Civic FD6 Çözülemeyen ses ve servis önerisi

Herkese merhabalar. Aracım 2011 otomatik ve bir süredir çözemediğim bir sorun var. Bu konuyu baya araştırdım ama bir çözüm bulamadım. Elimden geldiğince anlatmaya çalışacağım.
İzmir Hatay'da hafif rampaların olduğu bir alanda yaşıyorum. Araç park halinde ve motor soğuk. Çalıştırıyorum ve yakıtın lpg'ye geçmesini bekliyorum. Geçince de aracı hareket ettiriyorum. Yokuş inerken sorun yok. Şimdi arka yola döndüm ilerlemeye başladım. Ayağım gazda sabit. İlk anda hızımı alabilmek için 1500-2000 devir arasında başlıyorum. Ayağım gazda sabit olduğu için yokuş eğimi arttıkça yavaş yavaş devir düşüyor. 1400e geldiği zaman motorda bir horultu başlıyor. Sanki manuel arabada vites düşürmüyormuşum da motor boğuluyormuş gibi. Gazı biraz itersem hemen kendine gelip bildiğimiz motor sesimiz geri geliyor. ama Ayağım sabit kalırsa horul horul gidiyor araba. Soğuk motorda berbat seviyede oluyor bu. Sıcak motorda düz yolda da duyuyorum genellikle. 1400 devir civarında bu ses geliyor. Özel servislere gittim anlattım, gösterdim anlamadılar. En son İzmir İkiler Honda'ya gittim gözle görünür kronik sorunlara baktılar bir şey göremediler.

Son olarak bana yetkili servise gitmem tavsiye edildi. Bir kaç sene önce gittiğimde arıza tespiti için bile saçma sapan rakamlar istiyorlardı. Şu an araç 107000 km'de. 10bin bakımı da geldi. Yetkiliye gidip topyekün girişmek mi lazım bilemiyorum. Bu konuda fikir ve destekleriniz bekliyorum.

İyi forumlar.

Aracınız
Hocam benim aklıma gergi takımı ve kayışı geliyor ama illa ki kontrol etmişlerdir heralde. Anlattığınız tam uyuyor aslında.
Herkese merhabalar. Aracım 2011 otomatik ve bir süredir çözemediğim bir sorun var. Bu konuyu baya araştırdım ama bir çözüm bulamadım. Elimden geldiğince anlatmaya çalışacağım.
İzmir Hatay'da hafif rampaların olduğu bir alanda yaşıyorum. Araç park halinde ve motor soğuk. Çalıştırıyorum ve yakıtın lpg'ye geçmesini bekliyorum. Geçince de aracı hareket ettiriyorum. Yokuş inerken sorun yok. Şimdi arka yola döndüm ilerlemeye başladım. Ayağım gazda sabit. İlk anda hızımı alabilmek için 1500-2000 devir arasında başlıyorum. Ayağım gazda sabit olduğu için yokuş eğimi arttıkça yavaş yavaş devir düşüyor. 1400e geldiği zaman motorda bir horultu başlıyor. Sanki manuel arabada vites düşürmüyormuşum da motor boğuluyormuş gibi. Gazı biraz itersem hemen kendine gelip bildiğimiz motor sesimiz geri geliyor. ama Ayağım sabit kalırsa horul horul gidiyor araba. Soğuk motorda berbat seviyede oluyor bu. Sıcak motorda düz yolda da duyuyorum genellikle. 1400 devir civarında bu ses geliyor. Özel servislere gittim anlattım, gösterdim anlamadılar. En son İzmir İkiler Honda'ya gittim gözle görünür kronik sorunlara baktılar bir şey göremediler.

Son olarak bana yetkili servise gitmem tavsiye edildi. Bir kaç sene önce gittiğimde arıza tespiti için bile saçma sapan rakamlar istiyorlardı. Şu an araç 107000 km'de. 10bin bakımı da geldi. Yetkiliye gidip topyekün girişmek mi lazım bilemiyorum. Bu konuda fikir ve destekleriniz bekliyorum.

İyi forumlar.

