Civic Almaya Niyetlendim

Aracınız
Diğer Markalar
Herkese selam öncelikle. İlk postum olacak bu :)

Şu anda Clio 0.9 tce kullanmaktayım. Memnuniyetsizliklerim; otomatik vites olmaması ve biraz küçük gelmesi :) Tabii bunların hepsini bilerek aldım ama ilk arabamız olduğu için çok sorun etmedik. Eşimin de rahat kullanabileceği, benim de keyif alabileceğim bir araba bakıyorduk. İkimiz de Civic'i gördüğümüzde işte budur dedik. Aklımda Civic 1.5L VTEC Turbo Sport+ var. Birkaç sorum var, tek tek yazayım.

1- İstanbul, Bursa, İzmir, Aydın aracı bu illerden alabilirim. Bu illerde hangi servis/satış ofisini tavsiye edersiniz? Clio'yu alırken 10-12 bayii aradım ve iyi ki aramışım çok ciddi indirimle aldım. Aynısını uygulayacağım ama fikir de almak istedim.
2- 2018 öncesi modellerde yağ problemi varmış. Yeni modellerde devam etmiyor diye biliyorum. Doğru mudur?
3- Yakıt okuduğum kadarıyla benim 0.9tce kadar olacak. Çok basan birisi değilim ama arada bir ufak şımarıklıklarım da olmuyor değil. Sorun yaşarsın dediğiniz bir konu var mı?
4- Bu rakamlara alınabilecek daha düşük donanımlı ve performanslı ford focus da var. Aslında görüntü olarak bu da hoşuma gidiyor ama bayağı bir şey kırpılıyor.
5- Genel olarak tüm fikirlerinize de açığım.

Sevgiler..

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Foruma hoşgeldiniz :) Forum kuralları gereği linkteki tanışma başlığında kendinizi kısaca tanıtırsanız seviniriz :) https://www.civictr.com/threads/yeni-ueyelerin-tanisma-mesaji-nasil-olmalidir.99/

Sorularınız için forumda ilgili konu başlıklarını incelerseniz cevapları detaylıca bulabilirsiniz, ben kendimce kısaca bilgi verirsem,
1- Aynı alım sistemi Honda içinde geçerli, ulaşabileceğiniz kadar bayiye ulaşıp en düşük vereni bulmaya çalışın :)
2- Yağ problemi olarak belirttiğiniz husus tam anlamadım ama bir dönem soğuk motorda yağ çubuğundan benzin kokusu mevcuttu, şu anda bu hususla ilgili pek geri dönüş yok gibi. Yağ pompası ile ilgili bir dönem sorun konuşuldu ama o konuda da son zamanlarda bir geri dönüş olmadı, ilgili konu linklerini buraya bırakıyorum, inceleyip kararınızı verebilirsiniz.
3-Yakıt konusu biraz gaza yüklenmeyle alakalı, ilgili konuyu incelemeniz daha faydalı olacaktır,
4-Bu karar tamamen size bağlı :)
5-Genel olarak güncel kasa Civic konusunu incelemenizi öneririm, kullanıcı yorumları ve geri dönüşlerine göre kararınızı verirsiniz.

Son düzenleme:
Aracınız
Civic FK7 HB 2017
Civic i nerden satın aldığınız çok önemli değil, hepsi aynı Civic :), o yüzden kafanıza en çok yatan bayiden alın en iyisi o olur, 2018 öncesi modellerde yağ sorunu yok, çok sıkıştırınca yada sıcakken rölantide bekletmeden motoru susturursanız kısa süre sonra yağ uyarısı verir, bence tek sebep yağ sıcaklığını yükseltmek, bunun dışında motor yağı serin tutulduğu sürece yağ lambası yanmıyor.

Civic 1.5 turbo Clio 0.9 tCe den az yakar, zaten kullanınca göreceksiniz. Özellikle şehirler arası yolda 100km yi 80km/s sabit hızla 3.9 litre ile gidersiniz, şehir içi 7-9 litre arası harcar.

