Civic FC5 Klima kronik sorunu (klima radyatör problemi)

NoFeaR

0
Ad Soyad
Turgut
Aracınız
Civic FC5 2016
Merhaba arkadaşlar,

Başına gelen var mıdır bilmiyorum, bu gün klimayı çalıştırmak istedim ancak klima sıcak üflüyor kaputu açıp baktığımda klimanın hiç devreye girmediğini gördüm. Sigortasına bakayım dedim kitapçıkta direksiyon altındaki kutuyu gösteriyor, diğer civic modellerindeki gibi bakması kolaydır diye düşünüyordum ama hiçte öyle değil bu güne kadar gördüğüm en kötü konumlandırılmış sigorta kutusu. Direksiyonun altına yatmak gerekiyor sigortalar iç içe hangisi hangisi belli değil. Sonuç olarak sanırım pazartesi servise gideceğim, yine de şuna bak diyeceğiniz bir durum var ise kontrol edeyim.

——————————-
@m2hamid tarafından bilgilendirmeye daha kolay ulaşılması için eklenmiştir,
Bu konu ile ilgili Amerika'da yayınlanan bülteni buldum (Ağustos 2019) tarihli,
1594149925257.png
Bütün 2016-2018 arası FC5 & FK7 sahiplerinin olası klima sorunu için mutlaka bu bülteni incelemelerini tavsiye ediyorum (İngilizce ama resim destekli).
Bültende sorunun nedeni, değişecek parçalar ve tamir prosedürü detaylı olarak anlatılmış.

Bültenden kısaca anladığım kadarı ile ,
  • Amerika Honda FC kasa araçların sorunlu klimaları için kilometre farketmeksizin 10 yıl garanti vermiş.
  • Anladığım kadarı ile spesifikasyona uygun üretim yapılmadığı için zaman içinde radyatörün dış borularında deformasyonlar oluşuyor ve sonucunda klima gazı sızıyor.
  • Radyatörüne yabancı cisim teması nedeniyle delik oluşanlar bu garanti kapsamında değilmiş (Daha önceki düşüncem bu bilgi ile çöp olmuş oldu :) )
  • Bültene örnek görüntü olarak alttaki resimde solda kendiliğinden üretim hatası nedeniyle deforme olmuş radyatör gaz kanalı görüntüsü, sağda ise yabancı cisim temasına bağlı deformasyonun görüntüsü eklenmiş.
  • 1594149987780.png

Moderatörün son düzenlenenleri:
Çözüm
Yanlış yönlendirme olmaması açısından bu konudaki son mesajım ve bununla ilgili mesajları silmek durumunda kaldım, @seckins33 ve @Honda_Civic_ 'ten bu hususta özür dilerim.

Bu konu ile ilgili Amerika'da yayınlanan bülteni buldum (Ağustos 2019) tarihli,
1594149925257.png
Bütün 2016-2018 arası FC5 & FK7 sahiplerinin olası klima sorunu için mutlaka bu bülteni incelemelerini tavsiye ediyorum (İngilizce ama resim destekli).
Bültende sorunun nedeni, değişecek parçalar ve tamir prosedürü detaylı olarak anlatılmış.

Bültenden kısaca anladığım kadarı ile ,
  • Amerika Honda FC kasa araçların sorunlu klimaları için kilometre farketmeksizin 10 yıl garanti vermiş...
Aracınız
Civic FC5 2018
Benim aracım fc5 2018. 2 ay önce aracın klimasını çalıştırdığımda bir tıslama sesi fark ettim. Aracı servise götürdüm. Servis 1 gün araç kalacak dedi. Bende kabul ettim. Tamponu falan sökmüşler. Kaçak kontrolü yapmışlar. Kaçak yokmuş ama gaz eksilmiş (nasıl oluyorsa). Gaz basmışlar. Bin km sonra gel tekrar bakalım dediler. Daha 1000 km olmadı ama klima eskisi gibi soğutmuyor. Sicaklığı önceden 21 falan yaptığımda buz gibi yapıyordu. Şimdo en düşüğe getiriyprum ama pek soğütmuyor. Tekrar servise götürdüm yine baktılar yine gazını kontrol ettiler. Bir problem yok dediler ama kesinlikle eskisi gibi soğutmuyor. Yani bir çözüm yol ne yapacam bilemedim
Servis her türlü kontrolü yaptık diyor
Arkadaşlar bugün servise gittim. Aracın klimasının eskisi gibi soğutmadığını söyledim ve forumda yazanlardan bahsettim. Radyatörü sipariş geçelim gelince garantiden değiştirelim dediler. Şimdi radyatörün gelmesini bekliyorum.

