Civic FB7 Benzin motoru hakkında

Arkadaşlar herkese merhaba. 155600km de olan 2012 model FB7 kasa Aracımda birkaç gündür sabahları ilk marşta çalışmama durumuyla karşılaştım birgün oldu daha sonra birkaç gün sorunsuz çalıştı sonra tekrar yaşadım ve son olarak petrole gittiğimde durduğum anda istop etti. Ama arkasından sorunsuz tekrar çalıştı. Aküden şüphelendim ama sorun yokmuş akümde. Ben de ustama gittim sanayideki durumu anlattım ve benzin motorundan kaynaklı olduğunu söyledi. Sanki gaz yemesinde de biraz zorluk oluyor gibi arabanın düşük devirde klima açıkken özellikle bu durum yaşandığından beri. Filtrelerimin değişiminden itibaren 15.500km geçti acaba o da etkiler mi? Çok hakim değilim araç konularına. Benzin motoru sorunu büyük müdür? Ya da benim sorunum o mudur? Ustam 3.500₺ onun parçası dedi fiyatlar o civarda mıdır? Konuyu bilen anlayan yardımcı olabilecek birileri var mı?

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Ben de de buna yakın bir sorun vardır. O zamanlarda aracı yeni aldığım için sübap ayarını yaptıramamıştım.
Daha sonra stop ede ede servise gittim. Sübap ayarı yapıldı ve sorun tamamen çözüldü.
Kesin sübap ayarındandır demiyorum ama aklının bir köşesinde olsun.

Arkadaşlar herkese merhaba. 155600km de olan 2012 model FB7 kasa Aracımda birkaç gündür sabahları ilk marşta çalışmama durumuyla karşılaştım birgün oldu daha sonra birkaç gün sorunsuz çalıştı sonra tekrar yaşadım ve son olarak petrole gittiğimde durduğum anda istop etti. Ama arkasından sorunsuz tekrar çalıştı. Aküden şüphelendim ama sorun yokmuş akümde. Ben de ustama gittim sanayideki durumu anlattım ve benzin motorundan kaynaklı olduğunu söyledi. Sanki gaz yemesinde de biraz zorluk oluyor gibi arabanın düşük devirde klima açıkken özellikle bu durum yaşandığından beri. Filtrelerimin değişiminden itibaren 15.500km geçti acaba o da etkiler mi? Çok hakim değilim araç konularına. Benzin motoru sorunu büyük müdür? Ya da benim sorunum o mudur? Ustam 3.500₺ onun parçası dedi fiyatlar o civarda mıdır? Konuyu bilen anlayan yardımcı olabilecek birileri var mı?

Hocam geçmiş olsun böyle durumlarda küçükten büyüğe doğru gidilir sorunlar, malum usta piyasada çok var.
Sizin benzin motoru dediğiniz anladığım kadarı ile benzin pompası, sorun onda olsa araç isindiktan sonra bı yerde stop etseniz bı sure çalışmaz, siz hemen çalışıyor diyorsunuz,
Ve de bazen inadı tutar sabah akşam soğuk sıcak farketmez hiç calismaz.
- flitreleri değiştirin
- subap ayarı yaptırın
- boğaz kelebeğini temizletin
- egr valfini temizletin
-Bujiler çok uzun süredir degismiyorsa önce kontrol sonra vaadi geldiyse değiştirin.
Muhtemelen sorununuz düzelecektir. Düzelmez ise o zaman büyük durumlari birden fazla ustayla ihtişare yaparak ilerleyin..

Honda madness

Çok teşekkür ederim ben neredeyse hiç yaptırmadım subap ayarı. İlk iş masraf etmeden ona baktıracağım

Sübap ayarı tam soğuk motora yapılıp sonrasında bilgisayara bağlanıp devir tanıma (adaptasyon) yapılması gerekiyor. Yoksa verimli olmaz. Bu arada boğaz kelebeği de sökülüp temizleniyor.
Arabanın soğuması ve diğer tüm işlemler 4 saatten fazla sürüyor.

Sübap ayarı tam soğuk motora yapılıp sonrasında bilgisayara bağlanıp devir tanıma (adaptasyon) yapılması gerekiyor. Yoksa verimli olmaz. Bu arada boğaz kelebeği de sökülüp temizleniyor.
Arabanın soğuması ve diğer tüm işlemler 4 saatten fazla sürüyor.
Hocam subap için adaptasyona gerek yok sadece boğaz kelebeği için adaptasyon yapilir.
Aynen motorun tam soğuk olması lazım subap ayarı içinde,
Boğaz kelebeği de Yerinden Sökülüp temizlenmesi daha faydalıdır..

Honda madness

Geri