Civic FC5 Civic FC5 50.000 km bakımı

Ad Soyad
Suat Tanar
Aracınız
Civic HB 9. Jen.
Benden once Damla bakimliydi.Bende oradan devam ediyorum.60.000 km bakimi sanziman yagı dahil 2000 tutar denildi.O kadar kötü değil.

Merhaba bugun civic fc5- eco 2017 model aracımın 50.000 bakımını yaptırdım. Filtreler, yağ ve buji değişimi toplam 1900 TL ödedim.

İlgili servis danışmanı subap ayarının da yapılması gerektiğini söyledi. Ancak vakit olmadığı için yapılmadı. Aracımda herhangi bir ses yada performans kaybı yok şuan için.

Merak ettiğim sorular şunlar ;

-Subap ayarı kaç bin km de yapılmalı ( Aracımın Kullanım klavuzunda 120.000 km olarak görünüyor)
-Bu ayarın gereğinden önce yapılmasının bir zararı var mı ? Fabrikasyon gibi bir ayar olmayacak sonuçta.
-Bu işlem ne kadar sürüyor. Aracımın serviste 1 gün kalması gerektiği söylendi ve aracı aktif kullandığım için böyle bir imkanım yok. Ayrıca nedense tek uygun günüm olan Cumartesi günü için bu işi yapamayacaklarını belirtiyolar. Bu da bir iş değilmi neden sadece hafta içi yapılıyor

Konu hakkında bilgisi olan varsa paylaşırsa hepimiz öğrenmiş oluruz.

Şimdiden teşekkürler,

Aracınız
Civic FC5 2019
Merhaba bugun civic fc5- eco 2017 model aracımın 50.000 bakımını yaptırdım. Filtreler, yağ ve buji değişimi toplam 1900 TL ödedim.

İlgili servis danışmanı subap ayarının da yapılması gerektiğini söyledi. Ancak vakit olmadığı için yapılmadı. Aracımda herhangi bir ses yada performans kaybı yok şuan için.

-Subap ayarı kaç bin km de yapılmalı ( Aracımın Kullanım klavuzunda 120.000 km olarak görünüyor)
-Bu ayarın gereğinden önce yapılmasının bir zararı var mı ? Fabrikasyon gibi bir ayar olmayacak sonuçta.
-Bu işlem ne kadar sürüyor. Aracımın serviste 1 gün kalması gerektiği söylendi ve aracı aktif kullandığım için böyle bir imkanım yok. Ayrıca nedense tek uygun günüm olan Cumartesi günü için bu işi yapamayacaklarını belirtiyolar. Bu da bir iş değilmi neden sadece hafta içi yapılıyor

Şimdiden teşekkürler,
Benim aracıma 40 binde subap ayarı yapmışlardı, ve yapan çorlu nitko bayisi contayi iyi takmadığı için kartele de yağ damlamisti 50 bin bakıma girdiğimde. Ücretsiz conta değişimi yapmışlardı ve motora pek zarar vermedigini söylemişlerdi.

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001

Şimdiden teşekkürler,
> Bakımlı aracınızı güzel günlerde kullanın. Bujileri çok erken değiştiriyorlar. Forumda 100.000 kilometre kullananlar var. Eski bujileri almanızı önerirdim.
> Subap ayarı için motorun soğuması gerekiyor. Yoksa ayar işi 10 dakikalık bir durum. Çok mu acil? Hayır değil. Alt kasa civic'ler ile benzer motor yapısına sahip olduğu için 40.000 kilometre subap ayarı için uygun görüyoruz. 120.000 kilometre olan benzin için verilen değeridir.
> Sizin için şu tarz bir durum izlenebilir. Sabah servise bırakırsınız. Akşam iş çıkışı alabilirsiniz. Veya başka biri alıp sizide işten almaya gelebilir.
> Subap ayarında külbütör contasını hemen değiştirmek isteyebilirler. İkinci subap ayarında değiştirmenizi öneririm.
> Doğru ölçüyü bildikten sonra özel serviste subap ayarı yapabilir.

Ben fb7 aracımı 93 binde sattım lpgliydi. Hiç subap ayarı yaptırmadım. Bence araçta geç çalışma aşırı yakıt harcama veya başka anormal bi durum yoksa subap ayarı yaptırmayın. Boşuna masraf ve boşuna yağ kaçak riski. Ersavaş yetkili bayinde bi ustaya sorduğumda sorun belirtisi olmayınca yapılmamasında bi sakınca olmadığını söylemişti.

Merhaba açıklama ve bilgilendirmeleriniz için teşekkür ederim.

-Bujileri muhtemelen vermişlerdir ama eski filtreler ile birlikte hiç bakmadan çöpe attım malesef bilsem alırdım
- Subap ayarı yapıldığında bazı arkadasların şikaytleri olduğunu gördüm yağ kaçırma gibi vs. Ama yapılması gerekiyorsa yetkili serviste yaptırmayı tercih edeceğim
- Sürekli gittiğim yetkili servisinde yaptırmak istiyorum bu işlemi ( Farklı bir şehirde bu servis) Cumartesi günü randevu alıp gitmek istiyorum sabah bırakıp akşam alabilirim böylece. Ama Cumartesi günleri yoğun olduğumuz için bu işlemi yapamıyoruz diyorlar. Bu da bir iş değil mi ? Randevu neden alamıyorum bu işlem için herhangi bir Cumartesi gününe anlayamıyorum açıkçası.