Ford satın alırsanız bir kere içine sığmazsınız, otomatik şanzımanın tuhaf arızaları ile uğraşırsınız, Ford un Honda ya göre en büyük avantajı satış politikasıyla her gelen müşteriyi ikna edebilip araba satabiliyor olması ve satış sonrası garantiden ilgileniyor gibi yapması Honda da bu yok, zorla alır gibi alırsınız garantiden burun kıvırma durumları çok yaşanır ama Ford a göre daha az problem yaşayacağınız için lazım olmaz. Birde yedek parça fiyatlarıdır Ford un bineklerinin servis bakımları Honda dan bir tık daha ucuz.

Genel fikir vermek gerekirse eğer daha önce CVT şanzıman kullanmadıysanız hızlanırken gaza yedire yedire basmayı ve durduğunuz yerden ilk kalkışta dipgaz yapmamayı alışkanlık edinmeniz lazım çünki CVT bunlara güzel tepki vermiyor motor bağırır gitmez o esnada yaktığınız benzine yazık şanzımanın ömründen de çalar, ama gaza yavaş basarsanız ziyadesiyle kaidesiyle pürüzsüz harika yürür.

Honda servisleri Renault servislerine göre X2 X3 daha pahalıdır hazırlıklı olmanızı öneririm, motor yağı Renault daki gibi Elf getirip doldurmuyorlar özel motor yağı özel şanzıman yağı gibi detaylar var ve motor yağı 300-400 lira şanzıman yağı ise 800-900 lira civarındadır Honda da ve her 10000km de motor yağı her 20000km veya 24 ayda şanzıman yağı mutlaka değiştirilir. Uzun lafın kısası Honda nın bir bakımı 1600-2500 liradır Renault Clio nun bir bakımı 800-1200 liradır.

Honda ya kaskosuz kesinlikle binilmez, bir ön cam 2600 lira bir ön tampon yaklaşık 4500 lira, 20km hızla başka bir cisime ufak bir çarpma size en az 15000 liraya patlar.

Şu dönemde Civic satın alıpta kafaya takılacak en son şey donanımı:) Cam tavan ve adaptif süspansiyon sistemi Sport Plus ta ekstra ağırlık yapar 0-100 8.4 saniyedir normal Sport modelde bu değer 8.2 saniye ve ondan daha hafif ve daha ince lastikleri olan RS de ise bu değer 8.1 saniyedir, yakıt tüketimi aero ve yola tutunma özellikleri hepsinde farklıdır, otomobilin sahip olduğu karakteristik yapısının sağladığı sürüşten mi zevk almak istiyorsunuz? yoksa sakin bir sürüşü tercih edip hayatı biraz daha kolay hale getirmeye yarayan birkaç parça elektronik ve estetik parçalarla süslü olan donanımlardan mı? buna karar vermeniz gerekir. Ondan sonra Sport, Sport plus yada sedan RS hangisi size uyarsa :) boşuna çok para vermeyin diye yada sonradan plus modeli keşke alsaydım diye pişman olmadan karar vermiş olmak adına belirtmek istedim.

Aracınız
Civic Type R
Civic i nerden satın aldığınız çok önemli değil, hepsi aynı Civic :), o yüzden kafanıza en çok yatan bayiden alın en iyisi o olur, 2018 öncesi modellerde yağ sorunu yok, çok sıkıştırınca yada sıcakken rölantide bekletmeden motoru susturursanız kısa süre sonra yağ uyarısı verir, bence tek sebep yağ sıcaklığını yükseltmek, bunun dışında motor yağı serin tutulduğu sürece yağ lambası yanmıyor.

Civic 1.5 turbo Clio 0.9 tCe den az yakar, zaten kullanınca göreceksiniz. Özellikle şehirler arası yolda 100km yi 80km/s sabit hızla 3.9 litre ile gidersiniz, şehir içi 7-9 litre arası harcar.

Ford satın alırsanız bir kere içine sığmazsınız, otomatik şanzımanın tuhaf arızaları ile uğraşırsınız, Ford un Honda ya göre en büyük avantajı satış politikasıyla her gelen müşteriyi ikna edebilip araba satabiliyor olması ve satış sonrası garantiden ilgileniyor gibi yapması Honda da bu yok, zorla alır gibi alırsınız garantiden burun kıvırma durumları çok yaşanır ama Ford a göre daha az problem yaşayacağınız için lazım olmaz. Birde yedek parça fiyatlarıdır Ford un bineklerinin servis bakımları Honda dan bir tık daha ucuz.

