Civic fe1 üzerinde gelen lastikler

Sizin çok işiniz var al sat vs,
Yanlış anlamayın bana göre tabi, orjinalin üstüne çıkmak ilerleyen günlerde pişmanlık olabiliyor..

Falkenin f/p ürünüdür.

RMX3263 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Babam arabayı alırken orijinal jantları da alsaymış sorunum olmayacaktı. 18ler konfor katili maalesef bizim yollarımız için ve hantallaştırıyor.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Ad Soyad
Timur.S
Aracınız
Civic FE1 2021
arkadaşlar yanlış anlamayın algıda benzer liglerde gibi düşünsenizde, etiket değerine göre falken daha iyi gibi dursada dediğim gibi realitede asla bu şekilde olmuyor, falkenı başka araçta kullanmış biri olarak diyeceğim o araçta micheline geçtiğimde michelin daha iyi tuttunan,daha yumuşak ve sessiz lastikdi.

şimdi FE civic'te ise micheline göre Hankook belirgin şekilde daha konforlu ve sessiz, diyeceğim şu bahsi geçen araç (FE Civic) nazarında konuşuyorum bence açık ara Hankook, alın inanın çok memnun kalacaksınız bu kadar zaman neden beklettim diyeceksiniz.

Aracınız
Civic FK7 HB 2020
Bizim araçlar nispeten gürültülü olunca bu tip konularda mecburen en iyiyi aramak durumunda kalıyoruz ve forumda da pek çok başlıkta benzer şeyler konuşuluyor. Bu vesileyle nacizane kendi araştırma ve deneyimlerimi aktarmak isterim.

Lastik alırken etiketteki dB değerine bakıyoruz ancak aslında bu değer araç içerisindeki sessizliği değerlendirirken yanıltıcı oluyor. Lastik gürültü değerleri çevresel gürültü kirliliğine karşı yapılan bir ölçüm ve aracın dışından dinleme yapılıyor. Tabi otomotivde çoğu ölçümde olduğu gibi firmalar bu değeri manipüle edebiliyorlar.

Kimi lastikler yalnızca test için kullanılan zeminde düşük gürültü çıkaracak şekilde, kimi lastikler de dış ölçümde düşük gürültü oluşması için sesi aracın davlumbazına yönlendirecek şekilde tasarlanabiliyor ve günlük kullanımda düşük db değerine sahip olduğunu düşündüğümüz bu lastik daha yüksek değere sahip bir lastikten daha gürültülü olabiliyor.

Tabi ki bir lastiğin 73 diğerinin 65db olduğu durumlarda 65db değere sahip lastiğin daha sessiz olma ihtimali çok daha yüksek, ancak benzer sınıflarda ve benzer niteliklere sahip lastikler arasında 1-2 db fark var diye bu etiket değerine göre seçim yapmak yanıltıcı olacaktır.

Ayrıca bir lastik alıp uzun yıllar kullanıyoruz ve bu ölçümler lastiklerin örneğin 3. yıldaki performansları üzerinden yapılmıyor, her lastiğin zamanla gürültü dinamikleri değişken olacağını da düşünürsek bu kısmı tamamen kaçırıyoruz sayısal verilerde. Veya test ortamında benzer sonuç veren sert hamurlu ve düşük yuvarlanma direnci olan bir lastikle yumuşak hamurlu ve yüksek yuvarlanma direnci olan bir lastiğin zeminden zemine performansı farklı olacaktır. Hele ki lastiğin oluşturduğu sesin frekansı ve bu frekansa göre aracın şasisi ve gövdesi üzerinde farklı yansıması vb. konular da var ama fizik profesörlüğüne girişmeye değmeyebilir 😅

Bu durumda, lastik gürültüsüne dair kişisel deneyimleriniz ve sizinle benzer şartlarda araç kullanan kişilerin deneyimleri çok önemli hale geliyor. Yol sesi şahsen beni çok etkileyen bir faktör değil ancak yine de lastik gürültüsü konusunda tercihlerimi / seçimlerimi bu şekilde yapıyorum.

Ad Soyad
Timur.S
Aracınız
Civic FE1 2021
şunu unutmayın arkadaşlar lastikler 40 gibi bildiğiniz subbass frekansından tuttunda 1000hz gibi midrange frekansına kadar aralıkta ses üretirler desenine,hamur sertliğine tasarımına vs göre bu modelden modele değişir ve etiket ölçüm değerinin bir frekans standardı bulunmuyor ucu açık yani.

X markanın lastiği 66db etiket değeri almıştır ve bu değeri 1000hzde üretiyordur ama 100hzde atıyorum belki 73db
Z markanın lastiği 69db etiket değerine sahip ve bu değeri 200hzde üretiyordur ama 100hzde atıyorum belki 69.5db

sizin aracınız frekans olarak yalıtmakta zorlandığı frekans 1000hz ise X lastik başarılı olacakken yalıtmakta zorlandığı frekans 100hz ise Z lastik her ne kadar etiket değeri çok daha yüksek olsada daha sessiz olacak olan lastik olacaktır.

