Civic FC5 Civic FC5 Gaz yememe ve stop etme sorunu

NoFeaR

0
Ad Soyad
Turgut
Aracınız
Civic FC5 2016
Merhaba arkadaşlar,

42.000 km de Fc5 aracımda, yaklaşık 2 aydır gaz yememe, gazdan ayağımı çektiğimde devir göstergesinin 1 in çok altına düşmesi sonucu stop etme gibi sorunlar yaşıyorum. Bu problemi bazen hareket halinde iken ayağımı gazdan çektiğim zaman da yaşıyorum, bu şekilde 40 km hızla giderken stop ettiği de oldu.

Çözüm kısmına gelir isek sorun henüz çözülmedi. Yapılan işlemleri yazıyorum, lpg enjektörleri ve regülatör değişti. Lpg parçaları beklenirken aracı 10 gün kadar benzinde kullandım sorun devam ediyordu. Lpg parçaları montaj yapılırken servis aracı tekrar kontrol etti, sorunun subap ayarından olabileceği söylenildi ve araca subap ayarı yapılarak araç teslim edildi. Aracın arızası devam ettiği için tekrar servise gittim, test sürüşüne çıktık ancak test sürüşü esnasında araç hiç bir sorun çıkarmadı. Şu anda arıza halen devam ediyor, önümüzdeki hafta tekrar servise gideceğim. Servisin vermiş olduğu bilgiye göre bilgisayarda araç hiç bir arıza göstermiyor. Durum bu şekilde çözüm önerisi olan var ise yazarsa sevinirim.

mturker

Özel Üye
Yaz geliyor, sorun yine ortaya çıkacaktır :)
Son durumunu merak edenler için yazayım benim aracın garantisi bitti arızanın peşini bıraktım. Sorun Temmuz ayı gibi başlıyor Eylül gibi bitiyor. Anladığım kadarıyla bu sorun bazı araçlar da var, servis sorunu çözemiyor Honda Türkiye de muhatap bulunamadığı için arızalı araçlar arızalı bir şekilde yoluna devam ediyor.
Honda Global de çok iyi bir marka olabilir ama Türkiye yönetimi çok kötü.
Hocam eğer sorununuz başlarsa ve işlem vs yaptırırsanız paylaşirmisiniz?
Benimkisi 1 hafta kadar oldu başlayalı .

RMX3263 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FC5 2019
Hocam siz bu 80-100 km yi tek seferde mi yaptiniz yoksa aralıklarla gün gün mü yaptınız?
Ayrıca LPG bitik mi olacak yoksa farketmez mi tusdan kapalı olsa yeterli mi ?

Hocam LPG yi tankın musluklarını kapattım. Uzun yolda 100 km yaptım . Ozaman cankiridaydim. Kırıkkale Çankırı yaptım. Sonra direk benzindeyken stop etmeden LPG ustasına gittim. Hemen format atmışlardı. Birdahada olmadı. LPG ustasına demisti. Böyle durumlarda bizde aynısını yaptırıyoruz diye.

Redmi Note 9 Pro cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

mturker

Özel Üye
Hocam LPG yi tankın musluklarını kapattım. Uzun yolda 100 km yaptım . Ozaman cankiridaydim. Kırıkkale Çankırı yaptım. Sonra direk benzindeyken stop etmeden LPG ustasına gittim. Hemen format atmışlardı. Birdahada olmadı. LPG ustasına demisti. Böyle durumlarda bizde aynısını yaptırıyoruz diye.

Redmi Note 9 Pro cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.
Son bir sorum daha olacak, LPG ciye gittiğinizde vanayı açıp lpgye alıp öyle mi format atıldı peki.
Yoksa benzin de iken tankdan vana kapalıyken mi format atıldı.
Teşekkürler.

Ad Soyad
Ufuk
Aracınız
Civic FC5 2018
Son bir sorum daha olacak, LPG ciye gittiğinizde vanayı açıp lpgye alıp öyle mi format atıldı peki.
Yoksa benzin de iken tankdan vana kapalıyken mi format atıldı.
Teşekkürler.

@mturker hocam sizin sorun tam olarak ne fikrimi paylaşmak isterim..konu baya dağılmış ?

Son karar tabiki sizin...Saygılar

mturker

Özel Üye
@mturker hocam sizin sorun tam olarak ne fikrimi paylaşmak isterim..konu baya dağılmış ?

Kalkışlarda silkeleme ve bazen stop etme .
Sert kalkışlarda sorun yok . Hareket halinde ve yüksek hızlarda hiç birşey yok .
Bu durum hava ısınınca tekrar olmaya başladı.
Yapılacak değişecek herşey 55 binde yapıldı.
En son egr valfi temizlendi , boğaz kelebeği temizlendi adaptasyon yapıldı Shell den opet'e geçtim bir dönem sorunsuz bindim. Son 2 haftadır tekrar başladı. Zamanında Egr üzerinde durulmustu birisiyle değiştir test et diye , geçen Honda parkı aradım başka bı konu için , bu konuyu da araya sıkıştırdım onlarda egr olabilir dedi düzgün bazen çalışmıyor olabilir dedi.
Şuan km 67 binde.
Teşekkürler.

