Cruise kontrol'da vtec açma

Gkn01

0
Ad Soyad
GknK01
Aracınız
Civic FB7 2013
Cümleten s. A
Merak ettiğim bir konu var otobanda 60 ile giderken Cruise controlu açıp + tuşu ile aracı 110 a sabitliyorum. Bazen araç 110 a ulaşmak için vtec açıyor bazen ise vtec açmıyor, vites düşür üp devri yükseltip öyle istediğim Hıza ulaşmaya çalışıyor. Servis bana yolun durumuna göre vtech açar yada açmaz dedi. Aracım 2013 elegance otomatik. Bu konu hakkında deneyimlerinizi bekliyorum arkadaşlar.

Son düzenleme:

Gkn01

0
Ad Soyad
GknK01
Aracınız
Civic FB7 2013
Anladım, siz biraz cruise controlden aracı hızlandırmasını talep ediyorsunuz.
Ben bu şekilde değilde kendim istediğim hıza ulaştıktan sonra cruise açtığım için bahsettiğiniz durumla karşılaşmadım.
Aynen hocam @HGumus ünde dediği gibi düz yolda fazla güce ihtiyaç duymuyor sanırım bu yüzden vtec açmıyor.

Aracınız
Civic FC5 2019
Peki hocam i vtec te 3500 devirden sonra eski vtec teki gibi açma olayını hissedebiliyor muyuz? Ya da hissetmek için ne yapmak lazım? Çünkü hissedilebilse aslında çok zevkli...
Neyi merak ettiğiniz tam anlamadım ama VTEC açma olayı R16 motorlarda farklı işliyor.
3 kademeli akıllı i-VTEC sisteminde 1500 devirde ilk VTEC kademesi devreye giriyor, sonrasında 3500 devir civarına kadar araç 12 subap düzeninde çalışırken 16 subapa geçiyor.
3500 devir sonrası zaten aracın fazladan canlandığını hissedebilirsiniz.

Sizin cruisedaki durum bence yolun eğimine bağlı aracın gaza yüklenme ve vites küçültme ihtiyacına bağlı oluşan bir durum.
Düz yolda crusei açtığınızda yavaş yavaş hızı arttırır, ancak hafif yokuş tırmanma durumunda cruise sistemi gaza daha fazla basmak durumunda kalır, bu yüzden vites küçültme ihtiyacı varsa viteste küçültür, bu aşamada gaza yüklenebilir.

MI 6 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FC5 2019
Peki hocam i vtec te 3500 devirden sonra eski vtec teki gibi açma olayını hissedebiliyor muyuz? Ya da hissetmek için ne yapmak lazım? Çünkü hissedilebilse aslında çok zevkli...

İ-vtec lerde vtec acma araligi belirsizdir. Motor ekstra guce ihtiyac duydugu her devir araliginda vtec acar bunu hissetmek biraz zordur.

SM-G920F cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010

Pek hissedilmiyor, eski VTEC sisteminde egzantrik derecesi keskin bir şekilde artarken i-VTECde egzantrik ayarı devir arttıkça kademeli olarak değişiyor, 3500 devirde ek olarak subaplarda tam aktif hale geliyor.

Son düzenleme:
Geri