@h.k_Ahmed

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Merhaba açıklama ve bilgilendirmeleriniz için teşekkür ederim.

-Bujileri muhtemelen vermişlerdir ama eski filtreler ile birlikte hiç bakmadan çöpe attım malesef bilsem alırdım
- Subap ayarı yapıldığında bazı arkadasların şikaytleri olduğunu gördüm yağ kaçırma gibi vs. Ama yapılması gerekiyorsa yetkili serviste yaptırmayı tercih edeceğim
- Sürekli gittiğim yetkili servisinde yaptırmak istiyorum bu işlemi ( Farklı bir şehirde bu servis) Cumartesi günü randevu alıp gitmek istiyorum sabah bırakıp akşam alabilirim böylece. Ama Cumartesi günleri yoğun olduğumuz için bu işlemi yapamıyoruz diyorlar. Bu da bir iş değil mi ? Randevu neden alamıyorum bu işlem için herhangi bir Cumartesi gününe anlayamıyorum açıkçası.

@h.k_Ahmed

> Subap ayarı sonrası yağ kaçak sebebleri: Conta kötü ise değişmeli. Conta koyulan yer ise temizlenip az miktar ısıya dayanıklı silikon sürülmeli, kapak vidalarını düzgün sıkmalı. Yalama olursa kaçırır. Sıkma Tork değeri önemli. İşte serviste araç başında olmak zor.
> Conta değişimi için kafam rahat olsun derseniz olur. Sonradan yağ kaçağı olursanız servise kükreme hakkınız olur. :)
> Hafta sonu istememesinin sebebi aracın uzun süre serviste kalması olabilir. Yeride küçük ise almak istemiyor da olabilir. Aslında aracı life almaya bile gerek yok. Kapağı aç kenarda uslu uslu dursun. Hayırlısı hocam inşâallah yardımcı olurlar.

> Subap ayarı sonrası yağ kaçak sebebleri: Conta kötü ise değişmeli. Conta koyulan yer ise temizlenip az miktar ısıya dayanıklı silikon sürülmeli, kapak vidalarını düzgün sıkmalı. Yalama olursa kaçırır. Sıkma Tork değeri önemli. İşte serviste araç başında olmak zor.
> Conta değişimi için kafam rahat olsun derseniz olur. Sonradan yağ kaçağı olursanız servise kükreme hakkınız olur. :)
> Hafta sonu istememesinin sebebi aracın uzun süre serviste kalması olabilir. Yeride küçük ise almak istemiyor da olabilir. Aslında aracı life almaya bile gerek yok. Kapağı aç kenarda uslu uslu dursun. Hayırlısı hocam inşâallah yardımcı olurlar.
Servisten tekrar aradılar istersem önümüzdeki hafta Cumartesi subap ayarı için gidebileceğimi söylediler :)
Sizce yaptırmalı mıyım bu işlemi ? Aracım 50.000 km de fabrikasyon lpgli
Yaptırmak sağlıklı olacaksa haftasonu gidip yaptırabilirim.
Yorumlarınızı bekliyorum :)

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Servisten tekrar aradılar istersem önümüzdeki hafta Cumartesi subap ayarı için gidebileceğimi söylediler :)
Sizce yaptırmalı mıyım bu işlemi ? Aracım 50.000 km de fabrikasyon lpgli
Yaptırmak sağlıklı olacaksa haftasonu gidip yaptırabilirim.
Yorumlarınızı bekliyorum :)
Kendi aracımı bu kilometreden önce subap ayarı yaptırdım. Yarıdan fazlasında subap sıkması vardı. Ben bu yüzden tavsiye ederim. Ayar yapan ustaya kaç adet subap sıktığını sorup öğrenebilirseniz bozukluk katsayısınız az çok belli olur. İlk olarak egzos tarafı bozulur. Lpgde sakin kullanım yavaş bozar, yüksek devir kullanım daha hızlı bozar.

Kendi aracımı bu kilometreden önce subap ayarı yaptırdım. Yarıdan fazlasında subap sıkması vardı. Ben bu yüzden tavsiye ederim. Ayar yapan ustaya kaç adet subap sıktığını sorup öğrenebilirseniz bozukluk katsayısınız az çok belli olur. İlk olarak egzos tarafı bozulur. Lpgde sakin kullanım yavaş bozar, yüksek devir kullanım daha hızlı bozar.
Subap ayarı yaptırmadan önce araçla ilgili bi şikayetiniz varmıydı? Subap ayarı yapılınca değişen bir şey oldu mu? Yapılmazsa ne zararı olur? Bende yakında bakıma gidecem aracım 50 binde onun için soruyorum. önceki aracımda hiç yaptırmadım(fb7) 93 binde sattım. Ama şahsi fikrim bu kilometrelerde gereksiz gibi

Geri