Bayram tatili uzun yol tecrübeleri

Uzun süredir kendimi frenliyorum RS almamak için :) Böyle pozitif yorumlar yapmayın lütfen :p Şimdi RS daha da kafamı kurcalıyor :)

Ben de hr-v yi alirken kayinpederim gitmisti galeriye. 118 bin e RS var istersen onu alayim dedi, ben de cok ceza yerim onunla sen hr-v yi kap gel demistim
Beyaz renkliydi RS, kirmizi olsaydi fikrim degisebilirdi

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Hız ve tüketim ilişkisinde spekülasyonlara meydan vermemek için ben kendi datalarımı paylaşayım . İstanbul’dan çıkarken sıfırladım , Osmangazi Bursa arasını 7,3 lt/ 100 km ile geçtim . Yeni açılan otoyolda gerçek uçuş başladı ve İzmir’e girdiğimde tüketimim 8,5 lt ye çıkmıştı . Aydın otoyolundaki hız denetimlerinizde etkisiyle malum biraz ayağımızı gazdan çekmek zorunda kaldık ve Bodrum a geldiğimde ortalamam 7,9 lt / 100 km ye düştü . Bundan önce de hep benzer güçte arabalarım oldu ve hep hızlı kullanırım , kesin ve net gözlemim şu ki ; RS bunların içinde en az tüketeni . VAG grubunun arabalarına gelince , öncelikle Leon FR ile aramızda araştırmadım ama belki yüz kilo cıvarında ağırlık farkımız olabilir , malum bizim araba 1388 kg . bu durum hadi olsun yarım litre fark ettirir ama 5,3 lt aynı etap hızlarından konuşuyorsak ancak hibrit teknolojili bir arabada olası duruyor

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Hocam yazdiklariniza katiliyorum.
Foruma da yazdim galiba, kurban bayrami oncesi 3500 km yol yaptim. Gidis yolunda 100-130 km arasi gittik. Arabada 5 kisi vardi, bagaj dolu, klima acik. Harcama 6.1 lt benzin.
Donus yolunda yine 5 kisi, fakat ayak onlerine kadar bagaj vardi. Ayrica rakimi yuksek toroslardan gectik. Urfa-adana-maras-antep arasi otobanda 160-170 de bastigimiz oldu. Donus yolu ortalamamiz ise 6.5 lt olarak gerceklesti. Karma ortalama 6.3 lt.

Yani aractaki kisi sayisi, bagaj, klimanin acik olup olmamasi, cikilan rakim vs tuketimi cok degistiriyor.
Eski aracim civic lpg liydi ve cok ekonomikti. Yilda 15000 km yapiyorum, benzin pahali olmasa hr-v nin tuketim degeri cok iyi bana gore. Ama lpg ye gecmeyi dusunmuyor degilim.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Ben de hr-v yi alirken kayinpederim gitmisti galeriye. 118 bin e RS var istersen onu alayim dedi, ben de cok ceza yerim onunla sen hr-v yi kap gel demistim
Beyaz renkliydi RS, kirmizi olsaydi fikrim degisebilirdi

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
Beyaz renkte oldukça güzel hocam :)

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Konu olarak benzer bir konu vardı, FB7 ile ilgili en son tecrübemi burada aktarmıştım :)

VaiN

Özel Üye
Ad Soyad
Uğur Şenyavaş
Aracınız
Diğer Markalar
Mustafakemalpasa’dan İzmir Karaburun’a gidip geldim. Ceren Tur’a kadar kendim kullandim. Normalde suratli kullanmayi severim ama ne zaman surati artirsam arac yag uyarisi vermeye basladi o yuzden bakima kadar basmamaya calisiyorum. Ceren Tur’a kadar bazen 118 bazen 130 sabitleyici kullanarak 5,9 tuketimle ulastim. Ordan sonra esime verdim, İzmir Konak’a vardigimizda 4,8 ortalama vardi.

Donus yolunda Karaburun İzmir merkez arasini agresif kullandim, cok fazla sollama yapmak gerekti yollar virajli oldugu icin yavas gidiyor millet. O yuzden 7,6’yi buldu ortalama. İzmir cikisindan Ceren Tur’a kadar yine 118-130 sabitleyici ile 6 ortalama ile gittim. Oradaki shellde depoyu fulledim. Birazcik gaza basayim dedim radari atlattiktan sonra benim araba yine yag basinci dusuk uyarisini veriverdi. Yine tadimi kacirdi. Durmak zorunda kaldim yol kenarinda.

Honda Turkiye’ye sikayetimi yapmistim. Ciftkurtlar Maslak Servis muduru beni aradi ve bakim icin geldigimde sahsen ilgilenecegini, sorunu cozmek icin ne gerekiyorsa yapilacagini soyledi. 800km sonra girecegiz bakalim ne olacak.

Edit: Aracim 2018 Model Civic HB Sport Plus, 25 bin km.

Aracınız
Civic FC5 2016
2016 fc5 eco elegance Ankara--Adıyaman arası seyahat ettim. Yaklaşık 300 TL lpg harcadım. Hızım ortalama 130 km civarı olmuştur. Genel anlamda yol tutuş, konfor açısından memnunum. Her zaman bu araç için söylüyorum daha öncesinde turbolu araç kullandığım için bana çok hantal geliyor. O nedenle yüksek devirlerde kullanmaya çalışıyorum. Ancak o şekilde biraz tatmin edebiliyor.

Geri