Civic 1.5 Turbo Manuel vites incelemesi - BenzinTV

Aracınız
Civic FK7 HB 2017
8 saniye mi:) 7,5 saniye altına iner zannetmiştim ama eski RS ile arasında sadece 0,1 saniye var:) cvt şanzımanlı RS yi beğenmeyip manuel vites olsa iyi olurdu diyenlere selamlar:) 0,1 saniye fark varmış:) o da vites geçişinde hata yapılmazsa. 44 kilogram hafif olması ve vitesin manuel olması arasında bu kadar fark varsa acaba HB sport plus 1600kg falan mı:)

9,2 litre yaktırmış gazladım ondandır diyor ama bunun çok altına pek ineceğini zannetmiyorum, zaten bu arabalar şehir içinde kısa mesafe sürüşlerde bu kadar yakar.

160000 liraya alınacak en ideal otomobillerden birisi olmuş tabi keyfini bilenlere.

Aracınız
8 saniye mi:) 7,5 saniye altına iner zannetmiştim ama eski RS ile arasında sadece 0,1 saniye var:) cvt şanzımanlı RS yi beğenmeyip manuel vites olsa iyi olurdu diyenlere selamlar:) 0,1 saniye fark varmış:) o da vites geçişinde hata yapılmazsa. 44 kilogram hafif olması ve vitesin manuel olması arasında bu kadar fark varsa acaba HB sport plus 1600kg falan mı:)

9,2 litre yaktırmış gazladım ondandır diyor ama bunun çok altına pek ineceğini zannetmiyorum, zaten bu arabalar şehir içinde kısa mesafe sürüşlerde bu kadar yakar.

160000 liraya alınacak en ideal otomobillerden birisi olmuş tabi keyfini bilenlere.
Yakın zamanda bir tanıdığım sıfır seat leon aldı 160 bin liraya. Araç dizel otomatik. Fiyat ilginç geldi, tüm fiyat listesine baktım benzinli otomatikte bu fiyata. Açıkçası ben leon'u bu paraya daha çok tercih edilebilir buluyorum.

SM-G900FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Bence 180bg'nin keyfini manuelle çıkartmak için çok çok mantıklı bir model (y)
Bildiğin küçük bir Type R aslında bu araç :) Hemde LPGli modellerle aynı fiyat seviyelerinde satılıyor.

Aracınız
Civic FD6 2010
sadece sedan gelmiş. hb kasa gelirse type-r body kit eklenir, çok da güzel olur.

Ad Soyad
Gökhan Bakkal
Aracınız
Civic FC5 2017
Eğer arabayı doldurmayacaksan, alıp stock bineceksen hiç bir mantığı yok manuel almanın.

Zaten fark kalkışta değil; 150km hızdan sonra ortaya çıkıyor.

Alana niye aldın demem, herkesin kendi keyfi.

Ama eminim çoğu kişi benim düşündüğüm gibi düşünüyordur ve otomatik vites arabanın konforuyla istediğin zaman performansın elinin altında olduğu bilmek yeter :)

S

Silinen üye 20336

Guest
1.5 Turbo motorun manuel vites ile performansına dair fikir edinme açısından güzel bir video olduğunu düşünüyorum (y)

Hocam videoyu izledim. Teşekkür ederim paylaşımınız için. ??

Testi yapan kişi bir kaç kez yeniden denedi ama hepsinde de 1.vitesten 2 ‘ye geçerken geç kaldı gibi sanki...

CVT ‘li Sedan 1.5T ‘nin 0-100 ‘ü 8,1 sn Honda Türkiye ‘nin internet sitesinde. Manuelin teknik verisini bulamadım. Testte 8,1 sn olduğu belirtilmiş.
Daha önce izlediğim forumda da paylaştığımı anımsadığım yurtdışında çekilmiş bir test videosunda da CVT ‘nin performansı törpülediği söylemlerini boşa çıkaracak türdendi manuelle arasındaki hızlanma farkı.
Velhasıl CVT ve manuel arasındaki hızlanma farkı seçimde etkili olacak bir fark değil...

