri internetten kendim alıp ustaya gidip değiştiriyorum. Alacağım malzemeler ve bakımları aşağı yazıyorum. Tecrübeli arkadaşların düşüncelerini merak ediyorum.

1-) Motor Yağı : Motul 5w30 x-clean efe

2-)Filtre Seti: Hava ve polen filtron, yağ Bosch marka. Polen karbonlu olursa artışı olur mu?

3-)Fren balataları ön ve arka Bosch marka düşünüyorum iyimidir. Kale balata nasıl bilen varmı?

4-)Şanzıman yağını 8 bin km önce eneos eco atf ile değiştim ama vites geçişlerim çok iyi değil şimdi tavsiye üzerine serviste orjinal ile değişicem faydası olurmu geçişlerde?

5-)Fren hidroliği motul dot3-4 alicam ama kaç litre alıyor bilen varmı?

6-)Lpg filtre değişimi ve afr ayarı

Malzemeler nasıl yada şu daha iyi olur dediğiniz varsa yorumlarınızı bekliyorum iyi günler sağolun

Ad Soyad
Çağrı Gül
Aracınız
Civic FE1 2021
Hava filtresini yağlı olanı alın bazı arkadaşlarda rolanti problemi yapmış

2020 fc5 elegance 1.6 benzin

Aracınız
Civic FD6 2010
Aleykümselam,
Aşağıda kalın olarak sorularınız altına yazdım.

Selamünaleyküm. Aracım honda civic fd6 2008 elegance otomatik 114.500km de brc sıralı sistem var. Bakım zamanı geldi. Ben malzemeleri internetten kendim alıp ustaya gidip değiştiriyorum. Alacağım malzemeler ve bakımları aşağı yazıyorum. Tecrübeli arkadaşların düşüncelerini merak ediyorum.

1-) Motor Yağı : Motul 5w30 x-clean efe
"CASTROL edge 5w-40" sonrası "Motul 8100 Eco-Nergy 5W30" denedim bir fark göremedim. Belki birazcık motor sesi artmıştı ama emin değilim. Şu an "Mobil 1 Fuel Economy 0W-30" kullanıyorum, ses konusunda yine arttı gibi geldi ama buna etken arızalı motor kulağı da olabilir. Kaldıki motor yağ değişimlerinde fark hissetmemek bence doğru olanı. Eğer fark hissediyorsam ya kullandığımı motor yağı yada değişim periyodum uygun değildir yorumu yapardım.

2-)Filtre Seti: Hava ve polen filtron, yağ Bosch marka. Polen karbonlu olursa artışı olur mu?
Aynı marka seti kullanmıştım , uyum ya da performans sorunu yaşamadım.

3-)Fren balataları ön ve arka Bosch marka düşünüyorum iyimidir. Kale balata nasıl bilen varmı?
Bosch kullanıyorum sıkıntı yaşamadım ancak yumuşak yapısı nedeni ile sanırım, jantlar sık sık kirleniyor, akıyor. Bosch dan sert balata kullanan arkadaşları dinlemek lazım.

4-)Şanzıman yağını 8 bin km önce eneos eco atf ile değiştim ama vites geçişlerim çok iyi değil şimdi tavsiye üzerine serviste orjinal ile değişicem faydası olurmu geçişlerde?
Aracı aldığımdan beri (2015) 2 defa Honda yağı ile değiştirdim, aynı performans ile devam ediyorum.İlkinde yetkili servis adresime kargoladı , diğerinde de oradan geçerken kendim almıştım.

5-)Fren hidroliği motul dot3-4 alicam ama kaç litre alıyor bilen varmı?
Bsoch dot4 kullanıyorum, sorun yok.

6-)Lpg filtre değişimi ve afr ayarı
Bende Prins var, bu bakım markaya özel olabiliyor. BRC li arkadaşları dinlemek lazım.

Malzemeler nasıl yada şu daha iyi olur dediğiniz varsa yorumlarınızı bekliyorum iyi günler sağolun

Moderatörün son düzenlenenleri:
Aracınız
1-) Motor Yağı : Ben Mobil 1 ESP 5W30 kullanıyorum, Motul de iyi marka ama piyasada ciddi manada sahte ürün kirliliği var.

2-)Filtre Seti: MANN filtre kullanıyorum, Bosch bana nedense güven vermiyor.

3-)Fren balataları: Kale kullanmadım, kullananlardan çok iyi yorum aldım.

4-)Şanzıman yağını: Bunun serviste değişimi çok önemli. Honda 'nın orjinal şanzıman yağı sadece servislerden temin edilebiliyor diye biliyorum.

5-)Fren hidroliği: Muhtemelen Dot-3 'dür ve max 1 lt 'dir.

6-)Lpg filtre değişimi ve afr ayarı: AFR 'yi bilmem ama filtre değişimi bana kalırsa çok önemli. İyi bir LPG bayisinde yapılıp kaçak ve değerleri kontrol ettirin derim.

Şimdiden güle güle kullanın.

Aracınız
Civic FD6 2008
1-) Motor Yağı : Ben Mobil 1 ESP 5W30 kullanıyorum, Motul de iyi marka ama piyasada ciddi manada sahte ürün kirliliği var.

2-)Filtre Seti: MANN filtre kullanıyorum, Bosch bana nedense güven vermiyor.

3-)Fren balataları: Kale kullanmadım, kullananlardan çok iyi yorum aldım.

4-)Şanzıman yağını: Bunun serviste değişimi çok önemli. Honda 'nın orjinal şanzıman yağı sadece servislerden temin edilebiliyor diye biliyorum.

5-)Fren hidroliği: Muhtemelen Dot-3 'dür ve max 1 lt 'dir.

6-)Lpg filtre değişimi ve afr ayarı: AFR 'yi bilmem ama filtre değişimi bana kalırsa çok önemli. İyi bir LPG bayisinde yapılıp kaçak ve değerleri kontrol ettirin derim.

Şimdiden güle güle kullanın.
Teşekkür ederim. Fren hidroliği konusunda 500ml alsam yeterli olurmu fd6 için

Aracınız
Kendi yazıma düzeltme olsun, Dot-4 de uyum sağlıyormuş ve 500 ml 'imiş.
Sistem içindeki hava boşaltılacağı için eksik olmasındansa fazla alıp eve götürmeyi tercih edebilirsiniz.

Aracınız
Civic FD6 2010
Teşekkür ederim. Şanzıman yağını hangi servisten temin ettiniz ben buradaki servise sordum biri İzmit 450 tl iscilikle sakarya 550tl istedi, bende sizin aldığınız istesem kargo yaparlar mı fiyat nedir
Temmuz 2019 da 3 litresini toplam 360tl vermiştim. Kayseri / İnciroğlu. Tedarik için sormak gerek.

Geri