Son düzenleme:
Ad Soyad
Ufuk
Aracınız
Civic FC5 2018
Kalkışlarda silkeleme ve bazen stop etme .
Sert kalkışlarda sorun yok . Hareket halinde ve yüksek hızlarda hiç birşey yok .
Bu durum hava ısınınca tekrar olmaya başladı.
Yapılacak değişecek herşey 55 binde yapıldı.
En son egr valfi temizlendi , boğaz kelebeği temizlendi adaptasyon yapıldı Shell den opet'e geçtim bir dönem sorunsuz bindim. Son 2 haftadır tekrar başladı. Zamanında Egr üzerinde durulmustu birisiyle değiştir test et diye , geçen Honda parkı aradım başka bı konu için , bu konuyu da araya sıkıştırdım onlarda egr olabilir dedi düzgün bazen çalışmıyor olabilir dedi.
Şuan km 67 binde.
Teşekkürler.

@mturker Hocam motor ile ilgili herşeyi yapmışsın zaten...Eco elegance veya sonra takılan LPG sistemlerinde silkeleme,stop etme sık yaşanan bir sorun..Gelelim sizin soruna

Benzin de yapıyor mu bu durumu ?? yazdıklarınızdan benzinde yapmadığını düşünüyorum...Silkeleme/Stop etme durumu 3 ana sebepten yapar..motor/Lpg yada otomatik şanzuman sorunları diyebilirim..

1.Benzinde yapmıyor ise (bujilerinizin ömrü bitmeye yakın zamanda benzinde yapmadığını ama gazda silkeleme yaptığını biliyorum, birde hava filtresinin durumuna bakın yağlanmadan dolayı ıslaklık yapıyor, bu durumda hava alışı azalıyor motorun)
2. LPG sistem parçalarına yönelin, Bence enjektör zamanlaması (Enjektörlerin zamanlasını iyi bi yetkili servis çözüyor), regülatör sorunu yada LPG beyni de olabilir...
3. Otomatik şanzuman sorunlarıda silkeleme nedeni iyi niyetli düşünerek bunu es geçiyorum....

Sizin olayın aynısı/benzeri olay başıma aracım 70.000 de iken geldi, iridyum bujilerin değişimi ve 1 adet enjektör değişimi (zamanlama hatası sebebiyle) ve otomatik şanzuman yağı ve filtre değişimi ile sorundan kurtulmuştum.Ayrıca LPG/Benzini sürekli opetten aldım..Umarım çözüm bulursunuz..Saygılar

Son düzenleme:

mturker

Özel Üye
@mturker Hocam motor ile ilgili herşeyi yapmışsın zaten...Eco elegance veya sonra takılan LPG sistemlerinde silkeleme,stop etme sık yaşanan bir sorun..Gelelim sizin soruna

Benzin de yapıyor mu bu durumu ?? yazdıklarınızdan benzinde yapmadığını düşünüyorum...Silkeleme/Stop etme durumu 3 ana sebepten yapar..motor/Lpg yada otomatik şanzuman sorunları diyebilirim..

1.Benzinde yapmıyor ise (bujilerinizin ömrü bitmeye yakın zamanda benzinde yapmadığını ama gazda silkeleme yaptığını biliyorum, birde hava filtresinin durumuna bakın yağlanmadan dolayı ıslaklık yapıyor, bu durumda hava alışı azalıyor motorun)
2. LPG sistem parçalarına yönelin, Bence enjektör zamanlaması (Enjektörlerin zamanlasını iyi bi yetkili servis çözüyor), regülatör sorunu yada LPG beyni de olabilir...
3. Otomatik şanzuman sorunlarıda silkeleme nedeni iyi niyetli düşünerek bunu es geçiyorum....

Sizin olayın aynısı/benzeri olay başıma aracım 70.000 de iken geldi, iridyum bujilerin değişimi ve 1 adet enjektör değişimi (zamanlama hatası sebebiyle) ve otomatik şanzuman yağı ve filtre değişimi ile sorundan kurtulmuştum.Ayrıca LPG/Benzini sürekli opetten aldım..Umarım çözüm bulursunuz..Saygılar

İlgi ve alakaniz için teşekkür ederim.
İlk önce buji degisimi ile başladım ben bu işe ve benzin LPG hepsinde yapıyor .
4 kere candan mühendisliğe gittim afr ayarına kadar yaptılar 1 saat oralarda her gittiğimde turladim hiç bişey yapmadı eve geldim park etcem stop etti.
Şanzıman yagina kadar egr boğaz kelebeği hepsini hallettirdim. Bobin değiştirdik test amaçlı başka aracdan,
Tankı komple bitirdim vanasını kapattım LPG sigortasını soktum 2 hafta benzinde kullandım gene aynı idi. Yani yapılacak subap ayarına kadar iğneden ipliğe hepsini yaptım kış ayında iyi yaz ayında kötü.
Komik bir olay oldu hatta. Bı servise gittim özel Honda star diye girişinde stop etti park etcem diye adamla 1 saat test ettik tık yok.

