Civic FC5 Klima kronik sorunu (klima radyatör problemi)

NoFeaR

0
Ad Soyad
Turgut
Aracınız
Civic FC5 2016
Merhaba arkadaşlar,

Başına gelen var mıdır bilmiyorum, bu gün klimayı çalıştırmak istedim ancak klima sıcak üflüyor kaputu açıp baktığımda klimanın hiç devreye girmediğini gördüm. Sigortasına bakayım dedim kitapçıkta direksiyon altındaki kutuyu gösteriyor, diğer civic modellerindeki gibi bakması kolaydır diye düşünüyordum ama hiçte öyle değil bu güne kadar gördüğüm en kötü konumlandırılmış sigorta kutusu. Direksiyonun altına yatmak gerekiyor sigortalar iç içe hangisi hangisi belli değil. Sonuç olarak sanırım pazartesi servise gideceğim, yine de şuna bak diyeceğiniz bir durum var ise kontrol edeyim.

——————————-
@m2hamid tarafından bilgilendirmeye daha kolay ulaşılması için eklenmiştir,
Bu konu ile ilgili Amerika'da yayınlanan bülteni buldum (Ağustos 2019) tarihli,
1594149925257.png
Bütün 2016-2018 arası FC5 & FK7 sahiplerinin olası klima sorunu için mutlaka bu bülteni incelemelerini tavsiye ediyorum (İngilizce ama resim destekli).
Bültende sorunun nedeni, değişecek parçalar ve tamir prosedürü detaylı olarak anlatılmış.

Bültenden kısaca anladığım kadarı ile ,
  • Amerika Honda FC kasa araçların sorunlu klimaları için kilometre farketmeksizin 10 yıl garanti vermiş.
  • Anladığım kadarı ile spesifikasyona uygun üretim yapılmadığı için zaman içinde radyatörün dış borularında deformasyonlar oluşuyor ve sonucunda klima gazı sızıyor.
  • Radyatörüne yabancı cisim teması nedeniyle delik oluşanlar bu garanti kapsamında değilmiş (Daha önceki düşüncem bu bilgi ile çöp olmuş oldu :) )
  • Bültene örnek görüntü olarak alttaki resimde solda kendiliğinden üretim hatası nedeniyle deforme olmuş radyatör gaz kanalı görüntüsü, sağda ise yabancı cisim temasına bağlı deformasyonun görüntüsü eklenmiş.
  • 1594149987780.png

Moderatörün son düzenlenenleri:
Çözüm
Yanlış yönlendirme olmaması açısından bu konudaki son mesajım ve bununla ilgili mesajları silmek durumunda kaldım, @seckins33 ve @Honda_Civic_ 'ten bu hususta özür dilerim.

Bu konu ile ilgili Amerika'da yayınlanan bülteni buldum (Ağustos 2019) tarihli,
1594149925257.png
Bütün 2016-2018 arası FC5 & FK7 sahiplerinin olası klima sorunu için mutlaka bu bülteni incelemelerini tavsiye ediyorum (İngilizce ama resim destekli).
Bültende sorunun nedeni, değişecek parçalar ve tamir prosedürü detaylı olarak anlatılmış.

Bültenden kısaca anladığım kadarı ile ,
  • Amerika Honda FC kasa araçların sorunlu klimaları için kilometre farketmeksizin 10 yıl garanti vermiş...
Aracınız
Civic FC5 2018
Ben de 50.000 bakımı için randevu aldım ve telefonda ile klima sorunu yaşadığımı bildirdim. Aslında klimam soğutuyor ama çok değil. Eski aracımda son kademe hiç kullanmamışken bunda sürekli son kademe kullanıyorum. Bakalım bende klima şikayetçisi olacağım yarın. Samsun Kamer Honda servisi. Sonucu buradan bildiririm.
Gazi az olabilir.Sogutma yönünden bizim araclar pek iyi değil.onceki aracım buz ediyordu.arkadaki bile üşüdüm diyordu.

