Civic fe1 üzerinde gelen lastikler

Ad Soyad
fatih atay
Aracınız
Civic FE1 2021
Lastik değişimi için geldiler. Ancak 235 taban genişliğinin aracım için uygun olmadığını ve sıkıntı çıkarabileceğini söylediler. Sanırım her 17 jantların taban genişliği aynı değil. Aynı araçta 235 kullananların olduğu söyledim ama risk sizin isterseniz takabiliriz dediler. Ben de risk almak istemedim. 2 sezonda toplamda 5 bin km ancak yapmışımdır bu lastiklerle. Yazık oldu, aldım lastikleri balkona koydum ben de. Letgo dan satmaya çalışacağım.

Image1701219929.919527.jpg

2023 ECO EXECUTIVE PLUS

Ad Soyad
Timur.S
Aracınız
Civic FE1 2021

evet zaten 235/40/18 ABD Si versiyonun standard ebadı burada varmaya çalıştığınız nokta nedir hocam? bilmeniz için söylüyorum bu yaz lastiği ebatları ABD Sİ versiyonu için ABD'deki Honda bayilerinin tavsiye ettiği ve sezonluk kiraya verdiği ebat 215/50/17 oda daha küçüğe gidemiyorlar çünkü fren kaliperi kurtarmıyor (SI frenleri daha büyük).

dediğim gibi 2 sn'de google'da 11 gen civic winter tyre sizes diyin realitesini daha iyi görmüş olacaksınız.

Ad Soyad
fatih atay
Aracınız
Civic FE1 2021
evet zaten 235/40/18 ABD Si versiyonun standard ebadı burada varmaya çalıştığınız nokta nedir hocam? bilmeniz için söylüyorum bu yaz lastiği ebatları ABD Sİ versiyonu için ABD'deki Honda bayilerinin tavsiye ettiği ve sezonluk kiraya verdiği ebat 215/50/17 oda daha küçüğe gidemiyorlar çünkü fren kaliperi kurtarmıyor (SI frenleri daha büyük).

dediğim gibi 2 sn'de google'da 11 gen civic winter tyre sizes diyin realitesini daha iyi görmüş olacaksınız.

hocam sizin dediklerinize katılıyorum ancak sorun şu yukarıda yazan arkadaşın elinde bu lastikler var ve extra para vermeden kullanmak istedi
gelen lastikçilerin uymaz demesi doğru değil.
ben dar tabana göre kış performansı iyi olur veya kötü olur demiyorum bu tartışılır
zaten bu konuda dar tabanın kış performansının iyi olduğunu ben de kabul ederim.
demek istediğim üstte yazan arkadaş uyup uymayacağını sordu ama cevaplar performans için geldi

2023 ECO EXECUTIVE PLUS

Ad Soyad
Timur.S
Aracınız
Civic FE1 2021
hocam sizin dediklerinize katılıyorum ancak sorun şu yukarıda yazan arkadaşın elinde bu lastikler var ve extra para vermeden kullanmak istedi
gelen lastikçilerin uymaz demesi doğru değil.
ben dar tabana göre kış performansı iyi olur veya kötü olur demiyorum bu tartışılır
zaten bu konuda dar tabanın kış performansının iyi olduğunu ben de kabul ederim.
demek istediğim üstte yazan arkadaş uyup uymayacağını sordu ama cevaplar performans için geldi

2023 ECO EXECUTIVE PLUS

fakat kaçırdığınız bir nokta var, orijinal 235 ebadı olan honda jant 18 hocam bu arkadaşın jantı ise 17 ve ET değerleride sizin kendi paylaştığınız görselde bile görülüyorki farklı.

