Civic FB7 Civic FB7 için Fren Balata ve Disk Tecrübeleri

Aracınız
Kaza fenaydı ya. Arkadan fena geçirdi. Annemle, kardeşim vardı bir de yeğenler. Arkadan vurunca ben de öndekine vurdum sert. Ön arka tampon gitti, sağdaki fıskiye ve sis farı camı kırık. Kaputta az bi uçtan yamulma ve kayma var.
Arka tampon ve bagaj kapağı gitti. Bugün verdim servise. Değişim olcak epey bir hasar kaydı geçecek ama kasko indirimim olacak seneye inşallah suçlu değilim. Can sıkıcı bi durum yok genel olarak.

Geçmiş olsun hocam, Allah büyüğünden korusun.

Redmi Note 9S cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Sağ olun arkadaşlar. Lastik ve frenin önemi büyük. Bunları iyi seçmekte fayda var.

Aracınız
Civic FB7 2012
Benim araç 2016 42binde servis hem ön hem arka azalmış 10bin götürmez dedi frene bastıkça önde titreme yapıyor Disk yamulmuş ama ben dikkat ediyorum sıcakken yıkatmamaya genede yamuldu serviste sadece balatalar 2000 TL ye yakın diski torna düzeltir mi bilmiyorum erken bitti gibi geldi 88 binde değiştirenleri görünce ☹️ Yaza kadar idare edip değiştireceğim

Bizim araçlarda balata aşınma ikaz yayı var. Balatanın kenarından 2.5 mm yanına geliyor. Balata 2.5 mm kalınca bu yay DİSK’e değiyor ve tiz bir ses çıkıyor buradan zaten değişim zamanı geldiğini anlıyorsunuz.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FB7 2012
Evet. Hatta önceki frenlerimin fren davranışı sizin orjinallerde kullandığınız tabirle birebir uyuyor. Yani o ilk ısırma olayı yoktu asla. Ne kadar ekmek o kadar köfte styla aynen devam etti davranış:)

Kaza fenaydı ya. Arkadan fena geçirdi. Annemle, kardeşim vardı bir de yeğenler. Arkadan vurunca ben de öndekine vurdum sert. Ön arka tampon gitti, sağdaki fıskiye ve sis farı camı kırık. Kaputta az bi uçtan yamulma ve kayma var.
Arka tampon ve bagaj kapağı gitti. Bugün verdim servise. Değişim olcak epey bir hasar kaydı geçecek ama kasko indirimim olacak seneye inşallah suçlu değilim. Can sıkıcı bi durum yok genel olarak.

İsmail bey geçmiş olsun.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Aracınız
FB7 için kronik disk yamulması gibi bir durumu forumda hiç duymadım açıkçası :unsure:
Var hatta YouTube da bir arkadaş bahsetmiş ben balatanın bitmesini sorun etmiyorum disk yamuldu daha önce başıma geldiği için hiç yolda araç yıkatmam Marmaris’e giderken çok ısındı yokuş iniyordum hatta tak tak ses geliyordu frenlerden çok ısındığından

Aracınız
Var hatta YouTube da bir arkadaş bahsetmiş ben balatanın bitmesini sorun etmiyorum disk yamuldu daha önce başıma geldiği için hiç yolda araç yıkatmam Marmaris’e giderken çok ısındı yokuş iniyordum hatta tak tak ses geliyordu frenlerden çok ısındığından
Hocam 100.000 e kadar arabanın ne diskini tornalattım ne balatasını değiştirdim. Freni mümkün olduğunca az kullanmaya çalışırım. Alışkanlık. Ama 40.000 de balata bitirip disk değiştiren de var. Bu olay, arabayı kullanım tarzınıza göre değişiyor. Kronik olduğunu düşünmüyorum.

Redmi Note 9S cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Istanbul avrupa yakasinda arka balatalari degistirmek icin yer ariyorum ama aradiklarim marka vermiyor :/ alman mali deyip gecistiriyor. Arka balata degisimine 380-400 civari istiyorlar genelde. (servis 750 istedi)

Tavsiye edebileceginiz bir yer var midir acaba? Uzun yola cikicam 3 gun sonra, cok mutesekkir olurum

bLind

Özel Üye
Aracınız
Civic FB7 2013
@m2hamid hocam benim önceki balatalar -ön valeo ve arka trw- idi biliyorsunuz. Bu yaz da Karadeniz turu yaptım ki balatalar 50bini devirmişti. Artvin karagöl ve maral şelalesine çıktım. 2 bin metre falan rakım. İnişi bilen bilir hep virajlı ve kısmen dik. Sürekli fren fren... Bir kaç araç bu şekilde balata yakmıştı, yanlarından geçince kokusunu alabiliyordum. Kimisi de kenarda durmuştu iş ciddiydi minibüslerde. Bunun gibi 2-3bin rakımlı inişler daha yaptım uzungöl tarafında ve Rize Çamlıhemşinde. Balatalar harika iş çıkarmışlardı. Dik yokuşlardan inerken çabuk hızlanıp, çok çabuk istediğim hıza düşmüşlüğüm çok oldu. Asla koku vs. gelmedi ya da herhangi bir performans düşüklüğü yaşamadım. Bu gibi yolculuklar ben her sene yaparım. Balata konusunda tecrübeler de önemli bu noktada. Piysada çok fazla çeşit var ve yeni balata alacaklar da belli bir noktada kararsızlığa düşüyor doğal olarak.

Tatilden gelince balataların artık sonuna geldiğinin farkına varmıştım bir kaç tecrübemden dolayı ve yeni balata sipariş verdim ama gelmedi. Valeo alamadığım için üzülmüştüm. Blueprint aldım ve çok memnunum şimdiye kadar. Yoğun bir testim olmadı daha öncekiler gibi ancak çok ani frenajlarım oldu. Hep oluyor İstanbul'da olmaması imkansız. En son cumartesi günü kazaya karıştım işte aniden durdu trafik ve önümdeki araç da şap diye durdu ben de öyle durdum ama arkadaki duramadı ve zincirleme 4 araç girdi birbirine. Her neyse sonuçta ben durdum ve öndeki duran araçla aynı performansı sergiledim (S350). Blueprint iyi yani ?
Geçmiş olsun keşke bende böyle tatsız olaylara sizin gibi pozitif yaklaşabilseydim sizden daha çok canım sıkıldı gibi :(

Geri