Mi Note 10 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FC5 2017
2017 ekim çıkışlı Civic kullanıcısıyım. Aracım 40 bin km de. Bu sorunu ilk defa duyuyorum şuan. Çok enteresan.
Ben genelde 21 dereceye ayarlıyorum. içeriyi buz gibi yapıyor. Klimadan yana bir sorunun yok ama konuyu okuyunca çok şaşırdım.
cidden enteresan. Hunharca klima kullanan biriyim birde :D

Aracınız
Civic FC5 2017
2017 ekim çıkışlı Civic kullanıcısıyım. Aracım 40 bin km de. Bu sorunu ilk defa duyuyorum şuan. Çok enteresan.
Ben genelde 21 dereceye ayarlıyorum. içeriyi buz gibi yapıyor. Klimadan yana bir sorunun yok ama konuyu okuyunca çok şaşırdım.
cidden enteresan. Hunharca klima kullanan biriyim:D

benimki de 2017 ekim çıkışlı bir eco exe. ben ilk bindiğimde dizel i30 ile kıyasladım dedim ki civicler buz gibi yapmıyor demek ki. Ama bu konuyu görünce serviste garantiden yana bir şansımı deneyeceğim. Bir şey yoksa bile bir şey vardır :)

2019 üretim araçlarda bu problem yokmuş.
Benim araç dizel otomatik, Ayışığı’ndan parça bekledim 1 hafta, benzinli siparişi geçmişler, tekrar sipariş ettiler. 3 haftadır da onu bekliyorum, hala gelmedi.
Bu süre içerisinde Ayışığına gaz bastırdım, tatilde idare etsin diye. Fakat basamamışlar, İzmir’e gelince kendini soğutmaya bile yetmedi.
Bornova Terrakiye gittim, gaz bastılar. Şimdi 1 haftadır tam kapasite çalışıyor. Umarım parça gelene kadar idare eder.
Gaz bastıran olursa sol menfezden üflenen hava sıcaklığıyla orta sağ menfezden geleni karşılaştırsın. Sıcaklık farkı varsa düzgün dolduramamışlar demektir. Zaten ilk sorun olduğunu buradan anlıyorsunuz.
Ayışığını Honda Türkiye’ye şikayet ettim. Gidince yüzlerine de söyleyeceğim beceriksizliklerini.
Bu arada gaz basma olayını Honda Türkiye onayladı, parça bekleyenler bastırsın.
Dizel sahipleri için kötü haber: dizel araç da üretilmediği için fabrikada stok da yok, Amerika’dan parça gelmesini bekliyoruz.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Honda’ya sordum müşteri hizmetleri konudan kaçınıyor, onaylamadı. Teknik açıdan yetkili servise sorun denildi. Yetkili servis de öyle bir işlem yapamıyoruz bu gazlar yeni nesil gaz. Koyacağımız gaz 1100₺ falan o yüzden boşa gidecek gazı basamıyoruz denildi.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FC5 2017
Bugün aracımı Samsun-Kamer servise bıraktım klima şikayetimi dile getirdim, bu forumu söyledim ve çok kişinin şikayeti var kronik sorun galiba dedim. Kendisi "evet bizde radyatör değişimi yapıyoruz sorun gördüklerimizde galiba kronik ama resmi bir yazı yok" dedi.

Ad Soyad
hakan arer
Aracınız
Civic FC5 2018
Arkadaşlar merhaba,yorumları okuyunca aracımın klima performansını takip etmeye başladım dış ortam 30 derece ,araç içi 32 derece idi bugün ölçüm yaptım özel cihaz ile üfleme agizimdan içeriye ölçüm probunu 4 cm kadar içine ilerlettim 5 dk klimayı çalıştırdım 5.5 derece üfleme sıcaklığı değeri verdi.haftya babamın aracında kontrol edicem megane 3 var sanki daha soğuk ufluyormus gibi geldi bana .5.5 derece problemsiz klimanin verdiği değermidir merak ettim.IMG_20200810_163910556.jpeg

XT1650 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FC5 2017
Arkadaşlar merhaba,yorumları okuyunca aracımın klima performansını takip etmeye başladım dış ortam 30 derece ,araç içi 32 derece idi bugün ölçüm yaptım özel cihaz ile üfleme agizimdan içeriye ölçüm probunu 4 cm kadar içine ilerlettim 5 dk klimayı çalıştırdım 5.5 derece üfleme sıcaklığı değeri verdi.haftya babamın aracında kontrol edicem megane 3 var sanki daha soğuk ufluyormus gibi geldi bana .5.5 derece problemsiz klimanin verdiği değermidir merak ettim.Ekli dosyayı görüntüle 260930

XT1650 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.
bilemeyiz onu

BV6800Pro cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Geri