Civic FC5 Klima kronik sorunu (klima radyatör problemi)

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan NoFeaR
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

NoFeaR

BYD
Ad Soyad
Turgut
Aracınız
Diğer Markalar
Merhaba arkadaşlar,

Başına gelen var mıdır bilmiyorum, bu gün klimayı çalıştırmak istedim ancak klima sıcak üflüyor kaputu açıp baktığımda klimanın hiç devreye girmediğini gördüm. Sigortasına bakayım dedim kitapçıkta direksiyon altındaki kutuyu gösteriyor, diğer civic modellerindeki gibi bakması kolaydır diye düşünüyordum ama hiçte öyle değil bu güne kadar gördüğüm en kötü konumlandırılmış sigorta kutusu. Direksiyonun altına yatmak gerekiyor sigortalar iç içe hangisi hangisi belli değil. Sonuç olarak sanırım pazartesi servise gideceğim, yine de şuna bak diyeceğiniz bir durum var ise kontrol edeyim.

——————————-
@m2hamid tarafından bilgilendirmeye daha kolay ulaşılması için eklenmiştir,
Bu konu ile ilgili Amerika'da yayınlanan bülteni buldum (Ağustos 2019) tarihli,
1594149925257.png
Bütün 2016-2018 arası FC5 & FK7 sahiplerinin olası klima sorunu için mutlaka bu bülteni incelemelerini tavsiye ediyorum (İngilizce ama resim destekli).
Bültende sorunun nedeni, değişecek parçalar ve tamir prosedürü detaylı olarak anlatılmış.

Bültenden kısaca anladığım kadarı ile ,
  • Amerika Honda FC kasa araçların sorunlu klimaları için kilometre farketmeksizin 10 yıl garanti vermiş.
  • Anladığım kadarı ile spesifikasyona uygun üretim yapılmadığı için zaman içinde radyatörün dış borularında deformasyonlar oluşuyor ve sonucunda klima gazı sızıyor.
  • Radyatörüne yabancı cisim teması nedeniyle delik oluşanlar bu garanti kapsamında değilmiş (Daha önceki düşüncem bu bilgi ile çöp olmuş oldu :) )
  • Bültene örnek görüntü olarak alttaki resimde solda kendiliğinden üretim hatası nedeniyle deforme olmuş radyatör gaz kanalı görüntüsü, sağda ise yabancı cisim temasına bağlı deformasyonun görüntüsü eklenmiş.
  • 1594149987780.png

Moderatörün son düzenlenenleri:
Çözüm
Yanlış yönlendirme olmaması açısından bu konudaki son mesajım ve bununla ilgili mesajları silmek durumunda kaldım, @seckins33 ve @Honda_Civic_ 'ten bu hususta özür dilerim.

Bu konu ile ilgili Amerika'da yayınlanan bülteni buldum (Ağustos 2019) tarihli,
1594149925257.png
Bütün 2016-2018 arası FC5 & FK7 sahiplerinin olası klima sorunu için mutlaka bu bülteni incelemelerini tavsiye ediyorum (İngilizce ama resim destekli).
Bültende sorunun nedeni, değişecek parçalar ve tamir prosedürü detaylı olarak anlatılmış.

Bültenden kısaca anladığım kadarı ile ,
  • Amerika Honda FC kasa araçların sorunlu klimaları için kilometre farketmeksizin 10 yıl garanti vermiş...
Aracınız
Civic FC5 2018
Arkadaşlar merhaba.
Aracım 2018 Honda Civic Otomatik Dizel.
2021 yılında klima sogutmamaya başladı ve garanti kapsamında hem radyatörü değiştirdiler hem de gaz bastılar (Çorlu Yetkili Servis)
Ardından 2022'de bu sefer klima problemi şu şekilde baş gösterdi;
Sol taraftaki üfleme kanallarından soguk hava neredeyse gelmiyordu, sağ taraftaki üfleme kanallarında ise herhangi bir problem yoktu sogutma konusunda.
Bunun üzerine yetkili servis (İstanbul Marmara) klima kompresörünü değiştirdi ve sorun düzelmişti.
Ancak şimdi ağustos 2024'te bu üstteki son problem aynen tekrarladı.
Bıktırdı artık bu durum.
Kasım sonuna kadar araç hala 6 yıllık garanti kapsamında.