özetle lastik tek başına birşey ifade etmiyor (yol gösteriyormu evet) yeri geliyor daha düşük etikete sahip lastik daha sesli, daha yüksek etikete sahip lastik daha sessiz olabiliyor bu direkt aracın yalıtımda zayıf kaldığı frekanslar ile alakalı yani.

bu Hankooklar üzerinde okdr inatlaştımki artık üyelerimize geri alım sözü verecem ya :)
arkadaşlar geriye dönük lütfen bir bakın şu ana dek aldığını yazan 3-5 bilemiyorm belkide fazlası olanların %100ü memnun ve tarifleri not edilecek kadar daha konforlu ve sessiz olduğu.

bakın adam ne güzel yazmış: https://toptirereview.com/tire-noise-how-do-you-measure-it/

If you fancy a quiet interior car noise, this label indicative is definitely not something you should rely on.

Ad Soyad
fatih atay
Aracınız
Civic FE1 2021
herkese merhaba konuyu hortlatayım
dostlar kışlık 235/45/17 almayı düşünüyorum
kullananların tavsiyesini dinlemek isterim teşekkür ederim

2023 ECO EXECUTIVE PLUS

Ad Soyad
Timur.S
Aracınız
Civic FE1 2021
herkese merhaba konuyu hortlatayım
dostlar kışlık 235/45/17 almayı düşünüyorum
kullananların tavsiyesini dinlemek isterim teşekkür ederim

2023 ECO EXECUTIVE PLUS

1) neredeyse tamamen aynı nokta atışı fabrikasyon çapında yani 215 50 17lerden zerre farkı yok gibi ama bu çamurluk arası,yükseklik,kadran sayaç okumaya etken olan kalemler.

2) neredeyse %10 artan zemin yüzeyi sebebiyle kuruda yol tutuş + frenleme kabiliyeti artacak

yukarıdakiler olumlu yönleri, olumsuzları:

3) yakıt kuvvetle muhtemel artacak
4) araç artan sürtünmeden dolayı fark edilirmi bilmem ama güç kaybedecek
5) artan temas yüzeyi hem sesi hem titreşimi artıracak

ama sizin soruya cevaben artan yere basma yüzeyi gerek karda gerek yağmurda yol tutuşunu olumsuz etkileyecek, kurunun aksine ıslak ve karda daha dar basan lastik daha başarılı olur (tabi belli noktaya kadar daha dar :) ) 235 biraz fazla gelebilir gelmesede her türlü 215liklerin gerisinde performans gösterecektir karda,yağmurda

Ad Soyad
fatih atay
Aracınız
Civic FE1 2021

1) neredeyse tamamen aynı nokta atışı fabrikasyon çapında yani 215 50 17lerden zerre farkı yok gibi ama bu çamurluk arası,yükseklik,kadran sayaç okumaya etken olan kalemler.

2) neredeyse %10 artan zemin yüzeyi sebebiyle kuruda yol tutuş + frenleme kabiliyeti artacak

yukarıdakiler olumlu yönleri, olumsuzları:

3) yakıt kuvvetle muhtemel artacak
4) araç artan sürtünmeden dolayı fark edilirmi bilmem ama güç kaybedecek
5) artan temas yüzeyi hem sesi hem titreşimi artıracak

ama sizin soruya cevaben artan yere basma yüzeyi gerek karda gerek yağmurda yol tutuşunu olumsuz etkileyecek, kurunun aksine ıslak ve karda daha dar basan lastik daha başarılı olur (tabi belli noktaya kadar daha dar :) ) 235 biraz fazla gelebilir gelmesede her türlü 215liklerin gerisinde performans gösterecektir karda,yağmurda

cevap için çok teşekkür ederim
temas yüzeyini kar lastiğinde arttırır isem daha iyi olur diye düşündüm birim alana düşen basınç azalıyor ama yüzey alanı genişliyor
2. husus basınç azalacağından ses daha az olur diye düşündüm
3. neredeyse aynı ebatlarda lastiklerin performansa etki etmeyeceğini düşündüm

2023 ECO EXECUTIVE PLUS

Ad Soyad
fatih atay
Aracınız
Civic FE1 2021
Arkadaşlar lastik üzerinde yazan desibel araç içi desibel değil aracın dışarıdaki insanlara duyurduğu desibeldir bilginiz olsun

SM-A715F cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

merhaba
215/50/17 yerine 235/45/17 için sağa sola direksiyon çevirir iken sürtme olur mu. ?

2023 ECO EXECUTIVE PLUS

Ad Soyad
fatih atay
Aracınız
Civic FE1 2021
dostlar 235/45/17 taktırdım
şu aniçin problem yok araç sanki daha emin yere basıyor gibi
görüntü de bayağı yakıştı zamanla tecrübemi yazarım

2023 ECO EXECUTIVE PLUS

Geri