Civic FC5 Disk ve Balata Ötme Sorunu

Aracınız
Civic FC5 2018
Merhaba arkadaşlar herkese hayırlı forumlar,

Disk balata değiştirildi. Her türlü ötmeye karşı disk balata kombini 2 kez daha değiştirildi. Fakat disk ve balata ısındıktan sonra ötme yapıyor hatta bazen özellikle sola dönerken manevra esnasında da ötme yapıyor.
Benzer bir sorun yaşayan ya da şuraya baktır buraya baktır gibi öneriler de bulunabilecek olan var mı?
Önemli bir detay mıdır bilemiyorum 2018 Navigasyonlu eco elegance paket.

Şimdiden teşekkür ediyorum.

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Benim aklıma ilk gelen disk balata alışma süresi tam oldu mu?
Disk ve balata kaliteli mi?
Balatanın cinsi yumuşak olmalı.
Frene basınca ses artıyor mu?
Normal giderken sadece hafif sürtme sesi mi var?

Aracınız
Civic FC5 2018
Benim aklıma ilk gelen disk balata alışma süresi tam oldu mu?
Disk ve balata kaliteli mi?
Balatanın cinsi yumuşak olmalı.
Frene basınca ses artıyor mu?
Normal giderken sadece hafif sürtme sesi mi var?

Alışma süresine dikkat ettim özellikle yeni olabildiği için disk ve balatanın birbirine oturmasını bekledim ama değişiklik olmadı.
Disk ve balatada çeşitli markalar kullandık. EBC Fren TR Distrb. arkadaşım ondan başkasına götürmedim daha önce arka balata değiştirdik herhangi bir sorun olmadı konuyada hakim birisi zaten. En son marka olarakta delphi balata taktık üçüncü olarak.
Frene bastığımda seste azalma veya artma yok soğukken zaten hiç ötmüyor ısındığında ise ötme sesi stabil.
Frensiz rölantide D ye taktığımda aracı yürütüyorum herhangi bir sürtme aşındırma sesi de gelmiyor.
Manevradaki ötme sesinden kaynaklı 3-4 farklı yerde kontrol ettim acaba alt takımda bir problem var mı diye herhangi bir problem yok dediler.

Ama bu ses bana yakında kafayı yedirtecek arabadan soğudum satmak istiyorum o derece nefret ettim Ekim 2023'ten beri bunaldım artık.

Ad Soyad
Murat Aras
Aracınız
Civic FE1 2023
Kaliper takımlarına bakım yapıldı mı acaba, fren den sonra piston geri çekilirken balada diskten gereğinden yavaş ayrılıp zorlanıyor ise o arada sürtüp ses yapabilir bende sol arka kaliper bakımı yapıldıktan sonra azaldı ses, balata ve disk uyumsuzluğu vardı bide. Kumar gibi yani al dene olmazsa çöpe at yenisini al dene en az sese razı olup kullandım bir donem. Bosch car servisler fren işinde iyidir gitmediyseniz bir görüş alın isterseniz.. Hareket ve manevra anında ses var demiştiniz , Alt takımda, karter muhafaza da biryerlerde gevşek vidadan kaynaklı ses de olabilir, arıza tespitinde bazen aracı lifte alıp viteste iken alttan izleniyor bu da bir çözüm yolu olabilir..

Aracınız
Civic FC5 2018
Kaliper takımlarına bakım yapıldı mı acaba, fren den sonra piston geri çekilirken balada diskten gereğinden yavaş ayrılıp zorlanıyor ise o arada sürtüp ses yapabilir bende sol arka kaliper bakımı yapıldıktan sonra azaldı ses, balata ve disk uyumsuzluğu vardı bide. Kumar gibi yani al dene olmazsa çöpe at yenisini al dene en az sese razı olup kullandım bir donem. Bosch car servisler fren işinde iyidir gitmediyseniz bir görüş alın isterseniz.. Hareket ve manevra anında ses var demiştiniz , Alt takımda, karter muhafaza da biryerlerde gevşek vidadan kaynaklı ses de olabilir, arıza tespitinde bazen aracı lifte alıp viteste iken alttan izleniyor bu da bir çözüm yolu olabilir..
Balata ve diski değiştiren arkadaşımda açıkçası pistonlardan şüpheleniyor onlardan sipariş etti ama dediğim gibi arkadaşım ücrette almıyor bende mahcup oluyorum ona da gitmek istemiyorum para almadığı için ondan burada çare arayayım dedim. önlerde dediğiniz gibi ilerledim şuanda diğerlerine göre nispeten daha az ses var eğer olmazsa buna razı geleceğim bende yapacak br şey yok yada 5 bin lira verip gidip serviste değiştireceğiz. Ama öncesinde bir de Bosch'u deneyeceğim.

Hareket ve manevra esnasında olan seste bu sesle koordineli oluyor. yine sıcakken disk ve balata ile birlikte yapıyor ama dediğinizi bir kontrol ettireceğim. İlgi ve alaka gösterip değerli yorumunuzu paylaştığınız için teşekkür ederim.

Ad Soyad
Murat Aras
Aracınız
Civic FE1 2023
Balata ve diski değiştiren arkadaşımda açıkçası pistonlardan şüpheleniyor onlardan sipariş etti ama dediğim gibi arkadaşım ücrette almıyor bende mahcup oluyorum ona da gitmek istemiyorum para almadığı için ondan burada çare arayayım dedim. önlerde dediğiniz gibi ilerledim şuanda diğerlerine göre nispeten daha az ses var eğer olmazsa buna razı geleceğim bende yapacak br şey yok yada 5 bin lira verip gidip serviste değiştireceğiz. Ama öncesinde bir de Bosch'u deneyeceğim.

Hareket ve manevra esnasında olan seste bu sesle koordineli oluyor. yine sıcakken disk ve balata ile birlikte yapıyor ama dediğinizi bir kontrol ettireceğim. İlgi ve alaka gösterip değerli yorumunuzu paylaştığınız için teşekkür ederim.
Kaliperden olduğu tespit yapılırsa benim tavsiyem, işçiliği pahalı bir bakım ama değiyor (tecrübe ) paraya kıyıp 4 teker için de bu bakımı yaptırın ki 1i bozuldu ise kalan 3 ünün de ayağı çukurda sayılır😀. Tek işçilik masrafı ile kurtulun. Manevradaki sesi alt takimci arar bulur mutlaka..
Çünkü fren herşeydir, lazım olunca yoksa, geçmiş ola..

Aracınız
Civic FC5 2018
Kaliperden olduğu tespit yapılırsa benim tavsiyem, işçiliği pahalı bir bakım ama değiyor (tecrübe ) paraya kıyıp 4 teker için de bu bakımı yaptırın ki 1i bozuldu ise kalan 3 ünün de ayağı çukurda sayılır😀. Tek işçilik masrafı ile kurtulun. Manevradaki sesi alt takimci arar bulur mutlaka..
Çünkü fren herşeydir, lazım olunca yoksa, geçmiş ola..
öncelikle kaliper bakımlarından başlayayım o zaman dediğiniz gibi birisi olduysa diğerlerinin de eli kulağındadır :D alt takımcılar ısrarla alt takımdan olmadığını söylüyorlar frenci ve alt takımcı arasında mekik dokuyorum bi şu kaliperlere bakım yaptırayım da belkide kesilir kesilmezse aramaya devam. arayan mevlasını da belasını da demişler :D Kesinlikle fren olmazsa olmazımız.

Geri