CVT Şanzıman - ANA KONU

Fc5 kasa civic lerdeki cvt otomatik şanzıman ile ilgili problem yaşayan varmi sormak istedim. Devir saati dalgalanması, D den R ye geçişte sarsıntı yada direksiyonda kayma sağa veya sola çekme gibi

SM-N920C cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FC5 2020
Benim aracımda 2020 1.5 D modunda bazen ışıklarda beklerken auto hold ya da frene basılıyken titreşim oluyor N ye alınca araç böyle sanki bi rahatlıyor. İki farklı periyodik bakım zamanında yetkili servise söylediğimde bunun normal olduğunu söylediler açıkçası içime çok sinmedi.

Ad Soyad
Gökhan Bakkal
Aracınız
Civic FC5 2017
Hayırlı ramazanlar arkadaşlar

2 hafta evvel 18 model elegance düz benzinli modeli satın aldım,
Aracımız 105 bin kilometrede, 50 bin kilometreye kadar bakımları yetkili serviste yapılmış(tam net emin değilim torpidodan çıkan faturalara göre konuşabiliyorum)

Son bakımı ise 98 binde Honda özel bir serviste yapılmış, şanzıman yağı değişmemiş kontrol edilmiş yazıyordu faturada.

Sıradaki bakımı 108 binde olacak, şanzıman yağı konusunda ne gibi aksiyonlar aldırmalıyım serviste bakımın yanında?
şanzıman yağı kontrol edildi birşey olmaz. şanzımana bakmışlardır tapasında kaçırma var mı vs diye.

bence şanzıman yağının değişmesi lazım.

ayrıca dışarıda değiştiğini sanmıyorum.

değiştiyse serviste değişmiştir. Servisten sorgulatın bence 50 binden sonra şanzıman yağ değişimi olmuş mu? olmadıysa hiç beklemeden serviste değiştirtin yağı ve şanzımanı çok zorlamayın.

Aracınız
Civic FC5 2020
Benim aracımda 2020 1.5 D modunda bazen ışıklarda beklerken auto hold ya da frene basılıyken titreşim oluyor N ye alınca araç böyle sanki bi rahatlıyor. İki farklı periyodik bakım zamanında yetkili servise söylediğimde bunun normal olduğunu söylediler açıkçası içime çok sinmedi.
1.5 lerde böyle bir sorun var özellikle sağ koltuk titriyormuş

SM-A715F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Aracınız
Civic FC5 2017
şanzıman yağı kontrol edildi birşey olmaz. şanzımana bakmışlardır tapasında kaçırma var mı vs diye.

bence şanzıman yağının değişmesi lazım.

ayrıca dışarıda değiştiğini sanmıyorum.

değiştiyse serviste değişmiştir. Servisten sorgulatın bence 50 binden sonra şanzıman yağ değişimi olmuş mu? olmadıysa hiç beklemeden serviste değiştirtin yağı ve şanzımanı çok zorlamayın.
araç manuel sanırım. manuel şanzımanlı araçların şanzıman yağı ne kadar sürede değişiyor bilmiyorum ama siz cvt şanzıman olduğunu düşünerek sanırım hemen şanzıman yağının değiştirilmesini önerdiniz. eğer şanzıman yağı bu güne kadar hiç değişmemişse sıkıntı olabilir.

Son düzenleme:
Ad Soyad
Umut Habek
Aracınız
Civic FC5 2018
araç manuel sanırım. manuel şanzımanlı araçların şanzıman yağı ne kadar sürede değişiyor bilmiyorum ama siz cvt şanzıman olduğunu düşünerek sanırım hemen şanzıman yağının değiştirilmesini önerdiniz. eğer şanzıman yağı bu güne kadar hiç değişmemişse sıkıntı olabilir.
Hocam otomatik aslında, aldığımdan beri vites geçişlerini P - N - R - D deniyorum, sadece ilk çalıştırmada soğuk havada N ye geçerken sert bir vuruntu yapıyor. Onun dışında geçişleri pürüzsüz yapıyor. Hiç değişmemiş olabilir de dediğiniz gibi, 2 bin km sonra 10 bin bakımı doluyor. Servis kayıtlarında çıkacaktır mutlaka yine de ben şanzıman ekstradan kontrol etmelerini isteyeceğim.

Geri