Redmi Note 9S cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

@hakankara hocam aracı incelemeye bırakamadım. Bir kere ustaya verdim. Gece onda kaldı. Sabah soğuk motorla kullansın diye. Almaya gittim bişey yapmadı araç dedi ki yapmaması imkansız. Gergi kayışı aksamı ile ilgili pek bilgim yok. Fonksiyonunu araştıramam lazım.

Aracınız
Civic FB7 2015
Büyük ihtimalle gergi rulmanı, gergi kayışı ya da kayışın bağlı olduğu diğer rulmanlarla ilgili bir problem gibi görünüyor. Benim araçta da benzer durum vardı, özellikle klima devreye girdiğinde de yapıyordu. Kayışı değişince sorun çözülmüştü. Yetkili servise bir kaç kez gösterdim ama inatla sorunu çöz(e)memişlerdi, o zamanlar gergi rulmanı ve kayışını garantiden değişeli 15-20 bin km olmuştu. O yüzden de bu konuda inat etmiş olabilirler diye tahmin ediyorum. Sonra kayışı özel bir serviste kendim değiştirdim, bir problem kalmadı.

Yani gergi aksamının motor devirden düşerken horultu ya da boğulma benzeri bir etki yapabileceğini söylüyorsunuz. Peki ben bu işi nerede çözmeye çalışmalıyım? Yetkili mi özel mi?

Aracınız
Aracınız
Civic FB7 2015
Yani gergi aksamının motor devirden düşerken horultu ya da boğulma benzeri bir etki yapabileceğini söylüyorsunuz. Peki ben bu işi nerede çözmeye çalışmalıyım? Yetkili mi özel mi?
Evet, bu tür seslere sebep olabilir. Tabi kesin bundandır demek mümkün değil, esas teşhisi iyi bir usta koyabilir. Ben İzmir'de yaşarken yetkili servislerde rutin bakım dışında pek bir şey yaptırmadım, o yüzden İzmir servisleri için fazla yorum yapamayacağım ama Terakki'de ismini hatırlayamasam da iyi bir usta vardı. Özel servis olarak İzmir'de Honda özelinde gittiğim bir yer olmadı.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010

İyi forumlar.
Bu sorun için öncelikle sesin kaynağını anlamak lazım, motor kulağı hiç değişti mi?
Bahsettiğiniz ses motor yeterli çekişi sağlayamayıp zorlandığı için oluşturduğu yüksek vibrasyon halinde motor kulağı yeterince iş göremiyor olabilir.
@hakankara ve @joseph41 'in belirttiği kayış gergisi ve rulmanlar olma ihtimali de oldukça mantıklı.
Bu parçaların ayrı ayrı kontrol edilmesinin faydalı olacağı düşüncesindeyim.

Subap ve gergi sorununun her ikisini de yaşadım aklıma subaplar geliyor. Subap ayarı devir düşmesi, anlık horultu yapabiliyor. Devir düşerken stop eder gibi horluyor. Hatta çok ayarsizsa stop da edebiliyor. LPG de daha çok belli oluyor subap ayarsizligi. İkisini kontrol ettirirdim öncelikle.
Hocam benim aklıma gergi takımı ve kayışı geliyor ama illa ki kontrol etmişlerdir heralde. Anlattığınız tam uyuyor aslında.

Redmi Note 9S cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Redmi Note 9 Pro cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Subap ve gergi sorununun her ikisini de yaşadım aklıma subaplar geliyor. Subap ayarı devir düşmesi, anlık horultu yapabiliyor. Devir düşerken stop eder gibi horluyor. Hatta çok ayarsizsa stop da edebiliyor. LPG de daha çok belli oluyor subap ayarsizligi. İkisini kontrol ettirirdim öncelikle.

Redmi Note 9 Pro cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.
Hocam bu sorun nedeniyle subap ayarını yaptırmıştım ama yine de çözüm olmamıştı. Gergi konusuna baktıracağım.
@m2hamid motor kulağı değişti mi hiç bilmiyorum ama ben kullanırken değiştirmedim. Onu da söyleyeceğim ustaya.

Geri