Fazla yakıt yakma

2013 model elagance otomatik arabam 32 litre lpg ile (econ acikti)sehir içi 230 km yol yaptim.Neredeyse 41 kr yakti.Bakim icin brc yetkili servisine gittim.Durumu izah ettim ge el bir bakim yaptırdım (filtreler degisti) bu degerler normal diyor.Yetkiliye dedim ki formlarda arkadaşlar 1 depo ile 350-400 km yol yaptiklarini söylüyorlar. ..Yetkilinin dedigi bir cvp 35-40 kr altinda otamatik yakan bir araba varsa gelsin benim arabamin anahtarini hemen ona teslim edeyim.Siz yazilanlara asla i anmayin arabanizin degerleri gayet guzel...Senin arabanin cok yakmadinin sebebi sehir içinde surekli dur kalk yapuyorsun,bir carsiya gitmek icin 10 tane trafik isaretinde duruyorsun dedi.....Kisaca sunu sormak istiyorum. Arkadaslar 32 lt gazla 230 km gitmem normal mi anormal mi ? Bu isten anlayan bana bir akil versin inan burada ki yorumlari okuyunca resnen arabadan sogudum

ywzckr

0
2013 model elagance otomatik arabam 32 litre lpg ile (econ acikti)sehir içi 230 km yol yaptim.Neredeyse 41 kr yakti.Bakim icin brc yetkili servisine gittim.Durumu izah ettim ge el bir bakim yaptırdım (filtreler degisti) bu degerler normal diyor.Yetkiliye dedim ki formlarda arkadaşlar 1 depo ile 350-400 km yol yaptiklarini söylüyorlar. ..Yetkilinin dedigi bir cvp 35-40 kr altinda otamatik yakan bir araba varsa gelsin benim arabamin anahtarini hemen ona teslim edeyim.Siz yazilanlara asla i anmayin arabanizin degerleri gayet guzel...Senin arabanin cok yakmadinin sebebi sehir içinde surekli dur kalk yapuyorsun,bir carsiya gitmek icin 10 tane trafik isaretinde duruyorsun dedi.....Kisaca sunu sormak istiyorum. Arkadaslar 32 lt gazla 230 km gitmem normal mi anormal mi ? Bu isten anlayan bana bir akil versin inan burada ki yorumlari okuyunca resnen arabadan sogudum

Hocam bu hangi ilde bulunduğunuz, hava sıcaklığı, trafik yoğunluğu, kaç kilometre yaptığınız kısa mesafe mi, aracı devirli kullanıp kullanmadığınıza göre değişir. Optimum şartlarla ne kadar gidebilirim diye sorarsan 32 lt alan bir depo ile full şehir ićinde istanbul gibi 300 km yapabilirsin en fazla oda gazlamayarak dikkat ederek olur.
Ortalama yogunlugu olan karma tüketim denilen yerde iseniz arasira isik olan ort hiz 40km ustu diyelim 350 km yapabilirsiniz en fazla yine ayni sekil gazlamayarak.
Serbest bir sehirde ve uzun yol misali yolda yol aliyorsaniz 80-90 hizi sabitlersiniz 400-420 km yol yaparsınız en fazla.
Bazı arkadaşlar bulundukları şehir için sehir ici diyorlar ama sehir icinde degiller trafik yogunlugu az olan sehirdeler birde lpg burda 3.40 a da var forumda 2.89 a alanda.
Ben sehir icinde 35-40 yakarım 2.89 a alan ise 29-32 kurusa gelir. Siz kurus hesabına girmeyin lpg heryerde aynı degil kac litre ile kac km gidebildiklerine hangi sehirde olduguna bakın bu size fikir verir.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
[MENTION=14055]Ömer işler[/MENTION] Yakıtınız çok fazla bence, kesin bir anormallik var. Veya aracınız sürekli 20km altı hızlarda hareket ediyor.

2012 fb7 kullanıyorum. Brc lpg var, 1 depo 33 litre lpg alıyor. İstanbul şehir içi, sabah akşam işe gidip gelirken kullanıyorum. Econ kapalı, 1 depo ile 340-350 km yol yapıyorum.

Aynı yolda bir önceki aracım 2011 fd6 1 depo 36 litre yakıt ile 300-310 km yapıyordu.

Aracınız

Diğer arkadaşların dediği gibi bu sadece kilometreyle ölçülebilecek bir şey değil. Öyle bir trafiğe girersiniz ki araba tam depoyla 50 km gider. Şehir içi kullanımı ölçüt kabul etmek çok zor. Yapabileceğiniz şey düzgün ve trafiksiz bir otobana çıkıp sakin kullanımla ne kadar yaktığınıza bakmak. Depo ille de bitmek zorunda değil. Önce fulleyin, sonra 100km böyle sakin sakin otobanda kullanın, sonra tekrar fulleyip ne kadar yaktığınızı görün.

Bu arada seçimler yaklaştığı için şu an devlet akaryakıttan az ÖTV almaya başladı. 2 ay sonra akaryakıt giderinizin %20-50 arası artmasına hazırlanın.

Aracınız
2006 Chevrolet Lacetti aldığımda atiker takan bi ustam (harika işçilik ve ustalıkla 2014 e kadar sıfır sorun ile kullandım) dediki Araban benzin de ne yakacak ise lpg ilede aynı yakacak sonra gelip bi fark yok diye şikayet etme dedi... kar ne o zaman dedim (ilk arabam ve sıfır tecrübem ile) dediki lpg ucuz tek kar bu yoksa motor aynı araba aynı yakıt farklı demişti...

SM-E700F cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Ben bunu şahsen gördüğüm için koşulsuz inanırım.İ-Mid ekranda yazan değerden daha az lpg yaktığına şahit oldum kendim de şaşırmıştım.Ama çok yavaş tabiri yerindeyse molla modunda,korna seslerine aldırmamak gerekiyor denemek için yaptım zaten ama trafiğin akışını bozduğu için normal kullanırım genelde.Normal kullanımdada İ-mid ekranda yazan ile lpg ya aynı yada yarım veya 1 lt fazla çıkar ama 1 lt olmuyor bile.

Geri