Aracınız
Civic FC5 2017
ah bu KLİMA zamanında demiştim kronik diye kımse beni dinlememişti Neysekı garanti den değiştiriliyor. garanti önemli arkadaşlar garanti süresi bıtene kadar aracın garanti sını bozmayın

BV6800Pro cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FC5 2019
Arkadaslar 2019 makyajsiz var radyator resmen delik-desik ama sogutmayla ilgili bir sorunum suan yok, yakin zaman da ayni sorunu cok yuksek ihtimalle yasayacagim radyatorun konumu cok korumasiz her turlu dis etkene direk maruz kaliyor.

SM-G920F cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
ah bu KLİMA zamanında demiştim kronik diye kımse beni dinlememişti Neysekı garanti den değiştiriliyor. garanti önemli arkadaşlar garanti süresi bıtene kadar aracın garanti sını bozmayın

BV6800Pro cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.
Kimse dinlemediği için mi bu konu başlığı düzenlenip sabitlendi, araştırılıp bu konu hakkındaki bülten bulundu :cautious: :mad:

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Aracınız
Civic FC5 2017
Aracınız
Civic FC5 2018
2019 üretim araçlarda bu problem yokmuş.
Benim araç dizel otomatik, Ayışığı’ndan parça bekledim 1 hafta, benzinli siparişi geçmişler, tekrar sipariş ettiler. 3 haftadır da onu bekliyorum, hala gelmedi.
Bu süre içerisinde Ayışığına gaz bastırdım, tatilde idare etsin diye. Fakat basamamışlar, İzmir’e gelince kendini soğutmaya bile yetmedi.
Bornova Terrakiye gittim, gaz bastılar. Şimdi 1 haftadır tam kapasite çalışıyor. Umarım parça gelene kadar idare eder.
Gaz bastıran olursa sol menfezden üflenen hava sıcaklığıyla orta sağ menfezden geleni karşılaştırsın. Sıcaklık farkı varsa düzgün dolduramamışlar demektir. Zaten ilk sorun olduğunu buradan anlıyorsunuz.
Ayışığını Honda Türkiye’ye şikayet ettim. Gidince yüzlerine de söyleyeceğim beceriksizliklerini.
Bu arada gaz basma olayını Honda Türkiye onayladı, parça bekleyenler bastırsın.
Dizel sahipleri için kötü haber: dizel araç da üretilmediği için fabrikada stok da yok, Amerika’dan parça gelmesini bekliyoruz.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Benim araç dizel 2018 bende de klima sorunu oldu dün servise götürdüm . Radyatör kaynaklı denildi. Değişmesi için garantiden onaya sunduk. En az üç haftayı bulur dendi. Daha erken halletme yolu yok anladığım kadarıyla . Ama parça gelene kadar gaz basma olayı konusunda Bilgi vermediler . Bugün o zaman tekrar sorayım mı acaba. Parça gelene kadar gaz basmak zorundasınız gibisinden

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FC5 2017
Ben de 50.000 bakımı için randevu aldım ve telefonda ile klima sorunu yaşadığımı bildirdim. Aslında klimam soğutuyor ama çok değil. Eski aracımda son kademe hiç kullanmamışken bunda sürekli son kademe kullanıyorum. Bakalım bende klima şikayetçisi olacağım yarın. Samsun Kamer Honda servisi. Sonucu buradan bildiririm.

Geri