Bayram tatili uzun yol tecrübeleri

Aracınızın marka modeli, kaç km yaptınız, yakıt değerleri ne, yolda sorun yaşadınız mı ?

EK1 - ES7 - EP2 - FD6

rider

0
Değerli forum üyeleri herkese selamlar. Madem böyle bir başlık açılmış , bu bayramda yıllardan beri yapmadığım bir şey yaptım ve araba ile tatile çıktım , rota Bodrum. Aracım 2017 RS , 36.000 km de ve bu yolculukta arabaya resmen saygı duydum .Saygı duydum derken , bu sevmenin beğenmenin ötesinde bir şey bunu ifade etmeye çalışıyorum .Yeni açılan yolu kullandım üç buçuk saatten kısa zamanda İzmir’e girdim . Yolun büyük bir kısmını 150-160 , yaklaşık 40 dakikalık bir bölümünü ise 190-200 km/h hızda gittim buna rağmen Bodrum’a girdiğimde tüketimim 7,9 lt/ 100 km idi , saygı duymamın nedenlerinden biri bu . Diğer bir başka nedeni de bagaj ful dolu ve içinde dört kişi olmamıza rağmen yokuş yukarı yarım gazda 150 ile giderken , gazı diplediğimde deli gibi 200 lere çıkışına hayret ettim . Bu özellik RS kullananların olduğu gibi benimde iyi bildiğim bir özelliği tabi ki ama ben günlük kullanımda çoğunlukla tek kişi kullandığım için ilk defa dört kişi uzun yolda açık söyleyeyim böyle rahat gideceğini beklemiyordum . Ve olay sadece çekiş performansı ile sınırlı değil , stabilite, yol tutuş , viraja giriş emniyeti gibi konularda da tek kişi dört kişi, dolu bagaj boş bagaj neredeyse hiç fark yok . Saygı duymamı sağlayan diğer bir unsur klima , yol boyunca 22 derece otomatik ayarda , dışarısı 39 ları görüyorken, bana mısın demedi . Apple Car play e her zaman dua ederim , bütün yol boyunca Google haritayı kullandım neredeyse. Çoğu kişi kullanıyordur muhtemelen ama bilmeyenler varsa önereyim , telefonunuza Radyo Kulesi diye bir uygulama var indirin , içinde dünyanın heryerinden binlerce radyo istasyonu var ve en güzel tarafı Car play ekranına geliyor ve yol boyunca yayın kaybolmadan aynı kalitede istediğiniz radyo istasyonunu dinleyebiliyorsunuz. Evet bu başlık ile ilgili benim gidiş izlenimlerim bunlar , daha dönüşe geçmedim , umarım dönüşümde aynı rahatlıkta olur . Herkesin geçmişte olsa bayramını kutlarım .

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FD6 2007
Aktarım için teşekkürler.
Aynı yolu geçen hafta Leon 1.4 Tsi yazılımlı 190 hp FR ile gittik. Yaklaşık aynı hızlarda kullanmışız. Ortalamamız 5.3lt/100 km idi. Kardeşimde RS ile FR arasında çok kalmıştı. Ancak eski bir fr kullanıcısı olarak benden etkilenmiş olarak fr aldı.
RS HB tip olarak mükemmel. Özellikle body kit varsa. Kardeşimi ikna edemedim. Ancak yakıt olarak pek az değil.

Aracınız
Civic FC5 2018
Aynı yolu geçen hafta Leon 1.4 Tsi yazılımlı 190 hp FR ile gittik. Yaklaşık aynı hızlarda kullanmışız. Ortalamamız 5.3lt/100 km idi. Kardeşimde RS ile FR arasında çok kalmıştı. Ancak eski bir fr kullanıcısı olarak benden etkilenmiş olarak fr aldı.
RS HB tip olarak mükemmel. Özellikle body kit varsa. Kardeşimi ikna edemedim. Ancak yakıt olarak pek az değil.

Bahsedilken hzılarda 150-160 40 dk 190-200 bu hızlar normal hızlar değil ve 1.4 Leon' un bu hızlarda 5,3 yakması şakadan öteye geçemez benim için, ama siz 5,3 diyorsanız saygı duyarım.

160-170 li hizlarla 5.3 harcayan araba
Bir hesap hatasi var, kesin ve net.

Aracınız
Civic FD6 2007
Yazımda yaklaşık aynı hızlarda kullanmışız dedim farkındaysanız. 110-120 km sabit hızlarda ve çeşme otobanında yol boyu 200 km civarında Bursa-Çeşme arası ortalama 3.8 km yapan bir araç için 5.3 gayet normal.

Aksi halde burada abartıyor veya şaka yapıyor olmam sadece arabayı övmemden başka elime ne geçirir ki?

rider

0
Hız ve tüketim ilişkisinde spekülasyonlara meydan vermemek için ben kendi datalarımı paylaşayım . İstanbul’dan çıkarken sıfırladım , Osmangazi Bursa arasını 7,3 lt/ 100 km ile geçtim . Yeni açılan otoyolda gerçek uçuş başladı ve İzmir’e girdiğimde tüketimim 8,5 lt ye çıkmıştı . Aydın otoyolundaki hız denetimlerinizde etkisiyle malum biraz ayağımızı gazdan çekmek zorunda kaldık ve Bodrum a geldiğimde ortalamam 7,9 lt / 100 km ye düştü . Bundan önce de hep benzer güçte arabalarım oldu ve hep hızlı kullanırım , kesin ve net gözlemim şu ki ; RS bunların içinde en az tüketeni . VAG grubunun arabalarına gelince , öncelikle Leon FR ile aramızda araştırmadım ama belki yüz kilo cıvarında ağırlık farkımız olabilir , malum bizim araba 1388 kg . bu durum hadi olsun yarım litre fark ettirir ama 5,3 lt aynı etap hızlarından konuşuyorsak ancak hibrit teknolojili bir arabada olası duruyor

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
1230km, yaklaşık 73lt lpg yaktım. Yolda bir sorun yoktu, tek başıma gece gidip geldim balıkesir'e. Bir de bi kazdağlarına çıktık az.

Geri