Civic FB7 Debriyaj gıcırtı

Arkadaşlar merhaba. 2015 model manuel aracım var. 91 bin km. Önceki fd6 aracımdan debriyaja basıldığındaki vıyk sesine alışkınım bunda da var sorunum o ses değil. Debriyajdan ayağımı çekerken hafif bir titreşim eşliğinde ses geliyor zızzt gibi ama çok hafif. Aracın kalkmasına yakın tam kavrama esnasında. Her zaman olmuyor ara ara oluyor. 1 hafta önce yıllık bakımını yaptırdım. Debriyaj hidroliği eksilmiş biraz. Dot4 ile tamamlama yaptırdım. Dün ve bugün hiç yapmadı. Acaba hidrolik eksikliğinden mi kaynaklıydı. Farklı bir durum olabilir mi bu tarz bir durum başına gelen arkadaş varsa ya da bilgisi olan yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum. Hayırlı cumalar hayırlı günler dilerim.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Arkadaşlar merhaba. 2015 model manuel aracım var. 91 bin km. Önceki fd6 aracımdan debriyaja basıldığındaki vıyk sesine alışkınım bunda da var sorunum o ses değil. Debriyajdan ayağımı çekerken hafif bir titreşim eşliğinde ses geliyor zızzt gibi ama çok hafif. Aracın kalkmasına yakın tam kavrama esnasında. Her zaman olmuyor ara ara oluyor. 1 hafta önce yıllık bakımını yaptırdım. Debriyaj hidroliği eksilmiş biraz. Dot4 ile tamamlama yaptırdım. Dün ve bugün hiç yapmadı. Acaba hidrolik eksikliğinden mi kaynaklıydı. Farklı bir durum olabilir mi bu tarz bir durum başına gelen arkadaş varsa ya da bilgisi olan yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum. Hayırlı cumalar hayırlı günler dilerim.

Hocam ses hakında bir tecrübem olmadı. Fakat fren hidroliği eklemek yerine ki kaçak olmadığı sürece azalmaması lazım. Öncelikle hidroliğin nem miktarını ölçtürün. %3 ve üstü çıkar ise değişim şart. Hortumlarıda kontrol ettirin. Hidrolik yağı değişmez diyenlerden ise uzak durun.

Son düzenleme:
Ad Soyad
Can Ata Özbostan
Aracınız
Civic FB7 2015
Debriyaj pedalının yayından oluyor. Bende de gıcırtı var soğuklarda yapıyor yağlarız geçer dedi usta. Yağlatınca yazarim tekrar. (Debriyaj hidroliğim yeni ve tam.) (Araç: FB7 km: 49.xxx)

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Debriyaj pedalının yayından oluyor. Bende de gıcırtı var soğuklarda yapıyor yağlarız geçer dedi usta. Yağlatınca yazarim tekrar. (Debriyaj hidroliğim yeni ve tam.) (Araç: FB7 km: 49.xxx)
Eğer öyle ise kronik diyebilirim. Debriyaj pedalına hafif basıyorsun bilya ileriye gidiyor. Ardından açılan boşluktan sprey yağ sıkıyorsun. Sonra debriyaj pedalına bas çek yapıp dağılması sağlanıyor. Ben Es7 kasada her ses geldiğinde yaparım. Alıştım artık. :)

Ad Soyad
Can Ata Özbostan
Aracınız
Civic FB7 2015
Eğer öyle ise kronik diyebilirim. Debriyaj pedalına hafif basıyorsun bilya ileriye gidiyor. Ardından açılan boşluktan sprey yağ sıkıyorsun. Sonra debriyaj pedalına bas çek yapıp dağılması sağlanıyor. Ben Es7 kasada her ses geldiğinde yaparım. Alıştım artık. :)
Ben teknik olarak bilgi sahibiyim pratik bilgim yok denecek kadar az ustama yağlattım. Hem içeriden yağladı hem dışarıdan yağladı. Ses ve gıcırtı sorunum çözüldü. Çok az da olsa debriyaj pedalı yumuşadı. Yeniden zevk almaya başladım kullanmaktan. Aslında kronik diyemeyiz ihtiyaç diyebiliriz. Hava ısınıyor soğuyor yağ özelliğini kaybediyor. Sıvı gres kullandık würth marka yağlarken merak eden olursa diye söyleyim.

Aracınız
Civic FB7 2012
Balatan muhtemelen bitik değildir ama yanmıştır yada gevremiş sertleşmiştir. Aynı zamanda baskı dada sorun oluyor baskı balata değiştirmen gerek aynı sorun bendede vardı serviste değiştirdim 10000 tl

Geri