18 janta takacağınız 235lik lastik çok dışarı genişlemesine taşmayacak ama 215 ebadı için üretilmiş janta 235 lastik geniş geliyor olabilir sanırım lastikçinin olmaz dediğide bu husus.

yani yukarıda görselde paylaştığınız 235lik honda örneğindeki 18inchlik jant belliki daha geniş bunu zaten ET değerinin farklı olmasından ötürü anlayabiliyoruz

Ad Soyad
fatih atay
Aracınız
Civic FE1 2021
fakat kaçırdığınız bir nokta var, orijinal 235 ebadı olan honda jant 18 hocam bu arkadaşın jantı ise 17 ve ET değerleride sizin kendi paylaştığınız görselde bile görülüyorki farklı.

18 janta takacağınız 235lik lastik çok dışarı genişlemesine taşmayacak ama 215 ebadı için üretilmiş janta 235 lastik geniş geliyor olabilir sanırım lastikçinin olmaz dediğide bu husus.

yani yukarıda görselde paylaştığınız 235lik honda örneğindeki 18inchlik jant belliki daha geniş bunu zaten ET değerinin farklı olmasından ötürü anlayabiliyoruz

lastikçi ve ET değeri aynı cümlede kullanmak :)
haberi olduğunu sanmıyorum bu değerden

2023 ECO EXECUTIVE PLUS

Ad Soyad
Timur.S
Aracınız
Civic FE1 2021
lastikçi ve ET değeri aynı cümlede kullanmak :)
haberi olduğunu sanmıyorum bu değerden

2023 ECO EXECUTIVE PLUS

Malatya'da belki ama ET değerini bilmeyen lastikçiye tüküreyim be kardeşim :)
Adana'da lastik aldığım jant/lastikçi (Kumho bayisi) gayetde biliyor, Hankookları aldığımda bırakın ET değerini bilmemek adamda Hunter Balans makinası var FE kasa jantların orijinal fabrikasyon noktasını belirleyip takılıyor (ne kadar vakıfsınız bilmiyorum ama oldukça nitelikli,high-tech haliylede pahalı)

abi zaten ET değerini açıkcası bilmesinede gerek yok daha baktığında jantın genişliğinin kurtarıp kurtarmayacağını yanakların ne kadar taşacağını anlıyordur artık adam çok vasıfsız değilse.

Ad Soyad
Timur.S
Aracınız
Civic FE1 2021
Daha iyi anlamanız için paylaşıyorum aşağıdaki görseli, bu arada konuya bu kadar ısrar edince merakından bakayım acaba savunduğum tahmin ettiğim şey varmı cidden diye ve değil 235 tabanlı lastik siz 215-50-17 (6x17)için üretilmiş janta 225 tabanlı 35 ve 45 yanaklı lastikleri bile takarak risk alıyorsunuz ancak 225/50/17 ve yukarısı kurtarıyor.

yine 235da durum aynı 40 ve 45 yanaklı jantlar 8x17 jant isterken ancak 235/50/17 ve yukarısı 6.5x17 oluyor,özetle durum lastiğin yanlarının jantla öpüseceği noktayı kurtaramamasından kaynaklı, 235/45 bırakın karda kışta kullanmayı yazın bile risk içeriyor bu tablolara göre:

1701253016288.png

Ad Soyad
fatih atay
Aracınız
Civic FE1 2021
Malatya'da belki ama ET değerini bilmeyen lastikçiye tüküreyim be kardeşim :)
Adana'da lastik aldığım jant/lastikçi (Kumho bayisi) gayetde biliyor, Hankookları aldığımda bırakın ET değerini bilmemek adamda Hunter Balans makinası var FE kasa jantların orijinal fabrikasyon noktasını belirleyip takılıyor (ne kadar vakıfsınız bilmiyorum ama oldukça nitelikli,high-tech haliylede pahalı)

abi zaten ET değerini açıkcası bilmesinede gerek yok daha baktığında jantın genişliğinin kurtarıp kurtarmayacağını yanakların ne kadar taşacağını anlıyordur artık adam çok vasıfsız değilse.