Bu konuyu okudugumda benzeri problemi yaşayanın cok oldugunu gordum.
Herhalde gaz azaldı ve yine radyatör değişmeli değil mi?
Peki şimdi benim araca iyileştirilmiş radyatör takma şansları var mı?
Çok teşekkürler.
Hocam aynı araçtan bende de var. Klima yüzünden en az 6-7 kere servise gittim. 2 kere klima radyatörü değişti , 3-4 gaz eklendi kaçak testi yapıldı en sonunda klima kompresörünü değiştirdiler. Şimdi soğutuyor ama çok mükemmel değil. Bence sen kompresörüde bi göstersen (tavsiye)

Merhabalar...
2018 model aracımızla aynı sorunla karşı karşıyayız.. Yetkili servis sorununun radyatörden kaynaklı olduğunu ve de garanti kabul ederse değişebileceklerini söylediler.. (İlk aldığımızda araca 6 yıl ya da 150 bin km garanti verilmişti.) Garanti bitimine daha 2 aydan fazla zaman olmasına rağmen yetkili servisten ( Ayışığı ) aracımızın garanti dahilinde olmadığını gerekçeleri ise "araca her sene bakım yaptırmamamızdan" kaynaklı olduğu söylendi..bu her sene bakım işini her honda sahibi biliyor u acaba..? oysa ki bunu bize hiçbir zaman söylemememişlerdi..sadece 5 bin 10 bin vede 20 ya da 30 bin bakımlarını (zamanı gelen rutin bakımlar) yaptırmamız gerektiğini söylemişlerdi ya da biz böyle biliyorduk..bu konuda herhangi bir kurumun ya da mercinin yardımcı olması söz konusu oalbilir mi acaba.?

seckins33

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
*
Aracınız
Civic FC5 2019
Merhabalar...
2018 model aracımızla aynı sorunla karşı karşıyayız.. Yetkili servis sorununun radyatörden kaynaklı olduğunu ve de garanti kabul ederse değişebileceklerini söylediler.. (İlk aldığımızda araca 6 yıl ya da 150 bin km garanti verilmişti.) Garanti bitimine daha 2 aydan fazla zaman olmasına rağmen yetkili servisten ( Ayışığı ) aracımızın garanti dahilinde olmadığını gerekçeleri ise "araca her sene bakım yaptırmamamızdan" kaynaklı olduğu söylendi..bu her sene bakım işini her honda sahibi biliyor u acaba..? oysa ki bunu bize hiçbir zaman söylemememişlerdi..sadece 5 bin 10 bin vede 20 ya da 30 bin bakımlarını (zamanı gelen rutin bakımlar) yaptırmamız gerektiğini söylemişlerdi ya da biz böyle biliyorduk..bu konuda herhangi bir kurumun ya da mercinin yardımcı olması söz konusu oalbilir mi acaba.?
Merhaba, öncelikle geçmiş olsun. Bakım periyodları kitapçıkta da yazar. Her 10.000 km'de bir veya her 12 ayda bir (Hangisi önce dolarsa) aracınızın bakıma girmesi gerekiyordu. Bakımları zamanında yapılmadıysa garantiye sokmama ihtimalleri yüksek görünüyor.

Merhaba, öncelikle geçmiş olsun. Bakım periyodları kitapçıkta da yazar. Her 10.000 km'de bir veya her 12 ayda bir (Hangisi önce dolarsa) aracınızın bakıma girmesi gerekiyordu. Bakımları zamanında yapılmadıysa garantiye sokmama ihtimalleri yüksek görünüyor.

Teşekkürler...
evet zaten servisteki arkadaşlar da bunu söylediler.. "kitapçıkta yazdığını" ve her sene yaptırmamız gerektiğini.. umarım diğer arkadaşlar da bu konuda bilgilidirler..

seckins33

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
*
Aracınız
Civic FC5 2019
Teşekkürler...
evet zaten servisteki arkadaşlar da bunu söylediler.. "kitapçıkta yazdığını" ve her sene yaptırmamız gerektiğini.. umarım diğer arkadaşlar da bu konuda bilgilidirler..
Peki siz bakıma hangi aralıklarla girdiniz?

Geri