Egzoz emisyonu neden yüksek çıkar ?

Egzoz emisyonu neden yüksek çıkar oksijen sensörü buna ne kdr etki eder ? İki oksijen sensörü de arıza veriyor çekiş de acayip düşüklük var bilenler beni biraz bilgilendirsin?

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Çekiş düşüklüğü ve yakıt fazlalığı 1. Oksijen sensörü bozukluğunda meydana gelir. 2. Sensör katalizör sonrasına takılır. 2. Sensör 1. Sensördeki bilgileri takip ederek Katalizörün çalışma verimliliğini kontrol eder.
Emisyon ise yanma sonucu oluşan gazları ölçer. Eğer motor hava yakıt karışımını 14.7/1 oranında ideal çalışırsa emisyon minimum olur. Fazla ve eksikte değerler artar.
Bence sizin problem sensörler. Onları değiştirip bakın. Kaliteli garantili sensör öneririm. Sonra emisyon değerleri düzelmez ise katalizör bakılmalı.

Faaliyet ayn-ı lezzettir...

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Öyle yaptrcm teşekkür ederim başka birşey den yüksek çıkmaz mı bu sadece sensör mü

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.
Aracınızın bakımları tam değil ise egzoz emisyon ölçümünde değerleriniz yüksek çıkar. Ölçüme girmeden önce bujileri ve filtreyi değiştirmelisiniz. Bunları değiştirmek inanılmaz derecede egzoz değerlerini değiştiriyor, ayrıca yan sanayi filtre kullanmakta egzoz emisyon değerlerinizi baya bozar, hava geçirgenliği orjinal filtre kadar olmadığı için hem egzozdan zararlı gazlar daha fazla çıkar, hem aracınız çok yakmaya başlar hemde çekiş ve devirlenmede düşüş yaşanır. Ayrıca egzoz sisteminiz de çatlak delik ya da hasar olup olmadığını kontrol ettiriniz.
Alıntıdır.
Basit kontroller yapılabilir.

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Çok yakma sebebi!
Co gazı yanmamış ama içinde enerji barındıran bir yanmamış hidrokarbondur. Yani tam yanma olmadığı için istemeden çıkmaktadır. Bunun azalması demek CO2 miktarınzızın artması ve daha fazla çekiş ve enerjidir.*

CO eksozdan atılması demek benzine veya LPG ye vermiş olduğunu paranın belirli bir yüzdesinin eksozdan havaya uçup gitmesidir.hiçbir zaman yanma işlemi sonucu sıfır olmaz ama teorikl olrak sıfıra ne kadar yakın olursa aracınız o kadar ekonomik ve performanslı olur denilebilir. Performans derken aynı yakıtla elde edilen güçten bahsediyorum. Yoksa yakılan miktarını artırarak elde edilen performansın konumuzla bir ilgili bulunmamaktadır.*
ilk önce ayar yaptırmadan havaneden az gidiyor bunu anlamk lazım. En basitinden hava filtresi başlangıç için iyi bir noktadır. Hatta bazen yan sanayi filtresi takarlar içeriye hava alamaz. Çok yakar ama bunu bulana kadar elli kere ayar yaptırırlar adama.*
Bu nedenle ilk önce hava filtresini komple çıkartıp değerlerin ne olduğunu gözlemlemek lazım. CO oranı ne kadar düşüyor .Eğer çok bir oynama olmuyorsa bir sonraki adıma geçmeli adım adım ilerleyerek son noktada LPG ECU ayarlarına baktırmak işi çözer.*
Ama önce ayar yaptırır sonra bu dediklerimle ilgilenirseniz ayarınız yine bozulur baştan başlamak zorunda kalırsınız.*

Ancak sizin elinizde ölçüm cihazı olmadığına göre eninde sonunda bir ayar yapan yere gitmek zorunda olduğunuz için pratikte arabyı bu adamlara teslim etmeden önce , Usta şu filtreyi çıkaralım bir ayar yapmadan durumu inceleyelim derseniz kimse itiraz etmeyecektir.*

Ölçüm yaparken temel konu bütün cihazların kapalı olmasıdır.Açık olan varsa mesela klima gibi değerler aşırı sapabilir ve buna göre ayar yapılırsa sonra kapatınca araba yine sapıtabilir.Aklınızda bulunsun.

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Oksijen Sensörleri osileskop ile çalışma aralığına bakılarak sağlam olup olmadığı ortaya çıktığında değiştirmek daha doğru olur.

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
[video=youtube_share;NE2-9SLW8w8]http://youtu.be/NE2-9SLW8w8[/video]

Geri