CVT ‘nin 220 nm torku 1700-5500 d/d arasında sunulurken;
Manuel şanzımanın 240 nm torku 1900-5000 d/d arasında sunuluyor.
Bu da yakıt ve özellikle de düşük devirlerdeki canlılık hususlarında CVT lehine bir veri...

Manuel mi ? & Otomatik mi ?
Bu seçim tamamen keyfe kalmış elbette.
Benim şahsi fikrimse performans farkı yoksa ki kayda değecek kadar yok bu durumda tabiki otomatik vitestir. CVT ‘de sunulan paddle shift ‘te manuelle birebir aynı hazzı vermese de manuele benzer bir sürüş keyfi veriyor. ??

Dikkatimi çeken bir husus ise aynı donanım paketindeki 1.5T ‘nin CVT ve manuel şanzıman olanları arasındaki fiyat farkının 4 bin TL civarında olması...
CVT şanzıman fiyatının 40-50 bin TL civarlarında olduğu söylentileri ve yorumlarından sonra bu iki otomobilin satış fiyatları arasındaki fark çok uyumsuz olmuş...!
Bu durumda manuel şanzımanlı 1.5T ‘nin pahalıya satıldığını mı yoksa CVT arızasında ederinden çok daha fazla para isteyeceklerini mi düşünmeliyiz acaba... ?

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Dikkatimi çeken bir husus ise aynı donanım paketindeki 1.5T ‘nin CVT ve manuel şanzıman olanları arasındaki fiyat farkının 4 bin TL civarında olması...
CVT şanzıman fiyatının 40-50 bin TL civarlarında olduğu söylentileri ve yorumlarından sonra bu iki otomobilin satış fiyatları arasındaki fark çok uyumsuz olmuş...!
Bu durumda manuel şanzımanlı 1.5T ‘nin pahalıya satıldığını mı yoksa CVT arızasında ederinden çok daha fazla para isteyeceklerini mi düşünmeliyiz acaba... ?
Bence 3000 devir civarı kalksa bu kadar patinaja kalmadan daha iyi bir kalkış yapabilirdi. Genelde istenince güzel kalkış yapılamıyor bence, biraz doğal halinde kalkış yapması lazımdı :)
Şanzıman hususunda bence manuel şanzımanında sıfır yedek parça fiyatı otomatik gibi fahiş çıkacaktır, bence gerçekte Honda şanzımanlarını kendi ürettiği için otomatik şanzıman maliyeti manuellerden pek yüksek değildir :)
Ancak Honda Türkiye FD6dan beri manuel-otomatik şanzıman farkını özellikle düşük tutarak kullanıcısını otomatiğe yönlendiriyor, çünkü otomatik kullanıcılarının büyük çoğunlukla şanzımandan dolayı garanti hususuna önem verdiklerinin farkındalar ve ilk alımdaki fiyat düşüklüğünün geri dönüşünü servis kazançlarından kapatıyorlar. Bu hususu bana açıkça söyleyen bir servis müdürüydü. Dikkat ederseniz garantisi bitmiş araçlarda garantisi devam edenlerin nerdeyse yarısı fiyatına bakım kampanyalarını Honda Türkiye istediği zaman rahatça düzenleyebiliyor (Yazın FD6 için 490, FB7 için 650 tl'ye bakım kampanyaları mevcuttu).

Son düzenleme:
Aracınız
Civic FC5 2018
İkisi de alinmaz.Bukadar para verilip Manuel alinmaz çünkü hangi cagda yasiyoruz,otonom sürüş piyasaya çıkacak neredeyse?
Otomatik alinmaz cvt ile sürüşü heyecansiz.
Benzin fiyati belli...
Gene de satılır,honda yılı kurtarır.
İşte honda boyle boyle oyaliyo bizi!

Geri