Genel fikir vermek gerekirse eğer daha önce CVT şanzıman kullanmadıysanız hızlanırken gaza yedire yedire basmayı ve durduğunuz yerden ilk kalkışta dipgaz yapmamayı alışkanlık edinmeniz lazım çünki CVT bunlara güzel tepki vermiyor motor bağırır gitmez o esnada yaktığınız benzine yazık şanzımanın ömründen de çalar, ama gaza yavaş basarsanız ziyadesiyle kaidesiyle pürüzsüz harika yürür.

Honda servisleri Renault servislerine göre X2 X3 daha pahalıdır hazırlıklı olmanızı öneririm, motor yağı Renault daki gibi Elf getirip doldurmuyorlar özel motor yağı özel şanzıman yağı gibi detaylar var ve motor yağı 300-400 lira şanzıman yağı ise 800-900 lira civarındadır Honda da ve her 10000km de motor yağı her 20000km veya 24 ayda şanzıman yağı mutlaka değiştirilir. Uzun lafın kısası Honda nın bir bakımı 1600-2500 liradır Renault Clio nun bir bakımı 800-1200 liradır.

Honda ya kaskosuz kesinlikle binilmez, bir ön cam 2600 lira bir ön tampon yaklaşık 4500 lira, 20km hızla başka bir cisime ufak bir çarpma size en az 15000 liraya patlar.

Şu dönemde Civic satın alıpta kafaya takılacak en son şey donanımı:) Cam tavan ve adaptif süspansiyon sistemi Sport Plus ta ekstra ağırlık yapar 0-100 8.4 saniyedir normal Sport modelde bu değer 8.2 saniye ve ondan daha hafif ve daha ince lastikleri olan RS de ise bu değer 8.1 saniyedir, yakıt tüketimi aero ve yola tutunma özellikleri hepsinde farklıdır, otomobilin sahip olduğu karakteristik yapısının sağladığı sürüşten mi zevk almak istiyorsunuz? yoksa sakin bir sürüşü tercih edip hayatı biraz daha kolay hale getirmeye yarayan birkaç parça elektronik ve estetik parçalarla süslü olan donanımlardan mı? buna karar vermeniz gerekir. Ondan sonra Sport, Sport plus yada sedan RS hangisi size uyarsa :) boşuna çok para vermeyin diye yada sonradan plus modeli keşke alsaydım diye pişman olmadan karar vermiş olmak adına belirtmek istedim.
Şahsım adına Cvt hariç çok güzel özetlemişsiniz ??

Aracınız
Civic FC5 2020

Hocam herşeye eyvallah ta uzun yolda 80 km hız ile yol bitmez 110-120 sabit iyidir

2015 FB7 eco elagance
2020 Fc5 Eco Executive

Aracınız
Civic FK7 HB 2019
2018 civic sport+ kullanıcısıyım. İlla civic olacaksa hb kasayı tavsiye ederim.

Aracınız
Civic ES7 2002
Evet HB Vtec turbo gayet keyifli. Kırmızısıda bi güzel valla.. :)

Aracınız
Civic FK7 HB 2017
Hocam herşeye eyvallah ta uzun yolda 80 km hız ile yol bitmez 110-120 sabit iyidir

2015 FB7 eco elagance
2020 Fc5 Eco Executive
300-400km lik uzun yolda yolu tamamlamak adına uzun süre 175-160km gibi hızlarda sürdüm, elbette otoban, bütün yasakların kalktığı bölgelerde pahalı ve paralı yolda yalnızdım, çok hızlı giderken sürekli tetikte olmaktan sürekli dikkatimi vermekten yoruluyorum zaman zaman en sağa geçip 80km hıza inip dinlendiğim oluyor.

albatroslar gibi, uçarken uyudukları söylenir.

Bu şartlarda 6.2 - 6,3 litre / 100km yakıyor, çünki civic aerodinami konusunda çok iyi

ancak 30-40km kadar mesafe gidecek isem bazen eğlencesine tüketim mücadelesine giriyorum, 100km de 4 litreleri görmek hayal değil.

Aracınız
Civic aracım yok
Hocam Honda hb sport plus için hangi bayi en düşük fiyatı veriyorsa lütfen yazın. Ankara bayileri adamın sinirini zıplatıyor inadına Ankaradan almayacağım. Fiyat araştırma sonucunuzu lütfen bizimle paylaşın

Geri