Egzozun garanti & servis açısından bir sıkıntısı var mı ?

Aracınız
Civic FK7 HB 2019
Arkadaşlar öncelikler herkese hayırlı günler dilerim bu forumda daha yeniyim size bir sorum olacaktı aracım fk7 hb 182hp araca egzoz yaptırmayı düşünüyordum şu kumandalı olanlardan çok hafifte olsa bir sesi olsun istiyorum öyle çok abartı bir şey değil fakat sizdende bilgi almak istedim arabaya yapılan egzozda garantide veyahut serviste herhangi bir sıkıntıyla karşılaşır mıyım yardımcı olursanız sevinirim konuyu yanlış yere açtıysamda kusura bakmayın :)

Aracınız
Civic FC5 2019
garantiden 3-4 kalem malzeme değiştirdim,tek baktıkları son bakım nerede yapılmış ve garanti devam ediyormu.

Aracınız
Civic FK7 HB 2017
eksozun değiştirildiği kurcalandığı anlaşılırsa direk garanti dışı kalır, anlamazlarsa sorun olmaz, 1.5 turbo vtec çok özel bir motor eksozu kurcalanırsa yeni takılan eksoz iyi ayarlanmazsa yanlış seçimler yapılırsa güç kaybı olabilir olacaktır 182 beygiri vermeyebilir arıza ışığı bile yakabilir. zaten fabrika çıkışı gayet özel yapı catback tipinde krom ve çok uzun ömürlü bir eksozu var, buna ilaveten binek otomobilde turbolu motordan güzel ve yüksek eksoz sesi alamazsınız çünki çıkış borusundan evvel turbo salyangozuna giden eksoz gazı orada sesini çok büyük ölçüde kaybeder susturucuya nerdeyse iş kalmaz atmosferik öyle değil düz boru ile deli gibi bağırır yırtar ortalığı ama turbo varsa bağırmaz.

rallilerde ve motorsporlarında kullanılan motorlarda turbo anti lag sistemi var normalden farklı olarak emme zamanı haricinde eksoz zamanında da enjektör içeriye benzin basıyor supaplar da geniş kamlı ekzantirik sebebiyle uzun süre açık kalıyor, yanmamış benzin sıcak manifoltun içine gidip orada patlıyor turbo yavaşlamasın diye o ayak gazdan çekildiği zaman patırtı çatırtı eksik olmuyor gazlarken de arada restriksiyon yok eksozun içi yanmamış gaz dolu ses ve alevler olduğu gibi dışarda, anti lag böyle iyidir hoştur lakin motorun ömrünü çok kısaltan bir icat

1.5 vtec turbo da anti lag yok bütün işi elektronik ayarlı wastegate yapıyor, ses çıkması için katalitik konvertör iptal edilse arıza ışığı yakabilir ve muayeneden de geçmez. turbo olduğu için yinede ses te çıkmaz:)

ben olsam fazla kurcalamam:)

sadece son susturucu kaliteli güzel supersprint HKS borla vs. gibi bir marka ile değiştirilebilir tercihen vanasız, ama sadece son susturucu kurcalanır, daha evvelini kat orta susturucu vs. kurcalamamak lazım. netice olarak fısırtılı uçak sesi benzeri ses çıkabilir.

Aracınız
Civic FK7 HB 2019
@erenuzel41 Hocam öncelikle gösterdiğin ilgi ve alakandan dolayı çok teşekkür ederim uzun uzun yazmışsın ben pek anlamadığım için bu forumu keşfettim ve sormak istedim sizin gibi insanların burda aklımızdaki soru işaretlerini gidermesi ne kadar güzel bir şey tekrardan cevabınız için teşekkür ederim :)

Aracınız
Civic FC5 2019
BENDE PEDAL COMANDER VAR. MOTOR ARIZA LAMBASI YANDIĞINDA SERVİSE GİTTİM SERVİS ELEMANIDA GÖRDÜ Bİ SORUN OLMADI GARANTİDEN ŞANZIMAN ÜZERİNDE SENSÖR DEĞİŞTİ..AMA TABİ OLMAYACAĞI ANLAMINA GELMEZ.FAKAT ARACIM TURBOLU OLSA HEMEN YAZILIM İLE İŞE BAŞLARIM:)İŞİNİZ RAST GELSİN.

UK61

0
Yönetici
Ad Soyad
Uğur
Aracınız
Civic FK7 HB 2017
Egzoz ucu takıldı diye garanti dışı yapan bayiler var o açıdan dikkat edin derim.

Aracınız
Civic FC5 2016
arkadaşlar merhaba 2016 fc5 eleganceım var 20binde lpg yeni takıldı 1 ay oldu buğün fark ettim egzozdan temiz su atıyor ama devamlı değil motorun suyunada baktım eksik yok normalmi yoksa bir sıkıntı varmı

Aracınız
Civic FK7 HB 2017
arkadaşlar merhaba 2016 fc5 eleganceım var 20binde lpg yeni takıldı 1 ay oldu buğün fark ettim egzozdan temiz su atıyor ama devamlı değil motorun suyunada baktım eksik yok normalmi yoksa bir sıkıntı varmı
normaldir sıcak eksoz soğurken içerde sıcaklık farkı kondanse ortam oluşturur su buharı içeride birikir sonra bunu gazlarken dışarı atar sürekli yapmaz, özellikle yazın çok olur gündüz çok sıcak akşam soğuk olduğu için kondanse yapar, birde eksoz gazı içerisinde az da olsa su buharı olur bu da normal.

hiç durmadan beyaz duman atıyorsa ve bu duman havada dağılıp gitmiyorsa o zaman kötü. Honda nın motorunu da bu kadar kötü conta yakıp silindire su kaçırtacak kadar bozabilecek birisi varsa tebrik etmek lazımdır:)

Geri