Ad Soyad
Ufuk
Aracınız
Civic FC5 2018
İlgi ve alakaniz için teşekkür ederim.
İlk önce buji degisimi ile başladım ben bu işe ve benzin LPG hepsinde yapıyor .
4 kere candan mühendisliğe gittim afr ayarına kadar yaptılar 1 saat oralarda her gittiğimde turladim hiç bişey yapmadı eve geldim park etcem stop etti.
Şanzıman yagina kadar egr boğaz kelebeği hepsini hallettirdim. Bobin değiştirdik test amaçlı başka aracdan,
Tankı komple bitirdim vanasını kapattım LPG sigortasını soktum 2 hafta benzinde kullandım gene aynı idi. Yani yapılacak subap ayarına kadar iğneden ipliğe hepsini yaptım kış ayında iyi yaz ayında kötü.
Komik bir olay oldu hatta. Bı servise gittim özel Honda star diye girişinde stop etti park etcem diye adamla 1 saat test ettik tık yok.

Hocam Benzinde yapıyor ise....Durum değişir...
Aklıma gelenleri yazayım...
Benzinde silkeleme/Stop etme sorunları

1.Yakıt depo içi pompa tıkalı olabilir, yada görevini tam anlamıyla yapmıyor arızalı olabilir..
2.Hava yeterli gelmiyor olabilir. yada tam tersi hava hortumunda çatlak olabilir fazla hava girişi olabilir.
3. Ateşleme sistemi ile ilgili bir problem yok diyorsunuz..(buji,bobin,kablo vs.)
4.Maf sensörü kirli/arızalı olabilir. (Kendin temizleyebilirsin )
6.Rolanti motoru arızalı olabilir.
7.Diğer yerleri yazmıyorum yapmışsınız zaten (egr vs.)......

mturker

Özel Üye
Hocam Benzinde yapıyor ise....Durum değişir...
Aklıma gelenleri yazayım...
Benzinde silkeleme/Stop etme sorunları

1.Yakıt depo içi pompa tıkalı olabilir, yada görevini tam anlamıyla yapmıyor arızalı olabilir..
2.Hava yeterli gelmiyor olabilir. yada tam tersi hava hortumunda çatlak olabilir fazla hava girişi olabilir.
3. Ateşleme sistemi ile ilgili bir problem yok diyorsunuz..(buji,bobin,kablo vs.)
4.Maf sensörü kirli/arızalı olabilir. (Kendin temizleyebilirsin )
6.Rolanti motoru arızalı olabilir.
7.Diğer yerleri yazmıyorum yapmışsınız zaten (egr vs.)......

Araştırmalarım neticesinden birde maf sensörü kafama takilmisti sizin demenizde hatırlatma oldu o konuya gelicem.
Şunu tekrar belirtmek istiyorum.
Kış ayında egr temizliği ve boğaz kelebek temizliği adap .. sonucu 6-7 ay sorunsuz bindim.
Şimdi maf a gelelim nerede bu sensör tam olarak ben ulasabilirsem onada el atayım.
Ve yakıt pompası da olamaz depom sürekli yarıda katkıda attım zamanında test ettim. Pompa şundan olamaz her tek marşta çalışıyor sıcak soğuk gece gündüz farketmiyor.
Ayrıca yakıt olarak fazla yakitimda yok herkezinki nasılsa benimkiside öyle şehir içi şehir dışı km bazında.

Ad Soyad
Ufuk
Aracınız
Civic FC5 2018
Araştırmalarım neticesinden birde maf sensörü kafama takilmisti sizin demenizde hatırlatma oldu o konuya gelicem.
Şunu tekrar belirtmek istiyorum.
Kış ayında egr temizliği ve boğaz kelebek temizliği adap .. sonucu 6-7 ay sorunsuz bindim.
Şimdi maf a gelelim nerede bu sensör tam olarak ben ulasabilirsem onada el atayım.
Ve yakıt pompası da olamaz depom sürekli yarıda katkıda attım zamanında test ettim. Pompa şundan olamaz her tek marşta çalışıyor sıcak soğuk gece gündüz farketmiyor.
Ayrıca yakıt olarak fazla yakitimda yok herkezinki nasılsa benimkiside öyle şehir içi şehir dışı km bazında.

Hocam yağsız Kontak sprey ile temizle hassas bişeydir dikkat et...Screenshot_20230521-212127_Chrome.jpg

Geri