abi bu konuda açıkçası çok minik sapmalara da olsa ben güvenli sürüşe çok ciddi zarar vereceğini düşünmüyorum
takılan jantta ofset sıfır ise zaten dediğiniz taşmalar iki taraflı dengeli olacağından yakıt artışı ve perforamansa etki dışında dediğim gibi güvenli sürüşe zarar vereceğini düşünmüyorum.
ben çok sakin araç süren ve 100 km hızı neredeyse geçmeyen bi sürücüyüm ,o nedenle lastik ebatını sınırdan takmak istedim ilk mesajlarımda da yazdım amacım sürüş güvenliğine zarar vermeden görseli geliştirmekti
vakıf mısınız? dediğiniz konular hakkında bi bilgim yok.
malatyadaki lastikçiler de takmamamı önerdi .
ben kendi isteğimle taktım
bu konuyu enine boyuna tartışmak çok iyi olacak çünkü bununla alakalı ben de çok ayrıntılı bilgiye erişememiştim.
ha bu arada yazlık olarak önlere 225/45/ arkalara da 245/40 takmak gibi niyetim var :)
bu konuda bi eleştiriniz var ise dinlemek isterim

2023 ECO EXECUTIVE PLUS

Moderatörün son düzenlenenleri:
Ad Soyad
Timur.S
Aracınız
Civic FE1 2021
abi bu konuda açıkçası çok minik sapmalara da olsa ben güvenli sürüşe çok ciddi zarar vereceğini düşünmüyorum
takılan jantta ofset sıfır ise zaten dediğiniz taşmalar iki taraflı dengeli olacağından yakıt artışı ve perforamansa etki dışında dediğim gibi güvenli sürüşe zarar vereceğini düşünmüyorum.
ben çok sakin araç süren ve 100 km hızı neredeyse geçmeyen bi sürücüyüm ,o nedenle lastik ebatını sınırdan takmak istedim ilk mesajlarımda da yazdım amacım sürüş güvenliğine zarar vermeden görseli geliştirmekti
vakıf mısınız? dediğiniz konular hakkında bi bilgim yok.
malatyadaki lastikçiler de takmamı önerdi .
ben kendi isteğimle taktım
bu konuyu enine boyuna tartışmak çok iyi olacak çünkü bununla alakalı ben de çok ayrıntılı bilgiye erişememiştim.
ha bu arada yazlık olarak önlere 225/45/ arkalara da 245/40 takmak gibi niyetim var :)
bu konuda bi eleştiriniz var ise dinlemek isterim

2023 ECO EXECUTIVE PLUS

hocam sanırım siz benim son attığımı henüz okuma fırsatı olmadan attınız, aynı tabloda sorularınıza yanıtı zaten paylaşmış oldum, maalesef 225/45/17de,245/40/17 de sorunlu ebatlar:

aşağıdaki tabloya girecek olup 17lik jant tablosuna gelecek olursanız daha iyi anlayacaksınız:

Ad Soyad
fatih atay
Aracınız
Civic FE1 2021
hocam sanırım siz benim son attığımı henüz okuma fırsatı olmadan attınız, aynı tabloda sorularınıza yanıtı zaten paylaşmış oldum, maalesef 225/45/17de,245/40/17 de sorunlu ebatlar:

aşağıdaki tabloya girecek olup 17lik jant tablosuna gelecek olursanız daha iyi anlayacaksınız:

IMG_2902.JPGIMG_2911.JPGIMG_2900.JPG
hocam mesajı sonradan gördüm ve lastikleri inceleyip size de foto atmak istedim
sanırım honda si deki jant genişliği bunda da var çünkü lastikler 235 taşma yapmamış
muhtemelen 245 taşma yapacaktır

2023 ECO EXECUTIVE PLUS

Ekli dosyalar

• Image1701256571.352572.jpg
    Image1701256571.352572.jpg
    189.2 KB · Görüntüleme: 12
Geri