Bakım Zamanı Geldi Önerileri Alalım

Aracınız
Civic FD6 2010
Birde şanzıman filtresi değişimi önemli mi, vites geçişlerine etkisi varmı?
Filtre 2 adet varmış bir tanesi motor hava filtresi altında, bunu kendim değiştirdim ancak birşey farketmedim. Diğeri şanzımanın içerisindeymiş, arızai bir durum olmadığı müddetçe değiştirilmiyormuş. Araçile rutin bakım tablosu aşağıdadır.

1599219434352.png
1599219454294.png

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Motor yağını daha önce de Acea c2/c3 onaylı kullandıysanız devam edebiliriniz, bunun dışında bu yağ yerine Motul 5w30 eco lite daha iyi ve uygundur (uyum açısından). Bu tip daha çok dizellere uygun motor yağlarını benzinli araçlar için kullanılanlarla karıştırmak iyi değil (değişimlerde az da olsa içeride yağ kalıyor).

Filtreleri Mann alın. Hava ve yağ filtresini. En iyisi o. Polen filtresi karbonlu da tercih edilebilir. Bir miktar hava geçişini düşürüyor kaliteli olanları daha iyi filtreleme yapıyor.

Balata olarak ben Valeo ve TRW öneririm tecrübelerimden ötürü. Bunun dışında kale de fiyatına göre iyidir.

Fren hidroliniğini ben de motul dot3&4 aldım koydurdum. Yarım litre fazlasıyla yetiyor. Uyumlu ve iyidir.

Şanzıman yağını mutlaka yetkili servviste orjinal honda dw1 ile değiştirmelisiniz. Filtre bakımı 2 yağ bakımında 1 öneriliyor.

Temiz yerden lpg alıyorsanız lpg filtrelerini 10binde bir değişiminin bir faydası yok. Ben 30binde bir 2 filteyi birden değiştiriyorum genelde. Bunu tecrübe ederek yapsanız iyi olur. AFR vb. ayarları ben 120bin km'dir hiç yaptırmadım, fabrika çıkışı neyse o şekilde devam... Sıkıntı olsaydı baktırırdım orası ayrı.

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
@Emirhan54 arkadaşlar güzel bilgiler paylaşmışlar.
> Ben ek olarak Abs sistemi olan araçlar Dot4 kullanmasını öneririm. Fren ustamda bunu önerdi. Ben Feredo kullandım. Motul'da olur farketmez. Miktar ne kadar gider tam bilmiyorum. Yarım litre satılır.
> Afr ayarı için önce subap ayarı ve ateşleme sisteminiz düzgün olmalı.
> Arıza lambanız zengin veya fakir karışım çıkıyor mu?
> Ltf değeriniz hangi aralıklarda geziyor bilmeniz lazım. Performans düşüklüğü ve verim sıkıntısı çekiyorsanız olabilir.

Faaliyet ayn-ı lezzettir...

Son düzenleme:

pasha

0
Aracınız
Motor yağını sertifikaya göre alın ace ve sli kullanma kılavuzunda yazar, fren hidroliği 0.5 lt yeter.
Motor yağını kafana göre hiç alma kullanım kılavuzuna uy.
Şanzıman yağını ve filtresini servisde değiştir ilk aldığımda geçişlerde sorun vardı 3 tıldır sorunsuz binşyorum.

Aracınız
Sanzıman filitresi küçük silindir şeklinde metal bir parça. Ben geçen sene 200 liraya almıştım. Öneriyorum.
Rezanör(hava filitre kutusu) hemen altında. Ben 30 k 38 k ve 47 k da Sanzıman yağımı değiştirmiştim. Şu an 53 k da halen daha ilk günkü gibi.

Arabalar pahalandı iyi bakın arabanıza nelere para veriyoruz...

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Geri