CVT şanzıman yağı hakkında

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Honda HCF-2 kullanmanızı öneririm ancak illa dışarıdan alacksanız Ravenol HCF-2 CVT dışında başka bir yağ kullanmayın. Bulabilir misiniz emin değilim ancak Eneos Premium CVT'ye bakılabilir bir de alternatifi o sayılabilir.

Bugün çıkma bir şanzıman size en az 25bine mal olur, sıfırı ise 70bin civarı. 40bin km'de bir orjinal şanzıman yağıyla bakım yapmanız en sağlıklısı. Riske girmeyin.

Son düzenleme:
Aracınız
Civic FC5 2018
Konuyu biraz araştırdım. Orjinal urun kullanılmasını bende destekliyorum fakat acaba muadil ürünler bu işi görür mü diye merak ederek konuyu açmıştım. Fakat durum gerçekten önemli. Orjinal yağın 15 derecedeki yoğunluğu. 40 derece ve 100 derecedeki viskozite değerlerini muadil ürünler tam olarak vermiyor aralarında bence ciddi farklar var değerler olarak. Ayrıca sanırım bu yağlarin içine ısı transferini yapması için ek maddeler ekleniyor. Yani Honda kendi şanzımana en iyi cevabı veren yağı idemitsu ya geliştirtmiş. Dakikada binlerce devir yapan bir aletin,zincirin yagdan kaynakli en ufak ısı transferi farkını düşününce aslında muadil olarak koyduğumuz yağlar şanzıman ile hiç bir zaman uyumlu olmuyor diye düşünüyorum ve sorun çıkmıyorsa bile ömrünü kisalttigini düşünüyorum. Cevap veren herkese teşekkür ederim.

Ad Soyad
Gökhan Bakkal
Aracınız
Civic FC5 2017
başka bir yağ uyumlu değil.

Geri