Civic FB7 Civic FB7 için Fren Balata ve Disk Tecrübeleri

Aracınız
Civic FB7 2013
Diskleriniz dış etkenler sebebiyle (su birikintisi, sicakken yıkama) çarpılmış, daha öncesinde başıma geldi. Bu nedenle dik inişlerde pedalda titreme frenleme de güçsüzlük çabuk ısınma gibi sorunlar meydana gelmektedir. Disklerinizde çatlak vs. Yoksa tornalattirarak belirli bir süre yeni balata takarak kullanabilirsiniz.
Hocam Manisa Akhisar'a gittim 2 ay önce. Gece yolculuğu dönüşünde 200 km hızdan sonra yolda ne olduğunu anlamadığım malzeme (erimiş asfalt gibi) tekerleklere yapışım arabaya atmaya başladı. Benzinliğe girip 2-3 posta makineyle tekerlekleri yıkadım. Sanırım o zaman zarar verdim.

Emirbey26

0
Yönetici
Ad Soyad
Emirbey26
Aracınız
Civic FB7 2015
Gönlüm kaydı bu kombine. Ön diskler + balata 650 TL ve çok makul. Toz yok diyorsunuz ve kullanıcı yorumu çok önemli. Direkt bu ürünleri mi alsam?
Tercih sizin hocam. Ben sadece forum sakinlerine bilgi, fikir olması açısından yazdım. Ne TRW, ne kale, ne blueprint ne brembo ile bir anlaşmam yok :) fiyat performans olarak kullanabilirsiniz.

Emirbey26

0
Yönetici
Ad Soyad
Emirbey26
Aracınız
Civic FB7 2015
Hocam Manisa Akhisar'a gittim 2 ay önce. Gece yolculuğu dönüşünde 200 km hızdan sonra yolda ne olduğunu anlamadığım malzeme (erimiş asfalt gibi) tekerleklere yapışım arabaya atmaya başladı. Benzinliğe girip 2-3 posta makineyle tekerlekleri yıkadım. Sanırım o zaman zarar verdim.
Olabilir hocam. Sicakken disklere su tutmamak lazım.

Aracınız
Civic FB7 2013
Olabilir hocam. Sicakken disklere su tutmamak lazım.
Çok fazla konu okudum ve çok fazla ürün inceledim. Açıkçası kullanım tecrübenizden yola çıkarak memnuniyetinizi göz önünde bulundurup trw disk + kale balata alıcam. Memnun kalmazsam bile 650 TL çok bişi değil :)

İlginiz için teşekkür ederim.

Bir de serviste aracın ön solundan gelen direksiyonu tam sağ ve tam sol yaptığımda duyduğum sesi kontrol ettirdim. Özellikle hafif rampada geri çıkarken ses yükseliyordu. Düz yolda kullanımda da aynı ses var. Seri ve tıkır tıkır. Servis aks sorunu dedi ve aks değişimi yapılmasını önerdi. Sadece aks için 20.000 TL fiyat çıkardılar. İşçilik hariç.

Emirbey26

0
Yönetici
Ad Soyad
Emirbey26
Aracınız
Civic FB7 2015
Çok fazla konu okudum ve çok fazla ürün inceledim. Açıkçası kullanım tecrübenizden yola çıkarak memnuniyetinizi göz önünde bulundurup trw disk + kale balata alıcam. Memnun kalmazsam bile 650 TL çok bişi değil :)

İlginiz için teşekkür ederim.

Bir de serviste aracın ön solundan gelen direksiyonu tam sağ ve tam sol yaptığımda duyduğum sesi kontrol ettirdim. Özellikle hafif rampada geri çıkarken ses yükseliyordu. Düz yolda kullanımda da aynı ses var. Seri ve tıkır tıkır. Servis aks sorunu dedi ve aks değişimi yapılmasını önerdi. Sadece aks için 20.000 TL fiyat çıkardılar. İşçilik hariç.

Ben buradan almıştım hocam. 4 disk 4 balata

Aracınız
3 bin km. önce montajını yapmış olduğum TRW disk ve kale balata takımı ile ilgili son durumu belirtmek istiyorum. Disk ve balatalardan yana hiçbir sorun yok. Balatalar toz çıkarmıyor. Cızırtı, ses, titreme vs. hiç birisi yok. Fren tutuşu çok iyi.
Benim gönlüm de bu yorumdan sonra bu kombine kaydı gibi. Vakti geldi geçiyor benim de disk balatanın. Arabadaki sorunu halledince inşallah buna gelecek sıra.

Aracınız
Bilgi güncellemesi paylaşmak istedim, balatalar durmaya yakın ötüyor, ancak ötmeyi cam açıksa duyabiliyorsunuz cam kapalı ise ses gelmiyor
Frenleme hissi konusunda şimdilik bir sorunla karşılaşmadım. Toz olarak ise Blueprint'e göre daha az toz bırakıyor. Ömür olarak ne kadar gider bilmiyorum ama fiyatı da gözönüne alındığında Blueprint ADH24250 şu aşamada bence daha mantıklı.
Güncelleme için teşekkürler hocam.

Aracınız
Civic FB7 2015
Merhabalar, aracım (2015 fb7) için mutluhandan 4 disk + balata fiyatı aldım işçilik dahil 3600tl fiyat verdiler. Bir de Bosch yetkili servisinden fiyat aldım işçilik dahil 1700tl yalnızca ön diskleri başka bir marka takacağız dediler gelince elimizde ki markaları söyleriz istediğinizi takarız dediler. Siz hangisini tavsiye edersiniz? Başka bir seçeneklere de açığım.

Aracınız
Civic FB7 2015
Merhabalar, aracım (2015 fb7) için mutluhandan 4 disk + balata fiyatı aldım işçilik dahil 3600tl fiyat verdiler. Bir de Bosch yetkili servisinden fiyat aldım işçilik dahil 1700tl yalnızca ön diskleri başka bir marka takacağız dediler gelince elimizde ki markaları söyleriz istediğinizi takarız dediler. Siz hangisini tavsiye edersiniz? Başka bir seçeneklere de açığım.
Ek olaraktan n11'de trw disk takımı 721tl valeo balata takımı 340tl olarak da düşündüm

Aracınız
Civic FB7 2012
belki benim yaşadığım sorunu yaşayan arkadaş olursa yardımcı olmak amacıyla yazıyorum.

yaşadığım problemin nedeni balatalarmış. balatalar bitmeye yaklaştığı için - hareket halindeyken bile- disklere sürtme yapıp ses çıkarabiliyormuş.

yeni fren balatalarını ön-arka valeo aldım. şu an için değerlendirme yapmaya biraz erken olabilir ama yaklaşık 100 km yol yaptım ve fren tutuşu baya iyi. araç anında tepki veriyor. fren bırakınca gelen sesi duymadım. tozlanma için ilerde tekrar bilgilendirme yaparım. ön arka sete toplam 360 TL ödedim.
valeo markasını kullanalı yaklaşık 1,5 ay oldu. balatalar ( fazla olmasa da) tozlanma yapıyor, freni bırakınca gelen "kırt" sesi gelmeye başladı. frenleme hissi iyi.

Geri